facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Zamek Jánský vrch Jawornik

  Wznoszący się na skale górującej nad miastem zamek Jánský vrch onieśmiela swoim majestatem. Początki grodu sięgają XIII wieku, a wybudowany został w celach obronnych pogranicza byłych ziem Śląska. Przez wieki wraz z otaczającymi go ziemiami należał do biskupstwa Wrocławskiego które najpierw dopuściło obiekt do dewastacji po ta aby w XV wieku przeprowadzić wielka odnowę i rekonstrukcje. Jednoznaczne Przeistoczenie grodu w zamek miało miejsce podczas episkopatu biskupa Filipa Gotharda Schaffgotscha (XVIII wiek). Biskup w swej naturze miłował każdy przejaw sztuki a szczególnie upodobał sobie muzykę dlatego też zgromadził wokół siebie wiele znakomitych kompozytorów tamtych czasów. Do dziś dnia w Jaworniku odbywa się impreza tematyczna Lata Kulturalnego w ramach której motywem przewodnim jest  dawna muzyka.  

  Administracja zamku przygotowała dla nas 4 rodzaje tras tematycznych podążając którymi możemy zapoznać się z gospodarczym zapleczem zamku tym samym zapoznając się z życiem służby od podszewki. Możemy także przechadzać się trasa reprezentacyjną po salach i komnatach ekskluzywnie wyposażonych w nieprzeciętne antyki i dzieła sztuki. Odwiedzając Jawornicki zamek możemy także zobaczyć jego poddasze wierzę obronną, mechanizm zegara, a ponadto podziwiać tematyczne wystawy sezonowe.

  Czas zwiedzania obiektu wacha się w granicach od pól godziny do dwóch w zależności od tego które z interesujących nas tras wybierzemy. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie polskojęzycznego przewodnika. 

  Po zwiedzaniu  zamku warto udać się do świetnego zajazdu, kręgielni u podnóży wzgórza zamkowego gdzie można zasmakować czeskiego jadła i rozerwać się grając w kręgle. Pozwolę sobie zaznaczyć, iż Czesi honorują płatności w złotówkach dlatego tez nie musimy posiadać koron odwiedzając to miasteczko.

Ceny: Niskie
Godziny otwarcia codziennie z wyłączeniem poniedziałków
Maj-wrzesień od 09:00 do 15:00

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin