facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Kopalnia węgla Nowa Ruda

  Podziemna trasa turystyczna kopalni węgla w Nowej Rudzie to doskonałe rozwiązanie na ciekawe i atrakcyjne spędzenie czasu dla dorosłych oraz dzieci. Zanim jednak zejdziemy pod ziemie na godzinny spacer, najpierw zapoznamy się z historią górnictwa oraz metodami pozyskania węgla kamiennego. To wszystko za sprawą muzeum bogatego w wiele unikalnych eksponatów. Zobaczymy również, jak wyglądała praca górników na powierzchni ziemi m.in. dzięki udostępnionej do zwiedzania oryginalnej dyspozytorni. Na szczególną pochwałę zasługuje personel kopalni składający się z byłych górników obecnie pełniących funkcje przewodników,  którzy w niezwykle ciekawy sposób opowiadają o pracy i życiu codziennym w kopalni węgla.  

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — lokalizacja i dojazd

  Kopalnia położona jest w Górach Sowich, na terenie miasta Nowa Ruda, w północnej jego części. Dojazd do tej atrakcji turystycznej jest prosty i dobrze oznakowany. Jadąc od strony Kłodzka, drogą wojewódzką nr 381 kierujemy się zgodnie z drogowskazami, które doprowadzą nas do celu. Przy kopalni znajdują się dwa bezpiecznie, i co ważniejsze bezpłatne parkingi, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z zaparkowaniem auta. Wyruszając spod naszego pensjonatu, przewidywać musimy godzinną podróż, pozwalająca nam na dotarcie do tego miejsca. Ciekawostką jest fakt, że bezpośrednio przy wyrobisku znajduje się Ruda Góra (510 m n. p. m.), którą sztucznie powiększono poprzez usypanie tu hałd usypanych z odpadów górniczych. 

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — historia

  Początki działalności górniczej na tych ziemiach sięgają XV w. To właśnie na tych ternach powstała pierwsza w Polsce kopalnia węgla. Rozpoczęcie pozyskania węgla kamiennego w samej kopalni Ruben rozpoczęto na zlecenie rodziny Stillfried będąca właścicielami całej okolicy. Pierwszy węglowy urobek opuścił wyrobisko w 1781 roku. Przy pozyskiwaniu tego cennego kruszcu stosowano najnowsze technologie dostępne w tamtym czasie i stosowano tu np. dynamit z przybitką wodną. Złoża zlokalizowane przy ulicy Obozowej 4 są wyjątkowe, gdyż znajdują się tu rzadkie pokłady antracytu. Jest to  szlachetna wysokokaloryczna odmiana węgla, mająca specjalne zastosowania w przemyśle. Wraz z zakończeniem II Wojny Światowej zmieniono nazwę kopalni na Nowa Ruda. W późniejszych latach dołączono do niej kopalnie Przygórze i Jan w efekcie końcowym stworzono kopalnię  Nowa Ruda w Słupcu.  Z dniem kwietnia 1992 rozpoczęto proces likwidacyjny, doprowadzając 8 lutego 2000 roku do całkowitego zaprzedania wydobycia węgla na tych terenach. Muzeum Górnictwa oraz podziemna Trasa Turystyczna "Kopalnia Węgla kamiennego w Nowej Rudzie" swoją działalność rozpoczęły 1994 roku. 

  Sztolnie kopalni węgla w Nowej Rudzie były jedynymi z najbardziej niebezpiecznych na skalę światową. Działo się tak za sprawą występujących tu pokładów dwutlenku węgla ściśniętych pod ogromnym ciśnieniem przez otaczające skały. Przypadkowe natrafienie na taki podziemny bąbel gazu skutkował potężnym uwolnieniem energii często doprowadzającym do tragedii.  Siła towarzysząca wyrzutowi była bezlitosna i niszczyła wszystko na swej drodze. Drugim śmiercionośnym obliczem CO2 była jego bezwonność. Gaz mógł uwalniać się powoli ze szczelin między skałami, doprowadzając nieświadomych niczego górników do rychłej śmierci. W początkowych latach istnienia kopalni nie dysponowano technologią pozwalającą na wczesne wykrycie zagrożenia, co skutkowało wieloma tragicznymi zdarzeniami. Największą katastrofą górniczą, jaka się tu wydarzyła, była ta z 10 maja 1941 roku. W wyniku wyrzutu gazów i skał w kopalni zginęło wówczas 187 górników.  

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — zwiedzanie

  Zwiedzanie podzielić możemy na dwie części – muzealną i podziemną. Część muzealna obejmuje cztery sale, w których liczne eksponaty przybliżą nam trudy pracy na grubie. Szczególną uwagę przykuwa dyspozytornia z ubiegłego stulecia będąca swoistego rodzaju centrum dowodzenia, gdzie nadzorowane były wszystkie działania na kopalni. W części muzealnej dokładnie poznamy sam węgiel, jego właściwości i rodzaje, a także liczne ciekawostki na jego temat wprawiające w zdziwienie i niedowierzanie. Odbędziemy tu podróż przez miliony lat i poznamy proces, w jakim powstawało to czarne złoto. Ponadto podziwiać będziemy tu mogli odbitki karbońskich roślin, kalcyt, galenę, baryt, chalkopiryt i wiele innych. Zapoznamy się z ekwipunkiem górnika i narzędziami, jakimi się posługiwał. Ciekawostką niezbyt powiązaną z tematyką kopalni jest spora ekspozycja prywatnej kolekcji resoraków, której pozazdrości każde dziecko.  

  Druga część prowadzi nas do podziemnych labiryntów. Kierując się do podziemi, zapoznać się będziemy mogli z naziemnymi elementami infrastruktury kopalnianej takimi jak: wieża szybowa oraz wentylatorami. Przemierzając chodniki kopalni, w których jeszcze kilka lat temu pozyskiwano węgiel, możemy przyjrzeć się z bliska dawnym i współczesnym maszynom górniczym, a nawet poczuć na własnych rękach ciężar pracy górniczej. Z większych urządzeń zachowanych do dziś zobaczyć możemy kombajn węglowy i wrębiarkę. W kopalni ciekawostką jest przejażdżką kolejką podziemną służąca niegdyś transportowi górników na miejsce pracy. Kopalnia wiedzy i kopalnia atrakcji, tak można jednym zdaniem określić Nowo Rudzką atrakcję turystyczną w pełni godną polecenia. Aby ubarwić wycieczkę najmłodszym, poproszono zamieszkałego w podziemnych chodnikach ducha Skarbnika o to, aby bawił je i towarzyszył im podczas zwiedzania.  Po zwiedzaniu odwiedzić możemy sklepik pamiątkowy, gdzie można kupić magnesy pamiątkowe czy inne szpargały.

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — atrakcje dodatkowe

  • Gryfni gwarkowieto podstawowy program zwiedzania poszerzony o symulacje pracy górnika. Wcielając się w jednego z pracowników kopalni przed wejściem do sztolni, zaopatrzymy się w niezbędne wyposażenie oraz wikt. Przewodnik pełniący role brygadzisty przydzieli nam zadania do wykonania i będzie niczym prawdziwy sztygar egzekwował ich wykonanie. Czeka nas między innymi załadunek wozu z węglem czy rozstawianie podpór. Łączny czas trwania programu to niespełna 2 godziny. Program przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich.
  • Witaj Przygodo to zwiedzanie części muzealnej w podstawowej formie, natomiast zwiedzenie podziemi już nie. Modyfikacje polegają na tym, że pod opieką przewodnika, ale jednak samodzielnie turyści żądni przygód muszą podążać szlakiem na podstawie mapy. Na trasie poszukiwać muszą sekretnych listów zawierających liczne zadania do wkopania. Ukończenie wszystkich uhonorowane jest nagrodą. Powrót na powierzchnie odbywa się przy użyciu kolei. Ponadto uczestnicy programu "Witaj Przygodo" mają do dyspozycji grilla, strzelnicę łuczniczą i paintballową. Łączny czas trwania wynosi około 4 godzin.
  • Zabawa w Agenta to odpowiednik Programu "Witaj Przygodo". Pozbawiony jest on jedynie możliwości skorzystania z grilla, strzelnicy łuczniczej i paintballowej. Łączny czas trwania wynosi około półtorej godziny. 
  • Mikołaj w Kopalni to program o tematyce świątecznej skierowany do najmłodszych. Zwiedzanie części muzealnej odbywa się bez zmian. Natomiast w części podziemnej dzieci muszą wykonać kilka zadań, aby odnaleźć skrywającego się tu Świętego Mikołaja z wielkim workiem prezentów.  Łączny czas trwanie to około półtorej godziny. 
  • Górnik i Ja to program skierowany do dzieci i młodzieży zapewniający zwiedzanie części muzealnej w niezmienionej formie. W odniesieniu do zwiedzania podziemi wprowadzone zostały modyfikacje programu tak, aby bardziej zaciekawić najmłodszych. Dzieci wcielą się w prawdziwych górników i będą mogli spróbować swoich sił, wykonując proste prace górnicze. Czas trwania to około 2 godzin. 

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — informacje praktyczne

  Zwiedzanie części muzealnej trwa około 30 minut natomiast wnętrza kopalni około godziny. Schodząc pod ziemię, dobrze zaopatrzyć się w ciepłe okrycie, gdyż panuje tu stała niska temperatura (około 7 stopni Celsjusza). Przy kopalni funkcjonuje karczma górnicza z tradycyjną lokalną kuchnią. Atrakcja nie jest wskazana dla osób cierpiących na klaustrofobie. Zwiedzanie odbywa się w kasku ochronnym udostępnianym przez obsługę kopalni.  

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — cennik, godziny otwarcia

Oferta zwiedzania kopalni:
Bilet normalny 40 zł od osoby
Bilet ulgowy, 32 zł od osoby
Bilet Grupowy, 25 zł od osoby

  Bilet ulgowy przysługuje dzieciom od lat 4, uczniom, studentom, rencistom, emerytom oraz osobom niepełnosprawnym. Dzieci do 4 roku życia wejście gratis. W cenie biletu zawarta jest: opieka przewodnika, zwiedzanie części muzealnej, eksploracja kopalni i niezapomniana przejażdżka wąskotorową kolejką podziemną. 

Atrakcje dodatkowe:
Gryfni gwarkowie 60 zł od osoby
Witaj przygodo 75 zł od osoby
Zabawa w agenta 50 zł od osoby
Mikołaj w kopalni 40 zł od osoby
Górnik i ja 40 zł od osoby
Jazda konna 15 zł od osoby
Kino 5 zł od osoby 

Godziny otwarcia kopalni węgla Nowa Ruda

Od 1 IV do 31 VI, od 9.00 do 17.00,  ostatnie wejście o godzinie 16.00
Od 1 VII do 31 VIII, od 9.00 do 18.00, ostatnie wejście o godzinie 17.00
Od 1 IX do 31 X, od 9.00 do 17.00, ostatnie wejście o godzinie 16.00
Od 1 XI do 31 III, od 9.00 do 16.00, ostatnie wejście o godzinie 15.00

  Wejścia są o pełnych godzinach. W święta takie jak Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie czy Sylwester, a także w długie weekendy jak weekend majowy godziny otarcia mogą się różnić od standardowy i warto sprawdzić je na stronie domowej www Dawnej Kopalni Węgla Nowa Ruda.    

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — kontakt

Dawna Kopalnia Nowa Ruda
57-401 Nowa Ruda ul. Obozowa 4
tel. +48 74 872 79 11
kontakt@kopalnia-muzeum.pl

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie — opinie

  Atrakcja jest doceniana w szczególności za fenomenalnych, charyzmatycznych przewodników, którzy niegdyś pracowali na tym wyrobisku i posiadają praktyczne doświadczenia i znają dziesiątki prawdziwych historii. Doceniana jest również za fakt możliwości skorzystania z atrakcji w deszczowe dni. Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie według turystów jest  wystarczającej długość i nie przynudza. Goście pochlebnie wyrażają się również na temat  górniczej karczmy, gdzie można zjeść ciepły posiłek i napić się piwa czy gorącej czekolady. Wysokie noty w systemie ocen google moja firm potwierdzają unikatowy klimat tego miejsca. Polecamy!

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin