facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

  Wybudowany w 1605 r. młyn papierniczy jest jednym z 58 pomników historii w Polsce. Stanowi on perełkę drewnianego budownictwa przemysłowego, którego wyróżnia dach pokryty gontem zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym, oraz oryginalny pawilon wejściowy. Bryła budynku prezentuje się zjawiskowo, a na dodatek w jej wnętrzu znajdziemy okazałą polichromię z XVII-XIX stulecia. W budynku dawnego młynu papierniczego dziś mieści się Muzeum Papiernictwa. Przewodnią tematyką wystaw jest historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie i w Polsce. Kolekcja eksponatów obejmuje unikatowe w skali światowej urządzenia do badania właściwości papieru i wyrobów papierowych. Jest to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki zaplanowanej w obrębie Ziemi Kłodzkiej. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach organizuje liczne wystawy czasowe poświęcone w główniej mierze historii regionu. Spotykamy tam także wystawy mające służyć zapoznaniu się z twórczością dolnośląskich artystów. Wielkim zainteresowaniem cieszą się pokazy czerpania papieru według średniowiecznych receptur. W tym miejscu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, muzeum ma do zaoferowania coś ciekawego dla dzieci oraz dla osób starszych.  

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój — lokalizacja i dojazd

  Muzeum Papiernictwa to jedna z koronnych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. Znajdziemy je w niewielkim miasteczku uzdrowiskowym Duszniki-Zdrój. Gmach Muzeum Papiernictwa znajduje się przy ulicy Kłodzkiej 42, w bezpośrednim sąsiedztwie potoku Bystrzyca Dusznicka. W niewielkiej odległości poprowadzona jest droga krajowa numer 8, stanowiąca główny węzeł komunikacyjny biegnący w kierunku Kudowy Zdrój lub Wrocławia. Niedaleko muzeum wybudowano niewielki, darmowy i dobrze oznakowany parking, na którym niestety ciężko znaleźć wolne miejsce. W sytuacji kiedy tych miejsc zabraknie, polecamy podjechać kilkadziesiąt metrów prosto pod górkę i zaparkować w zatoczce. Nie polecamy natomiast wjeżdżać na parkingi osiedlowe, gdyż te przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców. Aby dojechać do muzeum, wyruszając spod naszego pensjonatu U Ireny, musimy pokonać 50-kilometrowy dystans, na co przeznaczymy około godziny czasu. 

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój — historia

  Historia i tradycja papiernictwa na Dolnym Śląsku sięga schyłku średniowiecza. W XVI wieku na tych terenach funkcjonowało około 100 młynów papierniczych, i tylko jeden z nich przetrwał do dziś, którym jest młyn dusznicki. W oparciu o zachowane dokumenty przyjmuje się, że powstanie młyna w Dusznikach miało miejsce przed 1562 rokiem. Okres prosperity dusznickiej papierni przypada na XVII i XVIII stulecie. Jakość produkowanego papieru w tym miejscu należała do najlepszych na Śląsku, w uznaniu czego ówcześni właściciele otrzymali tytuł "papierników królewskich". Rodzina Helleronów na przestrzeni lat wielokrotnie modernizowała przedsiębiorstwo i poczynała znaczące inwestycje mające na celu poprawę produktywności zakładu. W latach 1719 do 1953 wybudowano między innymi: koło wodne nasiębierne, budynek obszernej suszarni, młyn do wytwarzania masy papierniczej czy wyposażono zakład w nowoczesne maszyny do cięcia szmat i gładzenia papieru. Rzemieślnicza forma produkcji papieru na skutek rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju techniki nie miała szans konkurować z nowoczesnymi zakładami papierniczymi. W okresie międzywojennym produkcja stała się nieopłacalna i przedsiębiorstwo zostało zamknięte. Ostatnim prywatnym właścicielem papierni był Carl Wiehr, który w 1939 roku odsprzedał papiernię władzom miasta z zamysłem utworzenia w niej placówki muzealnej.  Wybuch II Wojny Światowej, a następnie burzliwy okres po jej zakończeniu były przyczynami zaniechania adaptacji starej papierni na cele muzealne. Dopiero w latach 60 komunistyczne władze PRL podjęły decyzję o przeprowadzeniu gruntownego remontu obiektu i utworzeniu w nim muzeum. Inauguracja miała miejsce 26 lipca 1968 roku. Od 1998 Muzeum Papiernictwa jest instytucją pilotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

  Dusznicki młyn papierniczy to zabytek techniki, w skład którego wchodzą: gmach główny wykonany przy użyciu konstrukcji ryglowej posadowionej na podmurówce oraz okazały budynek suszarni wykonany wyłącznie z drewna przy wykorzystaniu unikalnej konstrukcji z XVII w. Młyn i suszarnia przylegają do siebie ścianami szczytowymi. Papiernia kryta jest gontem, a charakterystycznymi elementami architektonicznymi jest zachodni barkowy szczyt wolutowy oraz pawilon wejściowy. Unikalność tego obiektu potwierdził sam  prezydenta RP, który nadał mu status pomnika historii (20 września 2011 r.). Aktualnie trwają intensywne działania mające na celu wpisanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój — zwiedzanie

  Zwiedzanie muzeum podzielone jest na 2 trasy: "Z papierem przez dwa tysiąclecia" i "Sztuka i pieniądze" Tematem przewodnim wystaw stałych mieszczących się w salach muzealnych jest historia papieru i sposobu jego wytwarzania w Polsce i na świecie na przestrzeni lat. Kolekcje muzealne obejmują między innymi: 

  • różnego rodzaju arkusze papierów z filigranami z polskich czerpali pochodzących nawet z XVI wieku,
  • urządzenia i maszyny służące do produkcji papieru czerpanego (formy czerpalne, prasy, zabytkowe sita itp.),
  • urządzenia wykorzystywane w drukarstwie i introligatorstwie,
  • zabytkowe aparaty do badania właściwości papieru
  • historyczne dokumenty państwowe w tym obszerna kolekcja starych banknotów. 

  W ramach trasy nr 2 "Sztuka i pieniądze" będziemy mogli nabyć bardzo przydatnych umiejętności. Ekspozycja w nowocześnie urządzony pomieszczeniu przybliży nam wiedze z zakresu współczesny zabezpieczeń banknotów. Na trasie będziemy mogli sprawdzić autentyczność naszego talonu za pomocą wielu specjalistycznych maszyn i urządzeń. Zdobyta wiedza niewątpliwie może się nam przydać w życiu codziennym i pozwoli nam zidentyfikować fałszywe banknoty.  

  Kustosze Muzeum Papiernictwa dokładają wszelkich starań, aby przekazywana wiedza był ciekawa oraz aby forma zwiedzania była innowacyjna. W tej placówce będziemy mogli nie tylko podziwiać gabloty pełne eksponatów, lecz również zdobyć nowe manualne umiejętności. W muzeum przeprowadzane są liczne zajęcia praktyczne. Największą popularnością cieszą się warsztaty z samodzielnej produkcji papieru czerpanego na podstawie technik używanych  w minionej epoce. Warsztaty prowadzone są również na zabytkowych maszynach służących temu procesowi. Zajęcia odbywają się w małych grupach o pełnych godzinach i należy dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca. Każdy czeladnik na pamiątkę ukończonego kursu zabierze ze sobą własnoręcznie wykonane kartki papieru. 

  Muzeum Papiernictwa organizuje również liczne wystawy czasowe. Wystawy te obejmują twórczość znanych polskich i światowych artystów, historii Dusznik oraz regionu ziemi kłodzkiej, a także zbiorów na co dzień nieudostępnionych do zwiedzania. Zarząd muzeum organizuje również wystawy objazdowe, w Polsce i za granicą. Wokół papierni zorganizowana została ekspozycja na wolnym powietrzu wielkogabarytowych maszyn papierniczych. W ostatnich latach na terenie posesji muzealnej założono również ogród tematyczny, w którym nasadzono rośliny włókniste wykorzystywane jako surowiec przy produkcji papieru.

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój — atrakcje dodatkowe

  Na terenie muzeum funkcjonuje wyjątkowy sklepik z pamiątkami oferujący bardzo oryginalne suweniry. Możemy w nim zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju papiery drukarskie, rysunkowe i ozdobne w różnych formatach. Oferta obejmuje również papiery artystyczne, zdobione kwiatami występującymi na ziemi kłodzkiej. W ofercie znajdziemy również ciekawe notesy, kalendarze i wszelakie wyroby papiernicze. Kupimy tu również wyjątkowe koperty, kartki okazjonalne oraz wyjątkowe zaproszenia ślubne. Na specjalne zamówienie możemy poprosić o spersonalizowany druk lub naniesienie znaku wodnego według swojego projektu na wyroby z papieru czerpanego. 

  Pod patronatem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju organizowana jest cykliczna impreza pod nazwą "Święto Papieru". Odbywa się ona w lipcu i jest to festyn rodzinny, podczas którego czekają na nas dziesiątki atrakcji i niespodzianek. W trakcie dwu dniowej imprezy organizowane są liczne konkursy gry i zabawy z nagrodami. Festyn propaguje turystykę na ziemi kłodzkiej i jego głównym założeniem jest rozpowszechnianie wiedzy o papierze i jego niedocenianej roli w historii ludzkości. Organizatorzy zachęcają biesiadników do aktywnego uczestnictwa w licznych warsztatach. Na festynie będziemy mogli zapoznać się również z rękodziełami i produktami regionalnymi wykonanymi przez lokalnych artystów, gdzie motywem przewodnim jest oczywiście papier. Znajdziemy tu również stoiska z pamiątkami i stoiska gastronomiczne. 

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój — cennik, godziny otwarcia

Indywidualne zwiedzanie muzeum z  audio przewodnikiem „Z papierem przez dwa tysiąclecia” + samodzielne zwiedzanie trasy „Sztuka i pieniądze”:
bilet normalny 27,00 zł do osoby,
bilet ulgowy (uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci i renciści) 22,00 zł od osoby,
warsztaty czerpania papieru 21,00 zł od osoby,
bilet rodzinny (2 rodziców, lub opiekunów prawnych + dzieci w wieku od 7 do 18 lat) 2 + 1 (dwie osoby dorosłe + dziecko) 70,00 zł, każde kolejne dziecko + 15,00 zł.

Istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeum, jest to możliwe w każdy poniedziałek od 1 maja do 31 października oraz w czasie ferii zimowych, a od 1 listopada do 30 kwietnia (za wyjątkiem ferii zimowych) tym dniem jest wtorek. Zwiedzanie bezpłatne obejmie wyłącznie ekspozycję stałą. Nie można dokonywać na nią wcześniejszej rezerwacji. W bilety upoważniające do nieodpłatnego zwiedzania można zaopatrzyć się wyłącznie przy kasie stacjonarnej w dniu zwiedzania. 

Grupowe zwiedzanie muzeum (minimum 10 osób) z audio przewodnikiem „Z papierem przez dwa tysiąclecia” + samodzielne zwiedzanie trasy „Sztuka i pieniądze”:
bilet normalny 27,00 zł od osoby,
bilet ulgowy (uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci i renciści) 22,00 zł od osoby.

Grupowe zwiedzanie z audio przewodnikiem „Z papierem przez dwa tysiąclecia”:
bilet normalny 23,00 zł od osoby,
bilet ulgowy (uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci i renciści) 19,00 zł od osoby.

Lekcje muzealne (wymagana wcześniejsza rezerwacja):
Rękodzieło papiernicze, zwiedzanie + samodzielne czerpanie papieru, czas zapędzania około 2 godziny, cena 31 zł od osoby.
Papierowe fantazje, zwiedzanie + wykonywanie różnych bibelotów z papieru ręcznie czerpanego, czas zwiedzania około 2,5 godziny, cena 31 zł od osoby.
Decoupage, zwiedzanie + warsztaty rzemieślnicze, czas zwiedzania około 3 godziny, cena 31 zł od osoby.
Czy twoja dycha jest prawdziwa? Zwiedzanie wystawy „Polski pieniądz papierowy” + warsztaty dotyczące rozpoznawania autentyczności pieniędzy, czas zwiedzania około 1 godziny, cena 31 zł od osoby.

GODZINY OTWARCIA
Listopad-Kwiecień:
od wtorku do niedzieli od 9.00 do 15.00.
Maj-Sierpień:
od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00, niedziela od 9:00 do 16:00.
Wrzesień-Październik:
od poniedziałku do soboty od 9:00 do 17:00, niedziela od 9:00 do 16:00.
W czasie ferii zimowych
od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00, niedziela od 9:00 do 16:00.

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój — kontakt

Muzeum Papiernictwa
ul. Kłodzka 42,
57-340 Duszniki-Zdrój
48 748 627 400
biuro@muzpap.pl

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój — opinie

  Wśród gości muzealnych panuje powszechne uznanie dla tej atrakcji turystycznej. Muzeum Papiernictwa jest postrzegane jako miejsce doskonale przegotowane pod kątem obsługi ruchu turystycznego. Rozkład ekspozycji i jego zasób robi wrażenie na odwiedzających, wzbudza ciekawość nawet najmłodszych gości muzealnych i angażuje ich uwagę. Bardzo pozytywną opinią cieszą się warsztaty muzealne, gdzie największą popularnością poszczycić się może samodzielna produkcja papieru czerpanego, a także jego zdobienia. Turyści odwiedzający to muzeum mogą liczyć na niezapomniane wrażenia i super pamiątki upamiętniające wizytę. Zapaszmy do obejrzenia poniższej galerii z Muzeum Papiernictwa, te piękne fotografie zostały dostarczone przez pracowników muzeum i w tylko w niewielkim stopniu oddają unikalną atmosferę tego miejsca, którą najlepiej poczuć na własnej skórze.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin