facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Skalne Miasto Czechy

  Skalne miasta to jedne z najbardziej fascynujących tworów natury, gdzie formacje skalne wykształcone przez miliony lat działania erozji i innych procesów geologicznych tworzą spektakularne krajobrazy. Adrspach i Teplickie Skały w Czechach, często uznawane za najbardziej imponujące skalne miasta w Europie, są wyjątkowym przykładem takiego fenomenu. Z ich labiryntami skalnymi, majestatycznymi wieżami i malowniczymi dolinami, Adrspach i Teplice nad Metuji przyciągają turystów, poszukiwaczy przygód i miłośników przyrody z całego świata. Zwiedzanie tego wyjątkowego skarbu natury to nie tylko okazja do podziwiania niesamowitych formacji skalnych, ale również szansa na zrozumienie procesów geologicznych, które kształtują naszą planetę. Podróżując pomiędzy skalnymi blokami, oderwiemy się od spraw doczesnych i będziemy mogli kontemplować naturę oraz jej różnorodność.

Historia skalnego miasta.

  Przez wiele lat formacje skalne położone w okolicach Teplic nad Metují i Adršpachu nie były znane w świecie turystyki, a co więcej, nikt nawet nie próbował spopularyzować tego wspaniałego miejsca. Co prawda, tereny te były zamieszkiwane, czego dowodzą ruiny trzech zamków rozsianych po okolicy. Ponadto znane są dowody wskazujące na istnienie dwóch osad w XIII wieku na tutejszych ziemiach, które dały początek dzisiejszym Adršpachowi i Teplicom nad Metují. Najważniejszą funkcją Skalnego Miasta w zamierzchłej przeszłości dla lokalnej ludności było wykorzystywanie skalnych labiryntów jako miejsca schronienia w sytuacjach zagrożenia, które z uwagi na bujną historię miały miejsce w tym regionie stosunkowo często. Turystyka zaczęła się rozwijać dopiero w XVIII wieku, kiedy to pionierzy z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adršpachu. Kiedy Skalne Miasto zyskało już na rozpoznawalności, zaczęło być odwiedzane przez elity polityczne i artystyczne ówczesnych czasów. Swoją wizytę złożyli tu między innymi królowa pruska Luiza, król polski August II Mocny, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol I oraz wybitny poeta Johann Wolfgang von Goethe.

  Paradoksalnie, katastrofa naturalna w postaci wielkiego pożaru w 1824 roku, który strawił niemal doszczętnie roślinność, przyczyniła się do wytyczenia i budowy sieci szlaków turystycznych w Adršpachu, bowiem ogień odsłonił wiele trudno dostępnych wcześniej przejść i korytarzy. Ludvík Karel Nádherný, w 1839 roku, zlecił konstrukcję Bramy Gotyckiej (Gotická branka) oraz towarzyszącej jej infrastruktury, która obejmowała sieć chodników, mostów, kładek i schodów. To właśnie tam znajdowało się pierwotne wejście do formacji skalnych, co sprawia, że odcinek ścieżki prowadzącej do Bramy Gotyckiej często określany jest mianem "Skalnego Przedmieścia". Pierwsi turyści odwiedzający ten region pozostawili po sobie wiele wyrytych w skale napisów będących pewną formą wczesnego graffiti, stanowiących niezwykłe świadectwo ich obecności i fascynacji tym miejscem. W XX wieku z kolei nastąpił boom na turystykę wspinaczkową, a teren został objęty ochroną w ramach rezerwatu Adršpašsko-Teplické skály. Najstarszy znany wizerunek Adršpašskich skał pochodzi z roku 1739. Obecnie, ze względu na duże zainteresowanie, wprowadzono limity odwiedzających, by chronić unikalne piękno i spuściznę tego miejsca.

Skalne Miasto: Fauna, Flora i Geologia.

  Geologia: Adršpašskoteplické skály, położone w centralnej części niecki śródsudeckiej, są wyrzeźbione z górnokredowych piaskowców ciosowych, które leżą niemal poziomo. Te unikalne formacje piaskowcowe, powstały w wyniku różnic w odporności skał na działanie erozyjne wody, mrozu i wiatru. W rezultacie, jednolita płyta piaskowca została podzielona przez liczne kaniony, doliny i szczeliny na szereg fragmentów. Najwyższym punktem jest Čáp, wznoszący się na 786 metrów n.p.m. połozony w południowej części kompleksu.

  Flora: Adršpašskoteplické skály są porośnięte lasem, w którym dominują liczne gatunki górskiej i podgórskiej flory. Na terenie rezerwatu przyrody zidentyfikowano 238 pierwotnych gatunków roślin, w tym rzadkie rojowniki bagniste, modrzyki górskie, wietlice alpejskie i fiołki dwukwiatowe. Flora charakteryzuje się również obecnością gatunków typowych dla wyższych położeń, jak kaczeniec, podbiałek alpejski czy rutewka orlikolistna. Mchy, jak porostnica wielokwiatowa, oraz paprocie, w tym paprotka zwyczajna i paprotnica krucha, dodają zielonej różnorodności. Gatunkami drzew jakie tu dominują są sosny świerki i buczyny. 

  Fauna: Fauna Skalnego Miasta to bogactwo gatunkowe, z jeleniami, sarnami, dzikami, lisami i wiewiórkami czarnymi oraz rudymi jako częstymi mieszkańcami leśnych terenów. Nocne drapieżniki to m.in. borsuki, kuny, tchórze, łasice i gronostaje, a z owadożernych często spotyka się jeże. Nietoperze znajdują schronienie w szczelinach skalnych, a rzadsze gryzonie, jak orzesznica czy popielica, wnoszą unikalny akcent do lokalnej fauny. Ptaki reprezentowane są przez orzechówki, krzyżodzioby, dzięcioły, a także przez rzadsze gatunki, jak jarząbki, bociany czarne czy włochatki. Wśród gadów występują żmije zygzakowate, zaskrońce, jaszczurki zwinki i padalce, a z płazów salamandry i traszki. Owady, w tym kózkowate i chronione biegaczowate, oraz bogata fauna pajęczaków, dodają kolejne warstwy złożoności do ekosystemu Skalnego Miasta.

 Skalne Miasto Czechy

Skalne miasto Adrspach.

  Adrspach, najsłynniejsze skalne miasto w Czechach, to miejsce wyjęte dosłownie z baśniowych opowieści. Jego urok i niezwykłość sprawiają, że każdy, kto się tam wybiera, zostaje oczarowany jego majestatem na długo. Miejsce to było inspiracją dla wielu artystów twórców, kręcono tu miedzy innymi sceny do filmów, takich jak „Opowieści z Narnii” czy „Zdarzyło się w Raju”. Wyobraź sobie labirynt korytarzy, gdzie otaczające go iglice skalne sięgają aż 100 metrów wysokości. Znajdują się tu liczne atrakcje jak szmaragdowe jezioro, wodospady i zapierające dech w piersiach pejzaże. Adrspach zachwyca różnorodnością i przyciąga wielu turystów, szczególnie w sezonie. Aby w pełni czerpać z tego miejsca, warto wybrać się tu w tygodniu, pomijając weekendowe dni a zwłaszcza dni wolne od pracy i świąteczne. W przeciwnym razie nasza wyprawa do tej magicznej krainy może zostać zaburzona przez natłok turystów. 

Adrszpaskie Skalne Miasto — lokalizacja.

  Adršpašskoteplické skály to masyw górski będący fragmentem Gór Stołowych, zlokalizowany w Sudetach Środkowych, w Czechach. Adrszpaskie Skalne Miasto, znajdujące się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adršpach. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály (Narodowy Rezerwat Przyrody Skały Adrszpasko-Teplickie). Skalne miasto Adrspach położone jest na terenie Kraju Hradeckiego, w bliskiej odległości od granicy polsko-czeskiej, około 30 kilometrów od Wałbrzycha i Kudowy-Zdroju. Wejście do Skalnego Miasta znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach

Jak dojechać do Skalnego Miasta Adrspach?

  Samochodem. To najwygodniejsza forma podróżowania, drogi prowadzące do Skalnego Miasta są bardzo dobrze utrzymane, dodatkowo są czytelnie oznakowane, co jeszcze bardziej ułatwia podróż. Jadąc od strony Kotliny Kłodzkiej, najlepiej skorzystać z przejścia granicznego Kudowa Słone-Náchod lub Tłumaczów-Otovice. Jeśli jednak jedziemy od strony Wałbrzycha lub Jeleniej Góry, warto skorzystać z przejścia granicznego Mieroszów-Meziměstí. Wybierając się własnym środkiem lokomocji, nie będziemy musieli kupować czeskiej winiety, jeśli nie będziemy poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach, a jadąc w kierunku Skalnego Miasta z takowych korzystać nie będziemy. Dla przykładu, wyruszając z Wrocławia, pokonamy mniej więcej dystans około 110 kilometrów, co nie powinno zająć nam dłużej niż 2 godziny jazdy. Z Kłodzka dystans wyniesie już jedynie 60 kilometrów, a pokonamy go w nieco ponad godzinę. Jeśli natomiast wyruszamy spod naszego Pensjonatu Pokoje Gościnne U Ireny, dystans wyniesie niespełna 100 kilometrów, a podróż zajmie nam około półtorej godziny.

  Pociągiem. W związku ze wznowieniem połączenia przez Koleje Dolnośląskie na linii D28 w relacji Wrocław – Wałbrzych – Meziměstí – Adršpach, taka forma podróżowania stała się bardzo atrakcyjna. Za wybraniem takiej formy transportu do Skalnego Miasta przeważają względy ekonomiczne, bowiem bilety są dość tanie, a ich ceny nie przekraczają kilkudziesięciu złotych. Dodatkowym atutem są względy ekologiczne oraz fakt, że podczas podróżowania pociągiem mamy czas na relaks, pracę, lub jeśli towarzyszy nam rodzina, możemy poświęcić jej całą uwagę. Należy jednak pamiętać, że połączenie utrzymywane jest wyłącznie w sezonie letnim, tzn. od czerwca do września, a kursy z połączeniem bezpośrednim odbywają się w weekendy oraz święta. Wyjazd z Wrocławia odbywa się wcześnie rano, a pociąg powrotny wyrusza z Adršpachu późnym popołudniem, dzięki czemu mamy cały dzień na zwiedzanie Skalnego Miasta. Jeśli planujemy wyruszyć do Skalnego Miasta z Kotliny Kłodzkiej, korzystając z kolej, to niestety czeka nas podróż, która nieco nadkłada drogi, gdyż musimy dojechać do Wałbrzycha lub Jaworzyny Śląskiej i tu czeka nas przesiadka.

  Autobusem. Jeśli planujemy dostać się do Skalnego Miasta wykorzystując połączenia autobusowe, może się to okazać nieco kłopotliwe. Korzystając z usług polskich przewoźników, możemy bez problemu dostać się bezpośrednimi połączeniami autobusowymi z Wrocławia, Kłodzka, czy Wałbrzycha do Náchod. Jednakże po czeskiej stronie brakuje bezpośrednich połączeń autobusowych do Adršpachu. Jeśli już dostaniemy się autobusem do Náchodu, warto wybrać na dalszą podróż pociąg jako swój środek lokomocji.  

  Rowerem. Czesi mają bardzo rozbudowany system szlaków rowerowych, podobnie w tym wypadku. Trasy rowerowe prowadzą bezpośrednio do Skalnego Miasta Adrspach. Zawiezienie skalnych labiryntów jednośladem nie jest możliwe, jednak na turystów rowerowych czeka tu przechowalnia sprzętu sportowego, która znajduje się blisko wejścia na trasę. Co więcej, polskie szlaki rowerowe łączą się często z czeskimi, dzięki czemu możemy nieprzerwanym szlakiem rowerowym dostać się do skalnego miasta w Adrspach. Szczególnie polecamy trasę oznaczoną numerem 4020 Okruh Stolové hory, Duszniki-Zdrój - Tłumaczów. Ciekawostką jest fakt, że cały teren Narodowego Rezerwatu Przyrody Skały Adrspasko-Teplickie możemy okrążyć ścieżką rowerową, pozwalającą na podziwianie formacji skalnych od zewnątrz.  

  Pieszo. Szlaki turystyczne piesze w tym regionie są równie atrakcyjne i dobrze rozwinięte jak te rowerowe. Jedną z polecanych tras na pieszą wędrówkę do Adrspachu jest czerwony szlak rozpoczynający się w  Mieroszowie. Ten prowadzi przez malowniczy obszar chronionego krajobrazu Zawory, oferując wędrowcom zapierające dech w piersiach panoramy. Dalej, już po czeskiej stronie, ścieżka wiedzie przez urokliwą wioskę Zdoňov. Cała trasa liczy około 10 km. Alternatywnie, za punkt startowy można wybrać Chełmsko Śląskie, skąd niebieski szlak prowadzi do dawnego przejścia granicznego Libna. Ta droga również ma około 10 km i obfituje na swej trasie w ciekawostki, w tym historyczne betonowe bunkry. Te piesze eskapady są idealne dla doświadczonych wędrowców, którzy cenią sobie nie tylko cel podróży, ale i samą drogę. Po dotarciu do skalnego miasta Adrspach, czeka Cię jeszcze eksploracja jego zakamarków. Pamiętaj, że po dniu pełnym przygód, wrócisz tą samą trasą do punktu wyjścia, więc zaplanuj siły i czas na powrotną podróż.

  Biura podróży. W Polsce istnieje wiele lokalnych biur podróży, które specjalizują się w organizacji jednodniowych wycieczek do malowniczego skalnego miasta w Czechach. Te biura znajdują się nie tylko w większych miastach jak Wrocław, Kraków czy Warszawa, ale również w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza tych przygranicznych, jak Kłodzko, Stronie Śląskie czy Jelenia Góra. Biura takie oferują kompleksowe usługi, które obejmują transport komfortowym autokarem, ubezpieczenie, a często także opiekę wykwalifikowanego przewodnika. Wycieczki są zaplanowane tak, aby uczestnicy mogli w pełni cieszyć się pięknem skalnych formacji. Dodatkowo, biura często proponują atrakcyjne ceny oraz różne terminy wyjazdów, co pozwala dostosować wycieczkę do indywidualnych potrzeb każdego podróżnika.

Skalne Miasto parking. 

  Poza sezonem turystycznym, przestrzenie parkingowe zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia na malowniczy szlak prowadzący do Skalnego Miasta są łatwo dostępne. W okresie największego zainteresowania, czyli w szczycie sezonu, poszukiwanie wolnego miejsca może stać się wyzwaniem. Warto wtedy zastanowić się nad zakupem biletu parkingowego online, który nie tylko zapewni zarezerwowane miejsce, ale także pozwoli zaoszczędzić około 25% w porównaniu z cenami biletów dostępnych na miejscu. Operacje płatnicze można wygodnie przeprowadzić w parkomacie, przyjmującym czeskie korony lub karty płatnicze. Warto pamiętać, że system parkingowy jest zautomatyzowany i działa na bazie szlabanów, choć w najbardziej obleganych momentach może wymagać asysty personelu. Bilet parkingowy umożliwia postoje przez cały dzień, od 7:00 do 21:00.

  Dodatkowo, wysoki popyt na miejsca parkingowe zainspirował lokalnych mieszkańców do stworzenia alternatywnych, prywatnych parkingów. To rozwiązanie często okazuje się być ratunkiem, gdy główny parking jest już pełny. Koszt postoju na głównym parkingu waha się w zależności od sezonu: w szczycie sezonu wynosi 250 Kč, w sezonie wysokim 200 Kč, a poza sezonem spada do 100 Kč. 

Skalne Miasto

Skalne Miasto Czechy o każdej porze roku. 

  Zwiedzanie Skalnego Miasta Adrspach jest możliwe o każdej porze roku, gdyż każdy sezon oferuje zupełnie odmienne i unikalne wrażenia estetyczne. Planując wizytę zimą, pamiętaj o odpowiednim ubiorze, zwłaszcza o butach, które sprawdzą się w trudnym terenie i będą wodoodporne. Na trasie znajdziemy na pewno wiele śliskich kamieni, dlatego warto sprawdzić przyczepność swojej podeszwy, co pozwoli uniknąć zbędnych kontuzji po nieforytunnym upadku w wyniku poślizgnięcia. Mimo że szlaki są odśnieżane przez personel, czasami mogą występować trudności z przejściem przez śnieżne przeszkody. Wczesna wiosna to najspokojniejszy okres pod względem turystycznym dla Skalnego Miasta. Jeśli więc pragniesz poczuć odrobinę odosobnienia i w pełni cieszyć się naturą, będzie to najbardziej odpowiedni czas na wyprawę. Lato, jako okres szczytu sezonu, wymaga wcześniejszej rezerwacji biletów online. Bez nich nie warto się nawet wybierać, gdyż ruch turystyczny jest ograniczony, a po przybyciu na miejsce może okazać się, że wszystkie bilety na dany dzień zostały wyprzedane. Jesień oferuje wielobarwne i unikalne krajobrazy, kiedy liście buków pokrywają się złotym kolorem. Pejzaż staje się wówczas niezwykle piękny. Bez względu na porę roku, Skalne Miasto Adrspach zawsze zapewnia niezapomniane wrażenia i piękne widoki.

Szlaki między skałami - Trasy zwiedzania Skalnego Miasta Adrspach.

  Odwiedzając czeskie skalne labirynty w Adrspachu, przyjdzie nam zmierzyć się z dwoma szlakami: niebieskim i zielonym. Obydwa tworzą spójną trasę i różnią się od siebie pod względem krajobrazowym. Warto więc zaplanować sobie eskapadę tak, aby przemierzyć obie ścieżki. Jako ukłon w stronę polskich turystów, dostępna jest darmowa broszura, którą można odebrać przy kasach i w punkcie informacji turystycznej. Znajduje się w niej mapka oraz opisy najważniejszych atrakcji, które czekają na nas w Skalnym Mieście.

 • Szlak niebieski - wokół szmaragdowego jeziora Piaskownica (Pískovna). To krótki szlak, mierzący nieco ponad kilometr. Do jego pokonania wystarczy przeznaczyć około 25 minut spokojnego spaceru. Pętla zaczyna się zaraz za kasami i prowadzi wzdłuż brzegu niewielkiego, sztucznie utworzonego, ale uroczego jeziorka. Pierwotnie ten zbiornik wodny pełnił funkcję wyrobiska w dawnej piaskowni, po zakończonej eksploatacji postanowiono napełnić je wodą i zarybić. Spacer można potraktować jako rozgrzewkę przed głównym punktem programu. Należy pamiętać, że szlak nie jest przystosowany do wędrówki z wózkiem, gdyż znajdują się na nim strome i dość długie schody. 
 • Szlak Zielony - serce programu naszej wycieczki. Szlak pomimo tego, że mierzy nieco ponad 3 kilometry, pod względem czasowym wymaga zaplanowania około 3 godzin spokojnej wędrówki. Początkowo trasa prowadzi szutrową, szeroką ścieżką, w połowie drogi, w okolicach Wodospadu, pojawiają się pierwsze schody. Tutaj również dostaniemy się do przystani, z której możemy wyruszyć w rejs po jeziorku, o czym napiszemy w dalszej części artykułu.  Podczas spaceru i obserwacji różnorodnych formacji skalnych, wyobraźnia zaczyna działać pełną parą, szczególnie dzieci mają ogromną frajdę w odnajdywaniu ciekawych kształtów i kojarzenia ich ze zwierzętami czy przedmiotami. Mimo że wszystkie formacje skalne mają już nadane nazwy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skalnym formacjom nadawać swoje. Przy najbardziej charakterystycznych punktach znajdziemy tabliczki informacyjne z nazwami konkretnych skał. Pokonując kolejne metry trasy, możemy zaobserwować ciekawe tradycje turystyczne polegające na podpieraniu skał patykami, co miałoby zapobiec ich przewróceniu się. Taki widok rozśmiesza, lecz zarazem uświadamia, że procesy erozyjne wciąż tu działają i skały cały czas ulegają powolnej, ale wciąż zmianie.

  Aby pokonać szlaki w Skalnym Mieście Adrspach, w zależności od wybranej ścieżki, należy przygotować się na różny stopień trudności. Początkowy odcinek głównego szlaku (zielonego) jest płaski i łatwy, co sprawia, że jest on dostępny i niewymagający, nawet dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Wybierając się jednak na Nową Partię, trzeba być przygotowanym na wspinaczkę po wąskich i stromych schodach, które prowadzą do takich punktów widokowych jak Milenec, Velké Panorama, Starosta, Starostová czy Cukrovarský komín. Na tym odcinku trasy znajduje się około 850 schodów, co czyni ją bardziej wymagającą pod względem kondycyjnym. Całkowita liczba schodów na terenie Skalnego Miasta Adrspach wynosi około 1700, w tym podejście do Wielkiego Wodospadu i jeziora. Dlatego, planując wycieczkę, warto wziąć pod uwagę własne możliwości i wybrać trasę adekwatną do swojej kondycji i sprawności fizycznej.

Skalne Miasto mapa

Największe atrakcje Skalnego Miasteczka Adrspach:

 • Dzban (Džbán): Imponująca skalna baszta, zdobyta po raz pierwszy w 1935 roku. Charakteryzuje się unikalnym, sześciometrowym oknem skalnym, tworzącym efektowne „ucho“ dzbanu.
 • Głowa Cukru (Homole cukru): Charakterystyczna formacja skalna przypominająca odwrócony kręgiel, o wysokości 52 metrów. Jej nietypowy kształt wynika z działania wilgotnego powietrza i procesów wietrzenia. Swoją popularność skała ta zawdzięcza wrażeniu, jakie wywiera na obserwatorach – wygląda, jakby miała się za chwilę przechylić i przewrócić.
 • Słoniowy Rynek (Sloní náměstí): Obszar z typowym mikroklimatem dla inwersyjnych jarów, gdzie można zaobserwować roślinność charakterystyczną dla wyższych położeń.
 • Ząb (Zub): Wysmukła baszta skalna z tablicą pamiątkową i napisem dokumentującym poziom wody podczas powodzi w 1844 roku. Pierwsze wejście na Ząb miało miejsce dopiero w 1964 roku, którego dokonali Karel Hauschke i Jaroslav Krecbach.
 • Gromowy Kamień (Hromový kámen): Głaz związany z legendą o dwóch Anglikach, którzy obserwowali burzę w Skalnym Mieście. Historia ta świadczy o dzikiej sile natury, która kształtuje ten teren.
 • Mały wodospad (Malý vodopád): Urokliwe miejsce z pitną wodą wytryskującą ze skalnej szczeliny, otoczone zaroślami i skałami. Idealne miejsce na chwilę odpoczynku.
 • Popiersie Johanna Wolfganga Goethego: Z tablicą pamiątkową dokumentującą wizytę słynnego poety w Skałach Adrspaskich.
 • Wielki wodospad (Velký vodopád): Spektakularny wodospad spadający z wysokości 16 metrów między skalne formacje. Strumień wody w wodospadzie jest kontrolowany. Gdy wykrzyczycie magiczne adrszpaskie zaklęcie „Krakonoshi, daj nam wody” z odpowiednią siłą, śluza się uaktywni, a wodospad z hukiem wypuści wodę. W okresie zimowym przemienia się on w spektakularną kaskadę lodową.
 • Kochankowie (Milenci): Najwyższa i najbardziej znana formacja skalna w Skałach Adrspaskich, z charakterystyczną szczeliną w kształcie okna mierzącą 9 metrów. Sama grupa skalna "Kochankowie", mierzona od strony doliny, wznosi się na około 100 metrów.
 • Mysia Dziurka: Wąski przesmyk między skałami o szerokości około 50 cm.
 • Punkt widokowy „Wielka Panorama“ (Velké panoráma): Oferuje widok na gładkie wierzchołki Gilotyn, Kochanków oraz początek Rzerzichowego Wąwozu.
 • Punkt widokowy na Starostę: Prezentuje jeden z najpiękniejszych widoków na okoliczne formacje skalne, w tym Starościnę i masyw Szczepańskiej Korony.

Zwiedzanie skalistego kompleksu z przewodnikiem.

  Obsługa Skalnego Miasta oferuje profesjonalne usługi przewodnickie. Interesujące jest, że oprócz przewodników mówiących po czesku, angielsku i niemiecku, możemy także skorzystać z usług przewodnika mówiącego w naszej rodzimej polskiej mowie. Usługa przewodnicka dostępna jest od kwietnia do października, i wymagana jest jej wcześniejsza rezerwacja. Rezerwacje można dokonać wysyłając email na adres info@adrspasskeskaly.cz. Wycieczka z przewodnikiem trwa około jednej godziny i rozpoczyna się przy bramie wjazdowej do Skalnego Miasta. Koszt wycieczki waha się w okolicach 400Kč.

  Podczas wycieczki z przewodnikiem możemy zdobyć ciekawą wiedzę i informacje, których nie znajdziemy w standardowych przewodnikach czy na tablicach informacyjnych. Ponadto, przewodnik czuwa nad naszym bezpieczeństwem, a spacerując pod opieką wykwalifikowanego przewodnika, łatwiej jest uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw na szlaku. Przewodnicy często dzielą się wiedzą na temat mniej znanych, ale równie fascynujących miejsc, które mogą umknąć uwadze zwiedzających na własną rękę. Możliwość zadawania pytań sprawia, że zwiedzanie staje się bardziej angażujące.

Rejs łodzią po Adršpašskim Jeziorku - uzupełnienie wycieczki do serca skalnego świata.

   Historia Jeziorka: To właśnie tutaj, na przełomie XVIII i XIX wieku, hrabia Blümegen zainicjował budowę stawidła. Początkowo zbiornik ten służył do spławiania wyciętego drewna. W roku 1857 jeziorko przekształciło się w atrakcję turystyczną z pierwszymi rejsami po jego około 300-metrowej tafli. Łodzie, przypominające drewniane barki, mogą pomieścić około 45 osób, a rejs trwa zaledwie około 15 minut.

  Czeski humor na pokładzie: Podczas rejsu warto zwrócić uwagę na flisaków, którzy swoim humorem dodają uroku całej atrakcji. Ich wesołe anegdoty i opowieści, mimo że w języku czeskim, są zrozumiałe i zabawne dla każdego.

  Rejs jest dodatkowo płatny – bilet normalny kosztuje 100Kč a ulgowy 50Kč. Biletów nie można rezerwować z wyprzedzeniem, zakup biletu odbywa się bezpośrednio przed rejsem w drewnianej budce przy jeziorku (płatności dokonywane wyłącznie gotówką). Flisacy wyruszają po zebraniu minimum 30 osób. Przy braku odpowiedniej liczby chętnych, rejs rozpoczyna się po kilkuminutowym oczekiwaniu. W szczycie sezonu, zwłaszcza gdy przybywają grupy zorganizowane, w tym wycieczki szkolne, czas oczekiwania na rejs może wynosić nawet kilka godzin. Warto rozważyć, czy atrakcja jest na tyle ciekawa, by poświęcić tyle czasu w kolejce na pokład łódki. Krótki rejs kończymy w miejscu startu. Tam można wrzucić napiwek naszemu kapitanowi do czapki w podziękowaniu za bezpieczną żeglugę.

Rejs łodzią Skalne Miasto

Wspinaczka skalna w Skalnym Mieście.

  Skalne Miasto cieszy się popularnością wśród miłośników wspinaczki skalnej, szczególnie tych, którzy preferują piaskowiec. Jest uważane za jedno z najlepszych miejsc do tego typu aktywności. Aby zmierzyć się ze skalnymi blokami w tym miejscu, wymagane jest uzyskanie zgody na wspinaczkę, którą wydaje zarząd rezerwatu. Istnieje możliwość wynajęcia instruktora i sprzętu, co pozwoli Ci zaznajomić się z wspinaczką na piaskowcu i lepiej poznać lokalny teren. Różnorodność form skalnych pozwala wybrać trasę wspinaczkową o każdym poziomie trudności. Niektóre trasy stanowią ogromne wyzwanie nawet dla zawodowych wspinaczy, głównie z uwagi na surowe zasady wspinaczkowe, podyktowane ochroną naturalnych warunków tego miejsca. Należy pamiętać, że piaskowiec jest delikatny i charakteryzuje się niską odpornością mechaniczną, co skutkuje licznymi obostrzeniami dla wspinaczy.

  Warunki wspinaczki, które należy spełnić podczas zdobywania skalnych monumentów:

 • Kategorycznie zabrania się usuwania porostów na skałach, kamieni, roślinności i materii organicznej ze szczelin.
 • Wspinaczka jest możliwa jedynie na oznakowanych szlakach dostępowych.
 • Wspinanie się dozwolone tylko na suche skały, w butach z miękką podeszwą.
 • Asekuracja możliwa wyłącznie za pomocą stałych środków i pętli tekstylnych, zakazuje się ślizgania się po skale liną i kopania.
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz używania magnezu.
 • Zakaz używania metalowego sprzętu wspinaczkowego, takiego jak kości, heksy czy Climbing Cams itp.

Infrastruktura Skalnego Miasta.

  W pobliżu wejścia do Skalnego Miasta znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami oraz punkty gastronomiczne, najbardziej ożywione w sezonie letnim. Ceny w tych miejscach mogą być nieco zawyżone, ale nie osiągają niewyobrażalnie wygórowanych poziomów. Istotnym plusem jest możliwość dokonywania płatności w złotówkach, choć trzeba mieć na uwadze niekorzystny przelicznik. Dla zainteresowanych dostępny jest również kantor oferujący typowo turystyczny kurs wymiany walut. Przy głównym wejściu usytuowany jest punkt Informacji Turystycznej, gdzie turyści mogą uzyskać specjalne pieczątki do swoich książeczek pamiątkowych. Na miejscu znajduje się również bankomat, co dodatkowo ułatwia dostęp do gotówki.

Kontakt do Centrum Obsługi Klienta i punktu informacyjnego Skalne Miasto Adrspach.

Adršpach 26, Dolní Adršpach 549 57
E-mail: info@adrspasskeskaly.cz
Tel.: +420 731 151 656

Skalne Miasto Adrspach — godziny otwarcia.

  Skalne Miasto jest otwarte codziennie, z wyjątkiem 24 grudnia. Możliwe jest zamknięcie Skalnego Miasta w przypadku wystąpienia bardzo niekorzystnych warunków pogodowych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu zwiedzających, na przykład podczas burz, gwałtownych opadów śniegu czy silnego wiatru.

Godziny otwarcia:
TOP sezon (Lipiec - Sierpień): trasa zwiedzania 8:00 – 20:00, Centrum Informacji Turystycznej 8:00 – 19:00
Sezon główny (Kwiecień - Czerwiec i Wrzesień - Październik): trasa zwiedzania 8:00 – 18:00, Centrum Informacji Turystycznej 8:00 – 17:30
Poza sezonem głównym (Listopad - Marzec): trasa zwiedzania 8:00 – 16:00, Centrum Informacji Turystycznej 8:00 – 15:00

Skalne Miasto — Bilety

  Wraz z nadejściem wiosny, a konkretnie od 1 kwietnia 2021 roku, w górskim kompleksie Adršpašské skály wprowadzono nowy system sprzedaży biletów, mający na celu uczynienie zwiedzania bardziej komfortowym. Dzięki temu systemowi możliwe jest rozładowanie kolejek i ograniczenie tłoku turystów w najbardziej popularnych godzinach odwiedzin. Zmiany obejmują wprowadzenie systemu sprzedaży biletów online, które są znacznie tańsze od tych zakupionych w tradycyjnej kasie. Chociaż istnieje możliwość nabycia biletów bezpośrednio na miejscu, liczba dostępnych wejściówek jest ograniczona, co może skutkować długim czasem oczekiwania lub nawet brakiem możliwości wejścia.

  Najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletów przez oficjalną witrynę internetową. Przy zakupie online należy określić dokładną godzinę wejścia, np. między 10:00 a 11:00, i przestrzegać tego czasu. Podczas zwiedzania nie ma już ograniczeń czasowych. Po uiszczeniu opłaty za wejściówki wygenerowany zostanie kod QR, pełniący funkcję biletu, który należy wydrukować lub zachować jako zrzut ekranu na telefonie, aby okazać go obsłudze. Przy zakupie biletów online istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca parkingowego na jednym z parkingów.

  Anulacja biletu jest możliwa, jeśli zostanie dokonana przynajmniej 7 dni przed planowaną wizytą. W przypadku anulacji nie otrzymuje się zwrotu środków pieniężnych, natomiast otrzymuje się voucher z kodem promocyjnym, równowartościowym z wartością pierwotnego zamówienia. Kupon jest ważny przez 6 miesięcy od momentu jego otrzymania i upoważnia do wybrania dowolnego terminu zwiedzania skalnego labiryntu, w którym są wolne miejsca.

Skalne Miasto — Cennik 

Cennik Biletów Zakupionych online (ceny biletów online mogą różnić się w zależności terminu):

Cena za bilety kupione Online / Cena za bilety kupione w kasie stacjonarnej.

TOP sezon (Lipiec - Sierpień):
Dorosły: 130 Kč / 200 Kč
Ulgowy*: 100 Kč / 170 Kč
Rodzinny**: 370 Kč / 580 Kč

Sezon główny (Kwiecień - Czerwiec, Wrzesień - Październik):
Dorosły: 120 Kč / 180 Kč
Ulgowy*: 90 Kč / 150 Kč
Rodzinny**: 340 Kč / 520 Kč

Poza sezonem (Listopad - Marzec):
Dorosły: 110 Kč / 130 Kč
Ulgowy*: 80 Kč / 100 Kč
Rodzinny**: 310 Kč / 370 Kč

*Bilet Ulgowy: Dzieci 3-15 lat, studenci do 26 roku życia, osoby niepełnosprawne, seniorzy powyżej 65 roku życia.
**Bilet Rodzinny: 2 dorosłych + 2 dzieci.

Bilet dla psa: 50 Kč (online/kasa)

Skalne MIasto - Formacje Skalne

Informacje praktyczne dla turystów odwiedzających Skalne Miasto Adrspach.

 • Toalety: Na szlakach Skalnego Miasta brak toalet, dostępne są jedynie bezpłatne toalety przy wejściu do Skalnego Miasta, w pobliżu punktów informacji turystycznej.
 • Dostępność dla osób niepełnosprawnych: Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą przebyć część trasy w Adršpašskich skálach, od wejścia do "bramy gotyckiej", ale nie są w stanie wrócić przez Wielką Panoramę z powodu schodów.
 • Jedzenie i woda: Ważne jest, aby zabrać ze sobą jedzenie i wodę, ponieważ nie ma możliwości ich zakupu na terenie parku. Pamiętaj również o zabieraniu ze sobą śmieci, aby nie zanieczyszczać środowiska.
 • Ubiór: Zalecane jest zabranie ze sobą ciepłych ubrań, nawet w upalne dni, ponieważ w cieniu między skałami, gdzie panuje wilgoć, temperatura może być niższa niż na otwartych terenach.
 • Zwiedzanie z psem: Odwiedzając Adršpašské skály z psem, należy pamiętać, że musi być on na smyczy. Kaganiec nie jest wymagany, ale pamiętaj o posiadaniu przez psa paszportu weterynaryjnego, aktualnych szczepień oraz chipa lub tatuażu.
 • Użycie dronów: Do wykonywania zdjęć dronem w rezerwacie konieczne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia od zarządu rezerwatu. Coraz większa popularność dronów wymaga przestrzegania tej zasady.

Teplickie Skały i Ich Łączenie z Wycieczką do Skalnego Miasta Adrspach.

  Teplickie Skały, oddzielone od Adrszpaskiego Skalnego Miasta przez Wilczy Wąwóz (Vlčí rokle), są częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody Skał Adrszpacko-Teplickich. Charakteryzują się bardziej dzikimi labiryntami skalnymi, majestatycznymi formacjami i potężnymi masywami. Trasa zwiedzania, oznaczona niebieskim szlakiem, rozciąga się na około 6 kilometrów. Mimo że są mniej znane od Adrspaskich Skał, nie ustępują im spektakularnością. Dla wielu turystów, którzy odwiedzili oba miejsca, Skalne Miasto Teplice jest nawet piękniejsze niż Adrspach.

Jak Połączyć Zwiedzanie Teplickich Skał z Adrspachem?

  Przejście z Adrspachu do Teplickich Skał przez Wilczy Wąwóz stanowi dodatkowe 3 km marszu. Należy skorzystać z żółtego szlaku, który prowadzi obok przystani dla łodzi przy Adrspaskim jeziorku. Jeśli zdecydujemy się na przedłużenie naszej wycieczki o zwiedzanie Teplickich Skał, po dotarciu do Teplic nie musimy wracać do Adrspachu pieszo, gdyż możemy skorzystać z pociągu, który kursuje często pomiędzy tymi miejscowościami. Główne wejście do Skalnego Miasta Teplice znajduje się przy drodze w stronę Zdonova i Adrspachu, z płatnym parkingiem. Trasa w Teplickich Skałach jest stosunkowo łatwa, z lekkimi podejściami, jednak znajduje się tam również sporo schodów do pokonania i zazwyczaj zajmuje około 3 godzin. Należy pamiętać, że bilety upoważniające do zwiedzania jednego skalnego miasta nie dają dostępu do drugiego, dlatego należy zakupić oddzielne wejściówki.

Główne atrakcje Teplickich Skał:

 1. Ścieżka edukacyjna poświęcona Józefowi Vavrouškowi oferuje wiedzę o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, historii i turystyce.
 2. Symbol Teplickich Skał, Korona Skalna, oferuje imponujące widoki i jest dostępna po pokonaniu charakterystycznych metalowych schodów.
 3. Atrakcje na trasie obejmują Echo, ruiny zamku Střmen, Syberię – miejsce, gdzie śnieg zalega do lata, oraz wiele unikatowych formacji skalnych, takich jak Niedźwiedź Polarny czy Golem.

Inne atrakcje w najbliższej okolicy Skalnego Miasta. 

  Zwiedzanie Skalnego Miasta Adrspach to niewątpliwie niesamowite doświadczenie, ale warto pamiętać, że okolica kryje w sobie wiele innych fascynujących miejsc, które zasługują na uwagę. Po zakończeniu podróży po skalnych labiryntach, możemy wykorzystać resztę dnia na odkrywanie tajemnic i historii, które skrywa najbliższa okolica.

  Jedną z takich atrakcji są ruiny Zamku Adrspach. Znajdują się one na samym skraju Wzgórza Starozamkowego, na wysokości 681 metrów n.p.m. Zamek, zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku, od wieków strzeże wejścia do Skalnego Miasta. Historia tego miejsca jest pełna fascynujących opowieści, a sama wspinaczka na wzgórze, choć wymagająca, wynagradza przepięknymi widokami na okolicę. To tutaj, na ruinach, możemy poczuć ducha dawnych czasów, kiedy to zamek odgrywał ważną rolę w regionie, będąc wspominanym nawet przez samego Karola IV. Po wojnach husyckich zamek przejęli Ślązacy, którzy zadecydowali o jego zburzeniu. Dzisiaj możemy podziwiać jego pozostałości i wyobrażać sobie, jak wyglądało życie w tym strategicznym miejscu.

  Druga atrakcja, która przyciąga uwagę, to zamek w Adrspachu. Stoi on dumnie już od kilku stuleci, będąc świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii regionu. Dziś zamek oferuje nie tylko wgląd w życie barona Nádhernégo, ale również pozwala zapoznać się z zasadami działania i funkcjonowaniem szkoły przędzalnictwa, która przez wiele lat była tu prowadzona. W murach zamku odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne i towarzyskie, a latem można tu nawet uczestniczyć w seansach kina letniego pod gołym niebem. Zamek jest dostępny do zwiedzania codziennie, z wyjątkiem poniedziałków.

Noclegi w Okolicy Skalnego Miasta Adrspach.

  Zakwaterowanie w najbliższej okolicy Skalnego Miasta Adrspach może być nieco ograniczone, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Adrspach, będąc niewielką miejscowością, nie dysponuje dużymi ośrodkami wypoczynkowymi czy wielkimi hotelami. W okolicy dominują mniejsze pensjonaty i kwatery prywatne, co często sprawia, że znalezienie miejsca noclegowego w szczycie sezonu może być wyzwaniem, a ceny są stosunkowo wysokie. Wśród godnych polecenia miejsc zakwaterowania wyróżniających się jakością świadczonych usług, można wymienić:

 • Hotel Skalní Mlýn Adršpach: Jest to 3-gwiazdkowy hotel, który oferuje komfortowe pokoje i dobre udogodnienia, czyniąc pobyt przyjemnym i relaksującym.
 • Apartmány Irisis: Zapewniają wygodne apartamenty, idealne dla rodzin czy grup przyjaciół, poszukujących nieco więcej przestrzeni i prywatności.
 • Hotel Orlík: Ten hotel oferuje wysokiej jakości usługi noclegowe z pięknymi widokami na okoliczne krajobrazy.

  Najbliżej wejścia do Skalnego Miasta znajduje się Hotel Javor Restaurant. Niestety, ten obiekt nie cieszy się najlepszymi opiniami, szczególnie jeśli chodzi o kuchnię. Lepszą alternatywą może być pensjonat Ubytování Pod Křížovým vrchem, który jest bardziej polecany ze względu na standard i obsługę.

  My natomiast polecamy zatrzymać się w naszym pensjonacie Pokoje Gościnne U Ireny - Noclegi Stronie Śląskie pod Czarną Górą. Jest to idealne miejsce na wypoczynek, z którego szybko można dojechać do Skalnego Miasta i potraktować to jako całodniową wycieczkę. Pensjonat U Ireny oferuje przytulne pokoje i domową atmosferę, co sprawia, że stanowi doskonałą bazę wypadową dla podróżników chcących odkrywać atrakcje czeskiego pogranicza.

Opinie Turystów o Skalnym Mieście Adrspach.

  Skalne Miasto Adrspach, od lat magnes przyciągający turystów z różnych zakątków świata, konsekwentnie zbiera pochwały za swoją niezwykłość i piękno. Odwiedzający to magiczne miejsce często wyrażają swój zachwyt nad unikalnym krajobrazem, który oferuje niezliczone możliwości do zrobienia niezapomnianych fotografii. Wielu z nich zwraca uwagę, że mimo doskonałej organizacji ruchu turystycznego, liczba odwiedzających w sezonie może nieco umniejszać urok tego miejsca.

  Historia i wartość edukacyjna Skalnego Miasta również nie umykają uwadze turystów. Interesujące tablice informacyjne oraz zaangażowani przewodnicy pomagają poznać chociażby podstawy geologii regionu. Z uwagi na swoją różnorodność atrakcji, Skalne Miasto jest doceniane jako miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, dzięki ciekawym i bezpiecznym szlakom.

  Podsumowując, Skalne Miasto Adrspach jest wysoko cenione przez zwiedzających i często rekomendowane jako obowiązkowy punkt w programie dla każdego miłośnika przyrody i przygód na łonie natury. To miejsce, które każdy powinien odwiedzić, aby doświadczyć jego wyjątkowego uroku.

Zdjęcia czeskiego Skalnego Miasta. Zobacz, co Cię czeka.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin