Wszyscy zainteresowani historią jak i militariami będą zachwyceni zwiedzaniem Twierdzy Kłodzkiej, stanowiącej system obronny z XVII i XVIII wieku. Doskonale zachowany obiekt militarny jest klasycznym przykładem tego typu architektury z tamtych czasów. Ogrom fortyfikacji rozciąga się na ponad 30 hektarów, w skład której wchodzi twierdza główna, obwarowania miejskie, fort posiłkowy oraz umocnienia polowe. Po rozbrojeniu twierdzy w 1867 roku i niewielkiej przebudowie pełniła ona także funkcje ciężkiego więzienia. Odwiedzając Kotlinę Kłodzką, jest to obowiązkowy punkt na naszej mapie miejsc do zwiedzenia.
Twierdza Kłodzko jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w Kłodzku, w centralnej jego części. Główne wejście do warowni znajdziemy przy starówce, w bezpośrednim sąsiedztwie starego rynku na ulicy Grodzisko 1. Z uwagi na fakt, że usytuowana jest na niewielkim wzniesieniu, delikatnie wypiętrza się ponad starą cześć miasta i jest dostrzegalna z niemal każdego jego zakątka. Spacerując urokliwymi uliczkami w Kłodzku, spotkamy na swej drodze niejeden drogowskaz kierujący nas do tego miejsca. Aby dostać się do twierdzy i poznać jej tajemnice dobrze jest zostawić auto w miejscu troszkę oddalonym od niej, gdyż wąskie ulice i ścisła zabudowa miejska znacznie ograniczają możliwości do zaparkowania tutaj swojego samochodu. Ewentualnie możemy skorzystać z płatanych parkingów w pobliżu głównego wejścia, ale i one bywają zapełnione po brzegi. Dogodne parkingi, z których możemy w krótkim czasie dojść od twierdzy to parking przy ul. Czeskiej i parking przy ul. Zofii Stryjeńskiej. My sugerujemy zatrzymać się na troszkę bardziej oddalonych, ale za to bezpłatnych parkingach przy ulicy Barci Gierymskich oraz przy ulicy Zawiszy Czarnego. Do Kłodzka spod naszego pensjonatu przeznaczyć na dojazd musimy około 40 minut.
Burzliwa historia Twierdzy Kłodzkiej sięga 981 roku kiedy to czeski kronikarz Kosmasa po raz pierwszy wspomina o niej w swej kronice. Usytuowanie grodu obronnego na miejscu dzisiejszej twierdzy nie było przypadkowe, gdyż znajdował się on na szlaku kupieckim łączącym południe Europy z północą. Końcem XIII w. i początkiem XIV wybudowany tu został warowny zamek z polecenia księcia Henryka IV Probusa i w kolejnych latach się stał się siedzibą przedstawicieli śląskiej linii Piastów. Następnej znaczącej rozbudowy zamek doczekał się w latach 1557–1560, kiedy to Ernest Lorenz Kirschke (architekt) powiększył twierdze o zamek średni i niższy, tworząc w ten sposób zespolony system obronny miasta.
W miarę upływu czasu Twierdza niejednokrotnie była zdobywana przez wrogie sobie mocarstwa i przechodziła pod różne panowania. Kluczowym dla twierdzy okresem nadającym jej kształt zbliżony do współczesnego był czas kiedy to wojska cesarskie opanowały miasto. Wraz z nadejściem XVIII stulecia na zalecenie rodu Habsburgów wzniesiono trzy bastiony chroniące Górę Forteczną od północy i wschodu: Ludmiły, Wacława i Jabłonki. Kolejne dwa bastiony Dzwonnik i Alarmowy miały ochraniać południowa i zachodnią stronę fortecy. Wskutek działań wojennych w ramach I wojny śląskiej w 1742 roku twierdze zajęli Prusacy. Pod dowództwem Fryderyka II, który wierzył w ogromne strategiczne znaczenie Twierdzy Kłodzkiej, została ona kompleksowo zmodernizowana i rozbudowana. Najistotniejszą decyzją, która zapadła w tej kwestii była rozbudowa fortu o fort pomocniczy na Owczej Górze.
Ostatnią znaczącą rolę jaką odegrała twierdza w historii Europy był, okres obrony śląska w pruskiej kampanii napoleona (1806-1807). Kłodzko na czele z Twierdzą Kłodzką jako ostatnia została zdobyta przez wojska francuskie spośród innych okolicznych miast takich jak: Nysa czy Złoty Stok. Pruscy obrońcy twierdzy pod dowództwem generalnego gubernatora Śląska hr. Friedrich Wilhelm von Götzen stawiali silny opór, jednak druzgocąca przewaga liczebna sił przeciwnika przełamała zaciętą obronę 24 czerwca 1807 roku. Ciekawostka jest tu fakt, że twierdzy nigdy nie wydano Francuzom z uwagi na postanowienia pokojowe zwarte w Tylży 9 Lipca 1807 roku. Za koniec pełnienia wyłącznie militarnej funkcji twierdzy, decyzją rządu pruskiego przyjmuje się rok 1867. Postanowiono wtenczas o jej zdemilitaryzowaniu z uwagi na przestarzały charakter i słabą wartość obronną w odniesieniu do nowych technologii wojennych.
W najnowszej historii w następstwie licznych prac modernizacyjnych do 1945 roku twierdza pełniła rolę militarną oraz ciężkiego więzienia. Przetrzymywani byli tu między innymi powstańcy z powstania styczniowego z Wielkopolski oraz jeńcy wojenni wzięci do niewoli w trakcie wojny francusko-pruskiej. W okresie trwania II wojny światowej twierdza również pełniła funkcje więzienia, do którego zsyłano jeńców wojennych, dezerterów z armii niemieckiej oraz zdrajców III Rzeszy. Było to ciężkie wiezieni, w którym panowały spartańskie warunki. Trafiali tu również więźniowie polityczni. W Trakcie trwania II wojny światowej funkcjonował tu zakład pracy przymusowej. Przez krótki czas miedzy 1944 a 1945 rokiem funkcjonował tu nazistowski zakład produkujący podzespoły do rakiet V-1 oraz aparaturę elektryczną do U-Botów.
W 1960 roku polskie komunistyczne władze uznały oficjalnie Twierdzę Kłodzką za zabytek i została ona udostępniona turystom do zwiedzania. W takiej formie działa po dziś dzień.
Aktualnie Twierdzę Kłodzką można zwiedzać wraz z przewodnikiem ucharakteryzowanym na pruskiego żołnierza lub Indywidualnie. Zachęcamy jednak do pierwszej opcji, gdyż zwiedzanie będzie zdecydowanie ciekawsze. Warownia jest ogromna i rozlewa się niemalże na całą starą część miasta. Bilet wstępu umożliwi nam na eksploracje niespełna 1/10 części twierdzy jednak ścieżka poprowadzi nas przez najciekawsze i najważniejsze miejsca. Rozpoczynamy naszą przygodę w centralnej części twierdz na Dziedzińcu Tumskim. Podążając wzdłuż wyznaczonego szlaku, odwiedzimy między innymi Bastion Alarmowy, Lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon. W trakcie zwiedzania goście fortecy zapoznają się z wystawą broni, przespacerują się podziemnymi korytarzami (odcinek ok. 1 km), bądź obejrzą lapidarium. Kończąc zwiedzanie, warto wspiąć się na taras widokowy znajdujący się na bastionie. Podziwiać możemy stąd wspaniałą panoramę starego miasta i okolicznych gór będących Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Ciekawą atrakcją dodatkową przeznaczoną dla śmiałków jest krótkie przeszkolenie artyleryjskie. Przeprowadza je pruski kanonier i zakończa się ono samodzielnym wystrzałem z prawdziwej armaty. Takich przygód możemy doznać wyłącznie w Twierdzy Kłodzko. Dla upamiętnienia naszej przygody możemy zakupić suwenir w sklepiku pamiątkowym zlokalizowanym przy wejściu głównym. Zwiedzanie części górnej i podziemnych labiryntów trwa ok. 2,5 godzin. Natomiast przejście wyłącznie części górnej zajmuje ok. 1,5 godziny podobnie jak eksploracja podziemnych labiryntów.
Osoby poszukujące nieprzeciętnych wrażeń mogą zdecydować się na szczególną ofertę Twierdzy Kłodzkiej, a mianowicie Nocne Zwiedzanie — Pod Polem Bitwy. Jest to interaktywna forma zwiedzania, w której uczestnicy stają się częścią inscenizowanych scenek, gdzie ucharakteryzowani zgodnie z epoką przewodnicy przydzielają nam różne zadania. Tłem historycznym dla zabawy jest oblężenie miasta, i aby przetrwać musimy schronić się w twierdzy. Nie możemy jednak bezczynnie czekać na ratunek, musimy wykonywać zadania przydzielane nam przez pruskiego oficera. Atrakcja przeznaczona jest dla osób o mocnych nerwach. W czasie odgrywania scenek pojawiają się głośne huki będące następstwem wystrzałów z karabinów i armat.
Drugą specjalną formą, w jakiej możemy zapoznać się z tajemnicami fortu, jest "Zawadzanie Twierdzy Kłodzkiej poza szalikiem". Ta forma eksploracji trwająca ponad 5 godzin odkryje przed nami wszystkie jej tajemnice, a bynajmniej większość. Zwiedzanie w tej postaci odbywa się w grupach od 5 do 15 osób. Forma zwiedzania jest elastyczna i dostosowana do preferencji i zainteresowań turystów. Plan zwiedzania ustalany jest każdorazowo indywidualnie. Bardziej spersonalizowanej oferty turystycznej nie znajdziemy w żadnym innym miejscu tego typu w Polsce!
Zwiedzanie jest możliwe w języku polskim, niemiecki i angielskim. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono bezwzględny zakaz wstępu do podziemi warowni dla osób cierpiącym na klaustrofobię, i mających choroby kręgosłupa, stawów, choroby serca, układu krążenia, a także kobietom przy nadziei. Jeśli panujemy odwiedzić podziemia, warto zaopatrzyć się w ciepłe ciuchy, ponieważ panuje tu stała temperatura 6 stopni Celsjusza. Do podziemnych labiryntów nie mogą wejść dzieci poniżej 5 roku życia oraz obowiązuje zakaz wprowadzania tam zwierząt. Decydując się na zwiedzanie w asyście przewodnika, to miejmy na uwadze, że wejścia odbywają się co pół godziny.
Entuzjaści militari nie mogą przegapić Dni Twierdzy Kłodzkiej, podczas których główną atrakcją jest rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich. Jest to hucznie obchodzona impreza plenerowa zrzeszająca entuzjastów historii przyjeżdżających do kotliny z najdalszych zakątków polski. Odbywa się ona co roku w drugi weekend sierpnia. Biorą w niej udział liczne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski oraz zza granicy. W inscenizacjach biorą udział statyści przebrani za piechotę, artylerzystów, a nawet kawalerzyści. Podczas Dni Twierdzy Kłodzkiej możemy skorzystać z wielu różnotematycznych warsztatów i podziwiać inscenizacje w klimacie minionej epoki. Z okazji Dni Twierdzy Kłodzkiej odbywa się szereg imprez towarzyszących takich jak koncerty, na które zapraszane są znane gwiazdy polskiej estrady i nie tylko. Podczas Imprezy będziemy również mogli wziąć udział w licznych konkursach, zabawach, quizach i rywalizacjach sportowo-rekreacyjnych.
Główna trasa turystyczna
normalny - 35 zł
ulgowy - 28 zł
Korytarze kontrminowe (podziemny labirynt)
normalny 35 zł
ulgowy 28 zł
Główna trasa turystyczna + korytarze kontrminowe
normalny - 55 zł
ulgowy - 45 zł
Wystrzał z armaty 80 zł
Twierdza Kłodzko poza szlakiem 150 zł od osoby
Nocne zwiedzanie 60 zł od osoby
Godziny otwarcia
Kwiecień — Wrzesień w godz. 9.00-18.00
Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia Twierdzy i labiryntu o godzinie 16.30
Październik w godz. 9.00-16:00
Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia głównej trasy i trasy Labirynt o godzinie 14.30
Listopad — Marzec w godz. 9.00-15.00
Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia głównej trasy i trasy Labirynt o godzinie 13.30
Twierdza Kłodzko
ul. Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko
tel.: +48 74 867 34 68
e-mail: twierdza@twierdza.klodzko.pl
Twierdza Kłodzko to jedna z głównych atrakcji turystycznych nie tylko Kłodzka, ale całej Kotliny Kłodzkiej. Zarządcy obiektu dokładają wszelkich starań, aby utrzymać ten kolosalny obiekt w jak najlepszym stanie. Jest to atrakcja, która potrafi pojednać sceptyków nauk humanistycznych z historią. Dzieje się tak za sprawą fantastycznych przewodników, którzy w bardzo ciekawy sposób opowiadają o dziejach Twierdzy. Twierdza Kłodzka zebrała dziesiątki tysięcy pozytywnych opinii trustów, którzy nie szczędzili pochwał w Internecie na jej temat. Takie uznanie wśród osób, które odwiedziły twierdzę dowodzi temu, że czas przeznaczony na zwiedzanie twierdzy nie będzie czasem straconym. Klimat tego miejsca na długo pozostanie nam w pamięci. Polecamy!
Zapraszamy do kontaktu