facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Fortyfikacje wojskowe oraz Muzeum Wojskowe Staré Město

  W niewielkiej odległości od Starego Miasta rozciąga się sieć czechosłowackich fortyfikacji powstałych w latach 1935-1938 mających na celu zapobiec agresji faszystowskich Niemiec. W owych czasach należały do najdoskonalszych systemów obronnych w Europie. Z zaplanowanych 16 bunkrów docelowo udało się ukończyć 6. Fortyfikacje były zaplanowane w charakterystycznym układzie typu řopík, budowanych w liniach. Linia tworzy szereg samodzielnych bunkrów piechoty, potężnych żelbetowych obiektów z rozległymi podziemnymi pomieszczeniami, w skład których wchodzą:

  • -StM-S 30 "Potok" odizolowany dwupiętrowy bunkier przeciwpiechotny,
  • -StM-S 31a "Borek" jednostronny lewoskrzydłowy bunkier przeciwpiechotny, którego zadaniem była obrona doliny rzeczki Krupe przed bocznym ostrzałem,
  • -StM-S 31b "Ozdravovna" jednostronny, prawoskrzydłowy bunkier przeciwpiechotny,
  • -StM-S 32 "Krajní" izolowany bunkier przeciwpiechotny, obustronny,
  • -StM-S 33 "Lesík" izolowany bunkier przeciwpiechotny, jednostronny,
  • -StM-S 34 "Svah" izolowany bunkier przeciwpiechotny, obustronny dwuskrzydłowy.

  Łącznie do budowy tych 6 obiektów zużyto 7860m³ betonu a przewidziana załoga liczyła sobie 171 żołnierzy. Do fortyfikacji można dotrzeć czerwonym lokalnym szlakiem turystycznym. Możemy wchodzić do bunkrów jednak należ zachować ostrożność.

  Na terenie dawnych koszar w Starym Mieście znajduje się muzeum wojskowe. Ze względu na stosunkowo krótka działalność (muzeum powstało w 2008r.), w chwili obecnej obejrzeć w nim możemy 2 wystawy poświecone armii czechosłowackiej i czechosłowackim bunkrom wybudowanym w okolicach Starego Miasta. Ekspozycja nie jest obszerna, lecz jest nieprzerwanie wzbogacana. Znajdziemy w niej kolekcje militariów, dokumentów historycznych czy aranżacji tematycznych. Ponadto dzięki entuzjastom historii wojskowości zainteresowani mogą zwiedzić obiekty ciężkich umocnień oraz przejść ścieżkę edukacyjną wiodącą przez umocnienia z przewodnikiem.

Cena zwiedzania Muzeum: Niskie

Godziny otwarcia:

Maja-Października:
Sobota 09:00 do 17:00
Niedziela 09:00 do 15:00

Kwiecień i listopad:
Sobota 09:00 do 15:00
Niedziela 09:00 do 14:30

 

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin