facebook


Muzeum Papiernictwa, Park Zdrojowy Duszniki Zdrój

  Wybudowany w 1605 r. młyn papierniczy jest jednym z 58 pomników historii w Polsce. Stanowi on perełkę drewnianego budownictwa przemysłowego, którego wyróżnia dach pokryty gontem zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym, oraz oryginalny pawilon wejściowy. Bryła budynku prezentuje się zjawiskowo, a na dodatek we wnętrzu znajdziemy okazałą polichromię z XVII-XIX stulecia.

  W budynku dawnego młynu papierniczego dziś mieści się Muzeum Papiernictwa. Wiodącą tematyką wystaw jest historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie i w Polsce. Kolekcja eksponatów obejmuje unikatowe w skali światowej urządzenia do badania właściwości papierów i wyrobów papierowych. Muzeum szczyci się także zbiorem arkuszy z filigranami wytwarzanych od XVI do XXI wieku, a także arkuszami papierów barwionych wiekowymi technikami. Dodatkowo zwiedzając placówkę zapoznamy się z licznymi urządzeniami służącymi do produkcji papieru czerpanego (formy czerpalne, prasy do odciskania wody), oraz urządzeniami wykorzystywanymi w drukarstwie i introligatorstwie.

  Muzeum Papiernictwa w Dusznikach organizuje liczne wystawy czasowe poświecone w główniej mierze historii regionu, grafice. Spotykamy tam także wystawy mające służyć zapoznaniu się z twórczością dolnośląskich artystów.

  Wielkim zainteresowaniem cieszą się pokazy czerpania papieru według średniowiecznych receptur. Każdy może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę pobytu w Muzeum.

  Odwiedzając Duszniki warto zarezerwować sobie kilka godzin aby odwiedzić park zdrojowy. Lipowo-bukowo-kasztanowy park, z licznymi kwiatowymi klombami i rabatami, oraz czterema małymi fontannami urzeka swoja elegancją. Ciekawostką jest jedna z fontann, której historia sięga 1905 r.. Oświetlają ją kolorowe reflektory, które współgrają ze strumieniami wody i zsynchronizowaną muzyką. 

  W Parku znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych z I połowy XIX w. oraz Dworek Chopina. Dworek jest miejscem skupiającym życie kulturalne Dusznik. Swą nazwę zawdzięcza najpewniej dzięki temu iż w 1826 dał w nim swój pierwszy charytatywny koncert Fryderyk Chopin. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających w godzinach 09.00-17.00 codziennie, wstęp za symboliczną złotówkę. W pierwszej połowie sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Wówczas do Dusznik zjeżdżają się utalentowani pianiści z całego świata.

Ceny: Umiarkowane
Godziny otwarcia Muzeum Papiernictwa:

V - VIII pn.-so. 9:00 - 18:00, nd. 9:00 - 15:00
IX - X pn.-so. 9:00 - 17:00, nd. 9:00 - 15:00
XI - IV wt.-nd. 9:00 - 15:00 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin