facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Zabytki Bystrzycy Kłodzkiej

  Bystrzyca Kłodzka jest miastem wyjątkowym ze względu na zachowany do dnia dzisiejszego średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Dodatkowo tarasowa zabudowa piętrząca się nad brzegiem Nysy Kłodzkiej dodaje miastu uroku. Odwiedzając Bystrzyce możemy poznać charakterystyczny układ przestrzenny średniowiecznego miasta śląskiego z typowym rynkiem pośrodku, którego wzniesiony został ratusz i prostopadłymi ulicami trwożącymi swoista szachownicę. Wielo wiekowa historia miasta pozostawiła po sobie ślady w postaci licznych zabytków.

  Do najważniejszych zabytków miasta jak i regionu należy Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Romańska budowla wzbogacona gotyckimi uzupełnieniami wzniesiona została XIII wieku. Na przestrzeni wieków niejednokrotnie przebudowywana i modernizowana. Swój obecny kształt kościół przybrał w latach 1914-1916, kiedy to został rozbudowany i wyposażony w neogotycki ołtarz główny i ołtarze boczne. Odwiedzając to miejsce szczególną uwagę należy zwrócić na pochodzącą z ok. poł. XIV wieku gotycką figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem stojącą na półksiężycu.

  Spacerując ulicami Bystrzycy Kłodzkiej niewątpliwie naszą uwagę przykują mury obronne powstałe w 1319 roku i zachowane w prawie niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Wraz z wieżami miejskimi: Rycerską i Kłodzką mury miejskie stanowią kompleks fortyfikacji rzadko spotykanych nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Ponadto natkniemy się na średniowieczną bramę miejską największą atrakcje miasta.

  Odwiedzając to miasto warto zarezerwować sobie odrobinę więcej czasu aby bez pośpiechu obejrzeć pozostałe ciekawostki takie jak:

  • barokowy pomnik Trójcy Świętej z 1736 roku wykonany przez znanego śląskiego rzeźbiarza Antoniego Jerga,
  • kamienny pręgierz na Małym Rynku z 1566 roku wykonany w piaskowcu,
  • barokowy kościół pomocniczy św. Floriana (1725),
  • barokowa kaplica pod wez. św. Franciszka Ksawerego z 1681 roku,
  • liczne kamienice mieszczańskie z kamiennymi renesansowymi i późnorenesansowymi portalami, oraz sklepieniami sieni.

  Władze miasta dla uproszczenia zwiedzania przygotowały miejską trasę turystyczną opatrzona w drogowskazy i tablice informacyjne.

Zwiedzanie bezpłatne (wyłączając specjale atrakcje np. wejście na taras widokowy usytuowany na szczycie Baszty Kłodzkiej).

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin