Sanktuarium Maria Śnieżna w Wilkanowie to niezwykłe miejsce, które każdego roku przyciąga tysiące pielgrzymów i turystów z całego kraju i z zagranicy. Położone w malowniczej scenerii Sudetów Środkowych, jest miejscem kultu maryjnego łączące historię, duchowość oraz urok otaczającej przyrody. Założone w XVII wieku, sanktuarium stanowi ważne miejsce na mapie katolickiego obrządku Polski, w którym czci się Matkę Bożą Śnieżną. Sanktuarium nie tylko stanowi centrum duchowe, ale również oferuje możliwość zwiedzenia zabytkowego kościoła oraz podziwiania pięknych krajobrazów. Świątynię na Iglicznej wzniesiono w stylu śląskiej odmiany baroku, podobnie jak wystrój wnętrza, bogaty w liczne obrazy, witraże i rzeźby. O jej ogromnym znaczeniu świadczyć może, chociażby fakt, że obiekt ten był odwiedzany dwukrotnie przez papieża Jana Pawła II w latach 1967-68. W niniejszym artykule przedstawiamy historię tego niezwykłego miejsca, jego znaczenie dla wiernych, a także atrakcje, które oferuje sanktuarium Maria Śnieżna w Wilkanowie. Zawrzemy również w nim garść praktycznych informacji dla odwiedzających górę Igliczną.
Świątynia administracyjnie znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie Kłodzkim, gminie Bystrzyca Kłodzka, we wsi Wilkanów nieopodal wsi Szklary i Międzygórze. Geograficznie natomiast położona jest na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika. Miejsce posadowienia sanktuarium jest wyjątkowo piękne, bowiem znajduje się ono blisko szczytu Igliczna, wcinając się w jego stok i górując nad okolicą. Sanktuarium zlokalizowane jest na południowym zboczu góry na wysokości około 770 m n.p.m. Spod świątyni rozpościera się malowniczy widok w kierunku zachodnim i północnym na znaczną część Kotliny Kłodzkiej z Górami Bystrzyckimi, Górami Sowimi i Góry Stołowymi na drugim planie. Najbardziej popularne trasy wiodące do Maria Śnieżna Sanktuarium wiodą z Międzygórza i proponują trzy warianty różnych ścieżek. Natomiast najszybszy sposób dostania się pod Kościół to krótki spacer 1-kilometrową drogą, rozpoczynającą swój bieg na bezpłatnym parkingu znajdującym się na samym końcu wsi Szklary. Wyruszając samochodem spod pensjonatu U Ireny w Stroniu u Śląskim, dotrzemy do tego parkingu w niespełna pół godziny, przejeżdżając przez Sienną, Czarną Górę, Białą Wodę, Idzików i Marianówkę. Osoby niepełnosprawne mogą zignorować znak zakazu wjazdu postawiony na drodze wylotowej w kierunku Sanktuarium ze wspomnianego wcześniej parkingu i mają prawo wjechać pod samą świątynię.
Genezy sanktuarium na zboczach Iglicznej można doszukiwać się w czasach, gdy Śląsk przynależał do Austrii. Wówczas mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowali do austriackiego sanktuarium Matki Bożej w Mariazell. Po aneksji hrabstwa kłodzkiego przez Prusy w 1742 roku stracili taką możliwość w związku z ograniczeniami w przekraczaniu nowo powstałej granicy prusko-austriackiej. W 1750 roku mieszkaniec Wilkanowa, Krzysztof Veit, powracając z pielgrzymki do Mariazell, zabrał ze sobą ludową kopię figury Matki Bożej z Mariazell, którą umieścił pod starym bukowym drzewem na stoku Góry Iglicznej. Figurkę Matki Bożej z czasem zaczęli odwiedzać wierni, i 15 lat później, kiedy okolice nawiedziła potężna burza pustosząca lasy, z której figurka wyszła bez szwanku, doszukiwano się w tym opatrzności bożej. W 1776 roku zbudowano pierwszą drewnianą kaplicę w miejscu obecnej plebanii, gdzie umieszczono figurkę. W następnych latach doszło do serii cudownych uzdrowień osób modlących się przed figurą, gdzie za pośrednictwem Matki Bożej wypraszali oni łaski uzdrowienia. Do 1782 roku władze kościelne potwierdziły 12 takich uzdrowień, w tym między innymi przywrócenie wzroku ślepcowi czy odzyskanie sprawności przez kalekę. Obecną budowlę sakralną rozpoczęto wznosić 18 czerwca 1781 roku. Jej wykonanie powierzono lokalnym rzemieślnikom oraz pielgrzymom, coraz liczniej odwiedzającym to miejsce. Budowa trwała kilka lat, w międzyczasie świątynia została poświęcona przez wikariusza biskupiego arcybiskupa Pragi, dziekana kłodzkiego oraz proboszcza parafii Międzylesie i otrzymała wezwanie „Maria Śnieżna”. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie remontowany, a ostatnia znacząca renowacja miała miejsce w 2011 roku.
Kościół jest skromny i niewielki, mieści się tam około 20 ławek. Wybudowany został w stylu lokalnej, śląskiej odmiany baroku, a jego bryła obejmuje jednonawową, dwuprzęsłową budowlę ze ściętymi narożami i jednoprzęsłowym prezbiterium z zaokrągloną apsydą. Świątynia ma sklepienie kolebkowe, które posiada malowidła, gdzie przewijają się liczne motywy litanii loretańskiej, podobnie jak w witrażach i polichromii. Znaczna część wyposażenia została wykonana w stylu barokowym i rokokowym, w Monachium przez pracownię Mayera na przełomie XIX i XX wieku. Ołtarz pochodzi z 1897 r., podtrzymywany jest przez dwa anioły, a w jego centralnej części przechowywana jest cudowna figura Matki Bożej. Na łuku prezbiterium znajduje się 10 płaskorzeźb przedstawiających koronację Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi. Ponadto we wnętrzu świątyni znajduje się pieta z drugiej połowy XVIII wieku i ukrzyżowanie z 1780 roku. W sobotach umieszczone są obrazy wotywne charakteryzujące się cechami ludowymi, w tym pięć związanych z historią sanktuarium. W prawym krużganku znajduje się ruchoma szopka wykonana przez redemptorystów. Organy piszczałkowe będące na wyposażeniu kościoła wykonał organmistrz C. Berschdorf z Nysy w 1935 roku. Na murach wewnątrz kościoła znajduje się również tablica pamiątkowa z pobytu polskiego papieża. Wewnątrz Sanktuarium Maryjnego w Wilkanowie znajdują się także inne elementy dekoracyjne i wyposażenie sakralne, tworząc harmonijną, spójną całość.
Obecnie pod szczytem Góry Igliczna znajduje się zespół budowli złożony z kościoła, pustelni, plebanii i kalwarii. Zwiedzanie sanktuarium jest co do zasady bezpłatne, jednak turyści są zwyczajowo proszeni o złożenie drobnej ofiary na rzecz tutejszej wspólnoty katolickiej. Wewnątrz budynku znajdziemy całoroczną wystawę ukazującą dzieje Sanktuarium na Górze Iglicznej i kult Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Marii Śnieżnej” ze szczegółowym opisem cudów i uzdrowień, jakie tu miały miejsce. Obiekt nieprzerwanie pełni swoją funkcję sakralną i odbywają się w nim nabożeństwa. Gdy pielgrzymi lub turyści docierają do Sanktuarium, ze względu na kwestie organizacyjne i statystyczne, upraszani są zgłosić swój przyjazd w budynku Rektoratu Sanktuarium, czyli plebanii. Tam także znajduje się sklepik oferujący dewocjonalia oraz świeckie pamiątki związane z tym miejscem. Sanktuarium Maria Śnieżna oferuje ponadto salę dla pielgrzymów przeznaczoną do organizacji spotkań religijnych. Sale znajdują się w budynku plebanii i są dostępne codziennie.
W bliskim sąsiedztwie świątyni wybudowano niewielkie schronisko "Na Iglicznej", oferujące miejsca noclegowe dla 40 osób. Sam budynek jest drewnianym zabytkiem pochodzącym z 1880 roku. Umożliwia zakwaterowanie w komfortowych pokojach z łazienkami. Nie brakuje w nim również suszarni ubrań, świetlicy czy tradycyjnego bufetu. Przy wędrówce na Igliczną polecamy skorzystać z oferty kulinarnej tego schroniska, bowiem serwują tu przyzwoite dania, a okoliczności przyrody i widoki rozpościerające się z tarasu dodadzą naszym potrawom szczyptę niezwykłej atmosfery. To idealne miejsce na chwile wytchnienia.
W sanktuarium regularnie odbywają się msze święte oraz inne uroczystości religijne, stanowiąc ważne miejsce kultu Matki Bożej i pielgrzymek dla wiernych. Nabożeństwa odbywają się tutaj codziennie punktualnie o południu. Dodatkowo w niedziele i święta odprawiane są nabożeństwa o godzinie 16:00. Z okazji Święta Bożego Narodzenia odprawiana jest tu pasterka o godzinie 24:00. W okresie Wielkanocy możemy wziąć udział w Drodze Krzyżowej ze stacjami na szczyt góry Iglicznej w Wielki Piątek o godzinie 20:00, a w Wielką Sobotę odbywa się tu poświęcenie pokarmów o godzinach 11:00, 12:00, 13:00 oraz Wigilia Paschalna o godzinie 20:00. W tym górskim kościółku możemy również skorzystać z sakramentu pokuty codziennie przed i po Mszy Świętej. Warto tu nadmienić, że z uwagi na kameralny charakter świątyni i jej piękne położenie, bardzo popularna stała się organizacja tu uroczystości zaślubin oraz przyjęcie sakramentu Chrztu.
W świątyni "Maria Śnieżna" istnieje również możliwość zdobycia odpustu całkowitego. Zgodnie z dokumentem wydanym przez Stolicę Apostolską 25 marca 1993 roku, za zgodą Papieża Jana Pawła II, wierni powinni odwiedzić to miejsce i wziąć udział w liturgii lub przynajmniej odmówić Ojcze Nasz i Wyznanie Wiary. Pełny odpust można otrzymać podczas: liturgicznego święta patronalnego kościoła ku czci "Marii Śnieżnej"; raz do roku, w dowolnie wybranym dniu; oraz w trakcie pielgrzymki grupowej do tego sanktuarium przy spełnieniu powyższych wytycznych.
Sanktuarium otwarte jest w godzinach odprawianych nabożeństw. Ewentualnie istnieje możliwość umówienia się na zwiedzanie o innej porze. W takiej sytuacji sugerujemy umówić się telefonicznie lub spróbować po dotarciu na miejsce. Jeśli tylko ksiądz sprawujący opiekę nad tym zabytkiem będzie dysponował wolnym czasem, to niewątpliwie nie odmówi takiej przysługi i otworzy bramy kościoła dla zwiedzających.
Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak w dobrym tonie będzie złożenie ofiary na rzecz świątyni.
Z punktu widzenia turystyki górskiej, jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ znajduje się tu istotny węzeł komunikacyjny. Dzięki temu praktycznie z każdego miejsca ziemi kłodzkiej można wybrać się pieszo na Igliczną. Krzyżują się tu szlaki żółty, czerwony, zielony i niebieski. Każdy z nich oferuje ścieżkę o odmiennych poziomie trudności dystansie i charakterze. Przebiega tu szlak:
Spod sanktuarium i ze szczytu Iglicznej, przy dobrej widoczności, możemy podziwiać rozległe panoramy całej Kotliny Kłodzkiej. Od wschodu rozpościera się przed nami Śnieżnik (1425 m n.p.m.) i jego sąsiad, Mały Śnieżnik (1326 m n.p.m.). Naprzeciwległym azymucie ukazuje nam się imponujący pejzaż ziemi bystrzyckiej, ze szczytem Czerńca (891 m n.p.m.) oraz Jagodną (985 m n.p.m.). Patrząc na północ, wprawni obserwatorzy dostrzegą ośrodek narciarski w Zieleńcu, który poznamy po dużych, odkrytych połaciach na stoku. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych możemy stąd dostrzec nawet zarys Karkonoszy.
Sanktuarium „Maria Śnieżna”
Góra Igliczna 1
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel.: (+48) 535 388 183
sanktuariummariasniezna@gmail.com
Usytuowanie tego przybytku w malowniczej górskiej scenerii przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Znane z niezwykłych wydarzeń religijnych i duchowej atmosfery, zasługuje na szczególną uwagę. Wierni odwiedzający ten obiekt sakralny podkreślają, że to miejsce emanuje spokojem i duchowością. W opinii pielgrzymów, uczestniczenie w mszach świętych oraz nabożeństwach jest szczególnie wzruszające i pozwala doświadczyć głębokich przeżyć duchowych. Każdy chrześcijanin przebywający w okolicy powinien odwiedzić sanktuarium Maria Śnieżna. Wielu turystów korzysta z okazji, by połączyć pielgrzymkę z pieszymi wędrówkami po okolicznych szlakach, które oferują zachwycające krajobrazy. Świątynia, podobnie jak teren wokół niej, jest w oczach jej gości zadbana, a księża sprawujący tu posługę są mili, uprzejmi i pomocni. Miejsce godne polecenia na chwilę kontemplacji i zadumy zwłaszcza o zachodzie słońca.
Zapraszamy do kontaktu