facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku

  Pod Kłodzką starówką rozciąga się zawiła sieć licznych korytarzy i piwnic drążonych od setek lat. Dawnym mieszkańcom miasta służyły one za magazyny, bądź dla uboższych nawet za miejsce zamieszkania. Pełniły one także funkcje schronu na wypadek najazdu obcych wojsk. Dziś możemy odwiedzić to miejsce i przespacerować się podziemną trasą turystyczną. Przechadzając się przez labirynt korytarzy, doświadczyć będziemy mogli XVI-XVII klimatu miejskiego za sprawą interaktywnego systemu nagłośnienia, interaktywnych nośników multimedialnych bądź licznych eksponatów. Zewsząd dochodzić będą do nas odgłosy z jarmarków, karczm czy ulic dawnego miasta, a nawet odgłosy bitwy. Liczne aranżacje z wykorzystaniem manekinów przywdzianych w epokowe stroje zapoznają nas z obrazem życia codziennego dawnych mieszczan. 

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko — lokalizacja i dojazd

  Atrakcja ta zlokalizowana jest w centralne części Kłodzka. Pawilon wejściowy do podziemnej trasy turystycznej znajduje pomiędzy Twierdzą Kłodzko a starówką miasta przy ulicy Czeskiej. Wejście do podziemi jest dobrze widoczne i prowadzą do niego liczne miejskie drogowskazy. Jeśli napotkalibyśmy problemy z trafieniem na start trasy, wystarczy udać się w kierunku wejścia do Twierdzy Kłodzkiej i po drodze mijać będziemy wejście do podziemnej trasy turystycznej. Aby dojechać do tej atrakcji, musimy przeznaczyć 40 minut na dojazd, wyjeżdżając ze Stronia śląskiego. Nie zalecamy podjeżdżać autem pod samą trasę, gdyż wejście znajduje w ściśle zabudowanej części miasta i ciężko tu o miejsce parkingowe. Polecamy zaparkować auto przy ulicy Barci Gierymskich lub przy ulicy Zawiszy Czarnego na bezpłatnych parkingach i przespacerować się krętymi uliczkami starego miasta. Wybierając nasze rozwiązanie po drodze będziemy mogli podziwiać również inne zabytki Kłodzka jak, chociażby rynek z pięknym neorenesansowym ratuszem, czy most gotycki nad Młynówką.  

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko — historia

  Historia tego miejsca sięga średniowiecza, kiedy to pod starówką drążono i budowano piwnice często dwu, a nawet trzykondygnacyjne. Podziemia pełniły przeróżne funkcje, a zawłaszcza jako magazyny i miejsce schronienia w przypadku zbrojnych ataków na miasto. Niska i wyrównana temperatura stwarzała optymalne warunki do przechowywania tu żywności, z czego chętnie korzystano. W miarę upływu czasu kłodzkie piwnice zyskiwały na znaczeniu i przekładały się na realną wartość zabudowy miejskiej. Sława kłodzkich podziemi wynikała głównie z tego, że były one często drążone w litych skałach. Na kartach historii miasta zapisały się również jako doskonałe magazyny kłodzkiego browaru, w których warunki były wręcz idealne do tego celu. Ceniony w regonie smak piwa kłodzkiego przypisywano po części długiemu leżakowaniu tego napoju w miejskich podziemiach. Rozwój gospodarczy miasta jest ściśle łączony z rozbudową sieci podziemnych korytarzy. Korytarze te dogrywały również ogromną rolę militarną. Kłodzko jako miasto położone było w strategicznym punkcie łączącym dawne szlaki handlowe, co narażało to miejsce na liczne militarne ataki. Niejednokrotnie podziemia starówki kłodzkiej służyły jako schronienie mieszkańcom najeżdżanego miasta. 

  Ciekawostką jest fakt, że w powojennym Kłodzku wydrążone w ubiegłych stuleciach korytarze stały się sporym problemem mieszkańców miasta. Na skutek zaniedbania prac konserwacyjnych podziemni już przez Niemców zamieszkujących te tereny w czasie II Wojny Światowej i napływowej ludności polskiej w latach 60 XX w. zaczęło dochodzić do  licznych katastrof budowlanych. Podmywane fundamenty budynków przez wody opadowe oaz osłabienie elementów konstrukcyjnych przez zapadające się podziemia skutkowały licznym uszkodzeniami budynków na powierzchni. Zniszczeniom i uszkodzeniom uległo wtenczas około 200 budowli. W celu zapobiegania dalszym dewastacjom kłodzkiej starówki powołano zespół, specjalizując się w ratowaniu zabudowań zagrożonych oddziaływaniem wyrobisk podziemnych. W kolejnych latach sukcesywnie wykonywali oni prace zabezpieczające. 

  4 grudnia 1976 r. po zakończeniu prac renowacyjnych podziemi kłodzkich udostępniono tu dla turystów wielopoziomową trasę turystyczną. Nadano jej nazwę Podziemna trasa turystyczna im. 1000 lecia Państwa Polskiego. Konserwator zabytków z dniem 3 stycznia 1977 r. wpisał podziemia do rejestru zabytków.

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko  — zwiedzanie

Trasa liczy sobie niespełna 700 m długości, czyniąc jej zwiedzanie raczej krótkim spacerem aniżeli forsowną wyprawą. Pawilon wejściowy jest przy ul. Czeskiej, natomiast nasza wędrówka zakończy się w okolicach ulicy Zawiszy Czarnego. Podziemna tras wiedzie również pod ulicami: Tumską, Kościelną, Spadzistą i Placem Kościelnym. Układ ciągów korytarzy i pomieszczeń udostępniony do zwiedzania jest przypadkowy i wyznaczony został, bazując na stanie technicznym podziemi eksponowanych podówczas prac remontowych. Przemierzając kolejne metry korytarzy, zapoznać będziemy mogli się z licznymi inscenizacjami dotyczącymi życia codziennego kłodzczan. Ekspozycje okraszone będą multimedialnymi efektami takimi jak dźwięk muzyki, odgłosy jarmarku czy biesiady z pobliskiej karczmy. Na trasie odwiedzimy takie pomieszczenia jak: dawną piekarnię, pralnię, więzienie, skład amunicji, czy katownię pełną rekwizytów służących torturom. Wystrój jednej z komnat dedykowany został wojennemu wątkowi historii miasta i obejrzymy tu repliki broni i amunicji. W innym zaś pomieszczeniu zobaczyć będziemy mogli głęboką na ponad 60 metrów studnię wydrążoną w litej skale. Uzmysłowić może nam ona ogrom pracy i wysięku włożony przez budowniczych w powstanie tego miejsca. Pamiętajmy, że budowa miała miejsce w czasach, gdzie używano dosyć prymitywnych narzędzi i prace były wykonywane ręcznie. Całość trasy jest subtelnie oświetlona, dzięki czemu przemierzanie w półmroku korytarzy potęguje wrażenia. Na trasie wyświetlane są również liczne animacje ze słynnymi szczurami reagującymi na ruch gości w trakcie spaceru. 

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko — informacje praktyczne

  Dzieci do podziemi są wpuszczane wyłącznie pod opieką dorosłego opiekuna. Wstęp jest zabroniony dla osób będących pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Atrakcja nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz nie zaleca się zwiedzania osobom cierpiącym na klaustrofobię i epilepsję. 

  W budynku, w którym mieści się wejście na szlak podziemnej trasy turystycznej, funkcjonuje również punkt informacji turystycznej. Turyści poszukujący informacji o okolicznych atrakcjach turystycznych, szlakach turystyki pieszej i rowerowej mogą zasięgnąć  tu języka i znaleźć dużo przydatnych informacji. Punk zawiera również obszerne informacje o bazie noclegowej na ziemi kłodzkiej. Możemy tu zaopatrzyć się tu w przewodniki, mapy turystyczne, widokówki, a nawet pamiątki oraz nieodpalanie w liczne ulotki. Jest to jeden z kilku punktów informacji turystycznej w Kłodzku.  

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko  — cennik, godziny otwarcia

Bilet normalny 17 zł od osoby.
Bilet ulgowy 13 zł od osoby, (zniżka przysługuje dzieciom do 16 roku życia, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym). 
Bilet rodzinny 41 zł za rodzinę, (2 dorosłe + 2 dzieci lub 1 dorosły +3 dzieci)
Bilet grupowy 15 zł od osoby, (grupa co najmniej 20-osobowa + przewodnik wejście bezpłatne) 
Bilet szkolny 12 zł od osoby, (oferta dla wycieczek szkolnych)
Dzieci poniżej 4 roku życia wstęp bezpłatny. 

Atrakcja czynna całoroczne 
W sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października)
Czynne codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00
Ostatnie wejście do podziemi o godz. 17:30
 
W sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca)
Czynne codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00
Ostatnie wejście do podziemi o godz. 16:30

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko — kontakt

Podziemna Trasa Turystyczna
57-300 Kłodzko, ul. Czeska (wejście)
tel. +48 74 873 64 77
e-mail trasa@podziemia.klodzko.pl

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko — opinie

  Opinie na temat tej atrakcji turystycznej są dobre. Polecana jest zwłaszcza w deszczowe lub bardzo upalne dni za sprawą chłodu, jaki tu panuje. Wąskie kręte korytarze z wieloma tematycznymi komorami, wzbogacone licznymi tablicami informacyjnymi rozbudzają wyobraźnie i ciekawość zwiedzających. Turyści chwalą sobie to miejsce za zobrazowanie i przybliżenie życia dawnych mieszkańców kłodzka. Trasa uznawana jest za bardzo prostą do przejścia, a klimat tu panujący za tajemniczy i osobliwy. Według niektórych gości tego miejsca zwłaszcza najmłodszych, panuje tu nieco straszna atmosfera. Zwiedzanie indywidualne odbywa się bez przewodnika, co nie każdemu się podoba. Cześć odwiedzających podziemia osób uważa, że trasa jest zbyt krótka i pozostawia niedosyt, a aranżacje są tu zbyt skromne. Reasumując, w opinii trustów podziemna trasa turystyczna w Kłodzku jest atrakcją dodatkową, poboczną, którą warto odwiedzić jeśli mamy spory zapas wolnego czasu. Jest ona warta odwiedzenia przy okazji zwiedzania Kłodzka i innych jego zabytków, lecz nie jest traktowana jako główny, czy obowiązkowy punkt programu wycieczki. 

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin