facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Kopalnia Złota w Złotym Stoku

  Główną atrakcją turystyczną w Złotym Stoku jest właśnie Kopalnia Złota przyciągająca niezliczone rzesze żądnych przygód turystów. Oferta skierowana jest zarówno do najmłodszych podróżników jak i tych starszych. Atrakcje, jakich możemy się spodziewać to zwiedzanie licznych sztolni kopalni w asyście przewodnika przytaczającego nam w międzyczasie barwne histonie i legendy związane z tym tajemniczym miejscem. Będziemy mogli także podziwiać bogatą ekspozycję map i planów kopalni, dawne narzędzia górnicze, piec muflowy (służący wytapianiu złota), czy XVIII wieczne wózki służące do transportu rudy.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku — położenie, dojazd

  Kopalnia złota położona jest na styku Sudetów wschodnich ze środkowymi w Górach Złotych. Zlokalizowana w małej górskiej miejscowości Złoty Stok będącą niegdyś typową osadą górniczą. Kopalnia swoje szyby i wyrobiska rozsiane ma po całej okolicy tworząc gęstą siatkę sztolni tworzących prawdziwy labirynty.  Jednak do zwiedzania udostępnione zostały fragmenty, do których wejście znajduje się przy ulicy Złotej 7. Aby dojechać spod naszego pensjonatu Pokoje Gościnne U Ireny do parkingu przy kopalni, musimy pokonać 34-kilometrowy dystans, na co przeznaczymy około 40 minut spokojnej jazdy samochodem. Wyruszając spod naszych kwater, jechać musimy w kierunku Lądka-Zdroju, a  następnie drogą wojewódzką 390 w kierunku Orłowca. Sama przejażdżka trasą będzie fajną przygodą, gdyż droga wiedzie serpentyną przez gęsty las i jest bogata w piękne widoki.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku — historia

  Długowieczna historia kopalni sięgająca niemalże tysiąclecia i najlepiej obrazowana jest przez aranżację skarbca wypełnionego 1066 sztabkami złota odpowiadającymi 16 tonom tego szlachetnego metalu, które udało się pozyskać na przestrzeni wieków w tej kopalni. Pierwsze ślady górniczej działalności na tym terenie sięgają X wieku. Natomiast pierwsze znane dokumenty potwierdzające wydobywanie i pozyskiwanie złota pochodzą z roku 1241. Uznaniem prestiżu tego miejsca w minionych epokach jest nadanie status wolnego miasta górniczego dla Złotego Stoku w roku 1344. Status ten gwarantował mieszkańcom liczne przywileje. Na wiek XVI przypada okres największego rozkwitu górnictwa i hutnictwa złota na tym terenie, kiedy to w roku 1529 czynnych było tutaj 145 sztolni i kilkanaście małych hut. Kilaka dekad później liczba działających kopalń wzrosła do 190, a roczna produkcja złota w najlepszym okresie wyniosła 140 kilogramów tego surowca. Stanowiło to około 8% produkcji złota w Europie w tamtych czasach, co stanowi znaczną wartość. W związku z wydobyciem tego szlachetnego kruszcu powstała tu mennica bijące średniowieczne złote dukaty. Rozwój działalności górniczej zahamowała wojna trzydziestoletnia, w połączeniu z zubożałymi zasobami. Na mniejszą skalę działania górnicze polegające na pozyskiwaniu złota prowadzone były aż do roku 1859 kiedy to zlikwidowano ostatnią hutę wytapiającą złoto. W późniejszych latach funkcjonował tu zakład produkujący arsen i złoto jednak produkcja odbywała się na znacznie mniejszą skalę. Całkowite zakończenie działalności górniczej miało miejsce 1960 roku. 

  Aktualnie w dawnej kopalni złota i arsenu uruchomiono atrakcje turystyczną znaną pod nazwą: "Kopalnia Złota" w Złotym Stoku. Jeśli pragniemy zdobyć dodatkową porcję wiedzy, możemy w cenie biletu na zwiedzanie kopalni, zwiedzić Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku. To niewielkie muzeum zlokalizowane nieopodal sztolni kopalnianych. Za szybami muzealnych witryn znajdziemy artefakty przybliżające nam ciekawą historię miasta i górnictwa tego regionu.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku — atrakcje 

  Zwiedzanie kopalni odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika. Spacer podziemnymi korytarzami wiedzie przez 500-metrowy docinek sztolni Gertruda. Na trasie zapoznamy się z ciekawymi historiami i legendami dotyczącymi tego miejsca. Poznamy obszerną ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. Mijać będziemy również wystawy dawnych narzędzi górniczych i hutniczych w tym pieca muflowego będącego laboratoryjnym piecem, w którym wytapiano złoto. Przespacerujemy się owianym złą sławą szybem zwanym "chodnikiem śmierci". Wykonywano tu bowiem wyrok śmierci na górnikach podejrzewanych o kradzież złota, który polegał na wkładaniu przez skazańca rąk do specjalnie wydrążonych otworów, które następnie wypełniano zaprawą. Tak pozostawiany nieszczęśnik umierał samotnie w męczarniach i całkowitym mroku. Dodatkowo na trasie wycieczki będziemy mogli obejrzeć pokaźną kolekcję wszelkiego rodzaju tabliczek ostrzegawczych, często wręcz zabawnych w swym przekazie. Jednym z fenomenów, jakimi szczyci się kopalnia na skalę krajową, jest jedyny w Polsce podziemny wodospad mierzący sobie 8 m wysokości. Kończąc zwiedzanie trwające około 2 godzin, na powierzchnię ziemi wydostaniemy się podziemną kolejką biegnącą chodnikiem o długości ok. 300 m. Dla tych wędrowców, którzy jeszcze nie zaspokoili swoich potrzeb i nadal poszukują przygód, administracja kopalni przygotowała dodatkowe atrakcje. Są to  między innymi podziemny spływ 15-osobową łódką na odcinku ok. 200 m. Możemy, także nabyć umiejętności płukania złota bądź skorzystać z oferty specjalnej „Zwiedzanie kopalni z fabułą”. Przy kopalni możemy także zmierzyć swoje siły w zajęciach alpinistycznych polegających na wspinaczce na sztucznej ściance wspinaczkowej. Odwiedzając to miejsce, na pewno nie doznamy nudy dzięki różnorodności atrakcji, jakie na nas czekają. Kończąc przygodę na pamiątkę możemy osobiście wybić sobie złotą monetę, bądź odlać sobie pamiątkową sztabkę złota.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku — informacje praktyczne

  Nie ma konieczności dokonywania wcześniejszej rezerwacji biletów, wejścia są zorganizowane co 45 minut, a przepustowość jest spora. Zwiedzanie Kopalni Złota i Sztolni Ochrowej odbywa się zawsze w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Zwiedzanie może odbywać się w języku polskim lub Angielskim. Nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku podstawowego programu zwiedzania. Jedynie przy wyborze podziemnego spływu łodzią uczestnicy muszą mieć ukończone 8 lat i w przypadku dzieci muszą mieć dorosłego opiekuna. Atrakcja turystyczna jest dostępna dla czworonogów. Na terenie obiektu znajduje się Karczma w Starej Kuźni serwująca tradycyjne polskie dania, gdzie możemy smacznie zjeść i wypocząć po podziemnych spacerach. Jadłodajnia znajduje się przy wejściu do Kopalni Złota. Niestety kopalnia nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie będzie również możliwe jej zwiedzanie z wózkiem spacerowym. Odwiedzając sztolnie, dobrze jest się zaopatrzyć się w ciepłe ciuch, gdyż temperatura w kopalni wynosi 7 stopni Celsjusza. 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku — cennik, godziny otwarcia

Podstawowy program zwiedzania 
Bilet normalny 44 zł od osoby
Bilet ulgowy 36 zł od osoby (dzieci od 4 roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści.)
Dzieci do lat 4 wejście bezpłatne

Sztolnia Ochrowa
Bilet normalny 24 zł od osoby
Bilet ulgowy 19 zł od osoby (dzieci od 4 roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści.)
Dzieci do lat 4 wejście bezpłatne

Bilet łączony Podstawowy program zwiedzania + Sztolnia Ochrowa
Bilet normalny 56 zł od osoby
Bilet ulgowy 45 zł od osoby (dzieci od 4 roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści.)
Dzieci do lat 4 wejście bezpłatne

Atrakcje dodatkowe:
Płukanie złota 12 zł od osoby
Wybijanie Złotych monet 10zł od osoby
Odlewanie złotej sztabek 10 zł od osoby
Pole Diamentowe 8 zł od osoby

  Kopalnia złota oferuje różnego rodzaju pakiety promocyjne oraz zniżki dla grup zorganizowanych. W celu zapoznania się ze szczegółowym cennikiem zalecamy odwiedzenie strony domowej Kopalni Złota. 

Kopalnia Złota otwarta jest codziennie.
W sezonie zimowym od 1 listopada do 31 marca w godzinach 9:00- 17:00
W sezonie letnim od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9:00- 18:00

Kopalnia Złota w Złotym Stoku — kontakt

Kopalnia Złota
ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok
+48 74 817 55 08
biuro@kopalniazlota.pl

Kopalnia Złota w Złotym Stoku — opinie 

  Kopalnia Złota w Złotym Stoku jako jednana najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w regionie, zebrała tysiące pozytywnych opinii wśród odwiedzających ją turystów. Wystarczy spojrzeć na wizytówkę gogle moja firma, gdzie przy ponad 5 tysiącach recenzji średnia ocen waha się w okolicach 4,7 na 5. Jest to bardzo dobry wynik, co świadczy o nieprzeciętnych walorach i dobrej organizacji kopalni. Szczerze polecamy tę atrakcję zwłaszcza na wyjazd z dziećmi, które będą wątpliwie zachwycone z takiej formy spędzenia wolnego czasu. 

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin