facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Średniowieczna Osada Górnicza - Złoty Stok

  Średniowieczna Osada Górnicza funkcjonująca niegdyś pod nazwą Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku jest osobliwością w skali kraju. W trakcie spaceru po tym obiekcie przybliżymy siebie styl życia osób żyjących w minionej epoce. W sposób namacalny dzięki w pełni interaktywnym średniowiecznym urządzeniom, a dokładniej ich współczesnym rekonstrukcjom będziemy mogli zapoznać się z zasadami działania ówczesnych maszyn. Jest to atrakcja dla całych rodzin, bo znajdą tu coś interesującego dla siebie dorośli oraz dzieci.

Średniowieczna Osada Górnicza — położenie, dojazd

  Osada położona jest nieopodal Kopalni Złota w Złotym Stoku przy ulicy Złotej 2. Pomimo tego, że znajduje się przy główniej drodze, to wkomponowuje się w krajobraz Gór Złotych i czuć tutaj klimat ubiegłych stuleci. Aby dotrzeć do Średniowiecznej Osady Górniczej od naszego pensjonatu Pokoje Gościnne U Ireny, trzeba zarezerwować sobie 40 min czasu na przejażdżkę samochodową. Sama trasa dojazdowa jest atrakcyjna pod względem turystycznym, gdyż wiedzie krętą górką drogą, skąd rozpościerają się piękne widoki na przedgórze sudeckie. Wyjeżdżając ze Stronia Śląskiego, kierujemy się najpierw na Lądek-Zdrój, a potem skręcamy na Orłowiec i kontynuujemy jazdę drogą wojewódzką 390, aż doprowadzi ona nas do celu.   

Średniowieczna Osada Górnicza — atrakcje 

  Rozbudowana osada górnicza zrekonstruowana w skali 1:1 to nie lada wyzwane dla inwestorów i wykonawców. Wieloletnie i sukcesywne działania doprowadziły do powstania tego wyjątkowego miejsca, które zarazem uczy i bawi osoby je odwiedzające historii, inżynierii i fizyki. Dzięki tej osobliwej atrakcji możemy przemieść się w czasie i na własne oczy zobaczyć jak ludzie w dawnych czasach radzili siebie z dużymi ciężarami bez pomocy elektryczności i silników spalinowych. W osadzie znajdziemy kilkanaście urządzeń obrazujących jak w prosty sposób, za pomocą nieskomplikowanych mechanizmów można poradzić sobie z przemieszaniem dużych ciężarów na znaczne odległości i wysokości. Możemy tu zapoznać się tu z maszynami wykorzystywanymi m.in. w kopalniach jak dźwig ręczny, koło deptakowe, ogromne młyńskie koło, stęporowe kruszarki czy kierat. Dodatkowo obejrzeć będziemy mogli średniowieczne machiny bojowe i oblężnicze jak balistę czy trebusz. Ciekawym eksponatem jest tu rekonstrukcja czołgu zaprojektowanego przez Leonardo da Vinci. 

  Dla osób o silnych nerwach z przymrużeniem oka, w osadzie możemy odwiedzić opuszczony dom strachów. Aby się z niego wydostać, będziemy musieli sprostać zadaniu i przejść labirynt odnajdując drogę do średniowiecza przez tajemniczy wirujący tunel.  Jednak droga powrotna nie należy do najprostszych, efekty dźwiękowe i świetlne dodatki spotęgują nasze emocje i wyprowadzą naszą percepcję na manowce. Pomocne okażą się strzałki oraz napotkane inne wskazówki. Po pokonaniu "ścieżki strachów", aby dopełnić mrocznej aury średniowiecza, możemy odwiedzić dom kata. Obejrzymy w nim maszyny i narzędzia tortur wykorzystywane w tamtych czasach. 

  Odwiedzenie tego miejsca jest swoistą podróżą w przeszłość. Pozwala ono w sposób przystępny i ciekawy uczyć dzieci i młodzież podstawowych praw fizyki. Zdobywa się tu praktyczną wiedzę i na własne oczy widzi się jej zastosowanie. Kto wie może, takie doświadczenia zdołają  pobudzić pasję do odkrywania i badania praw fizycznych. Wizyta w tej osadzie może zaszczepić w najmłodszych pasje do nauki. Czas zwiedzania wynosi około 60 minut. Miejsca do zabawy również tu nie zabraknie. Funkcjonuje tu plac zabaw dla najmłodszych. Po ukończonym zwiedzaniu możemy wybić sobie pamiątkowego dukata. W Osadzie Górniczej znajduje się sklepik z pamiątkami, restauracja oraz toalety.

Średniowieczna Osada Górnicza — cennik, godziny otwarcia

  Podstawowy program zwiedzania osady upoważnia w ramach zakupionego biletu do wstępu na Ścieżkę Strachu oraz spotkanie z Katem. Średniowieczna Osada Górnicza wraz z Kopalnią Złota oferuje pakiety promocyjne oraz zniżki dla grup zorganizowanych, a także bilety łączone. W celu zapoznania się ze szczegółowym cennikiem zalecamy odwiedzenie strony domowej Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Bilet normalny 31 zł od osoby
Bilet ulgowy 24 zł od osoby (dzieci od 4 roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści).
Dzieci do lat 4 wejście bezpłatne

Średniowieczna Osada Górnicza otwarta jest codziennie.
W sezonie zimowym od 1 listopada do 31 marca w godzinach 9:00- 16:00
W sezonie letnim od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9:00- 18:00

Średniowieczna Osada Górnicza — kontakt

Średniowieczna Osada Górnicza
ul. Złota 2, 57-250 Złoty Stok
tel. +48 74 81 76 127
biuro@parktechniki.pl

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin