facebook


Zamek Międzylesie

  Historia obecnego zamku w Międzylesiu sięga IX wieku kiedy to właśnie przez przełęcz międzyleską wiodły liczne szlaki handlowe. Rzeczą naturalną jest, iż wzdłuż dróg handlowych powstawały grody obronne w których kupcy mogli znaleźć schronienie przed bandytami. Jednym z takich grodów był właśnie ten w Międzylesiu. Początkowo była to drewniana warownia jednak wraz z dynamicznym rozwojem regionu już w połowie XIV wieku wzniesiono tu murowany zamek. Niebezpieczne i burzliwe czasy średniowiecza nie oszczędziły grodu międzyleskiego, kiedy to w 1428 roku w wyniku wojen husyckich warownia została spalona. Z pożaru ocalała jedynie wieża zwana dziś „Czarną”, z którą wiążą się legendy o księżnej Gloubos. Zamek został szybko odbudowany i trafiał pod pieczę kolejnych znaczących rodów ziemi kłodzkiej. Mroczne czasy dla Międzylesia nastały wraz z najazdem szwedzkim w wyniku czego miasto zostało niemalże zrównane z ziemią. Magnat austriacki Michael Ferdynand hrabia von Althann, w 1653 roku jako nowy właściciel rozpoczął odbudowę miasta. Rozbudował on zamek o dwa skrzydła barokowego pałacu. W takiej formie warownia przetrwała do 1945 roku. Nadciągająca Armia Czerwona zmusiła dotychczasowych właścicieli do ucieczki w pośpiechu, przez co pozostawili sporą części wyposażenia. Dobra te zostały później rozkradzione przez okolicznych mieszkańców i liczne instytucje państwowe. Zamek z czasem niszczał i 1972 roku doznał kolejnego pożaru w wyniku którego został zamknięty.  Od 2008 roku nowy właściciel dokłada wszelkich starań aby przywrócić obiekt do dawnej świetności.

  Dziś w zamku mieści się restauracja i pokoje hotelowe. Można także zwiedzać ten 700 letni obiekt. Ciekawostką jest zwiedzanie zamku w nocy (wymaga wcześniejszej rezerwacji). Taka forma poznawania historii na długo utkwi nam w pamięci ze względu na atmosferę tajemniczości i grozy, jaka się tworzy przechadzając się mrocznymi korytarzami trzymając w reku świecę. Na zwiedzających czekają takie atrakcje jak: Sala Balowa zwana Salą Szeptów, Czarna Wieża, oryginalne barokowe zdobne piece, sgraffito na wewnętrznym dziedzińcu i wiele innych.

  Zarządcy zamku wykazują dużą inicjatywę oferując swoim gościom szeroki wachlarz rozrywek. Warto się z nimi zapoznać na stronie domowej zamku. Na terenie obiektu możemy miedzy innymi postrzelać z łuku lub pograć w Bule pozwiedzać sam zamek, czy zjeść obiad w zamkowej restauracji.

Ceny: Niskie
Godziny zwiedzania codziennie 12:00, 14:00, 16:00 (poza poniedziałkami)
Na niektóre oferty wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin