facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Czarna Góra

  Odwiedzając Ziemię Kłodzką, żaden turysta nie powinien pominąć Czarnej Góry w swoich planach wędrówkowych. Szczyt wznosi się ponad powierzchnie morza na 1205 m i stanowi główny ośrodek sportu i rekreacji w okolicy. Zimą Czarna Góra przyciąga przede wszystkim entuzjastów narciarstwa w każdej postaci (narciarzy biegowych, narciarzy zjazdowych, narciarzy skiturowych) i snowboarderów z uwagi na funkcjonujący na jej zboczach duży ośrodek narciarski Czarna Góra Resort. Jednak i latem Czarna Góra także ma wiele do  zaoferowania. Prężnie działa tu Bike Park Czarna Góra, który to jest jednym z największych parków rowerowych w Polsce. Możemy tu również pozjeżdżać na całorocznym torze saneczkowym działającym pod nazwą Czarna Żmija lub po prostu pospacerować po licznych szlakach turystycznych, jakie przebiegają w jej okolicy. Szczyt Czarnej Góry to również doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę Stronia Śląskiego, a w oddali Lądka-Zdroju, Śnieżnika, Gór Złotych i Gór Bialskich. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet zarysy Karkonoszy.  Czarna Góra może być początkiem naszej wędrówki, lub punktem przelotowym, gdyż właśnie tędy przebiegają 2 bardzo popularne szlaki turystyczne Lądek-Zdrój — Śnieżnik i Stronie Śląskie — Międzygórze.  Na wypadek gdybyśmy zbłądzili, wędrując po okolicach, cenną wskazówką mogącą nam pomóc odnaleźć się w terenie jest fakt, iż na północnym stoku Czarnej Góry znajduje się maszt nadajnika telewizyjnego. Światła tego obiektu są dobrze widoczne z wielu kilometrów, stanowiąc dobry punkt orientacyjny. Szczyt jest popularny z uwagi na możliwość zaplanowania tu krótkiego spaceru lub dłuższej wędrówki z rodziną i przyjaciółmi.

Czarna Góra —  Położenie

  Czarna Góra zwana niegdyś Schwarzer Berg położona jest w południowo-zachodniej części kraju, w województwie dolnośląskim na terenie przynależącym do powiatu kłodzkiego. Jej zbocza leżą na skraju Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, a u jej stup położona jest górska wieś Sienna. Czarna Góra leży w ramieniu Żmijowca w Masywie Śnieżnika w nieznacznej odległości od najwyższego szczytu w okolicy, jakim jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.), skupiając tym samym na sobie największy ruch turystyczny w regionie. Jest to bardzo charakterystyczne wzniesienie, które można dostrzec niemal z każdego zakątka Ziemi Kłodzkiej.

Czarna Góra — najszybsze sposoby zdobycia szczytu

  Najszybszym i  bardzo wygodnym sposobem dostania się na szczyt Czarnej góry, bez potrzeby wspinaczki lub długiego wyczerpującego marszu jest wjazd nowoczesną koleją linową Luxtorpeda. Aby tego dokonać, wystarczy przyjechać do Czarna Góra Resort, zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu i udać się do kasy biletowej, aby nabyć w niej bilet upoważniający nas do wjazdu. Kolej jest czynna całorocznie dlatego możemy skorzystać z tej możliwości tak zimą jak i latem. Sam wjazd na szczyt zajmuje niespełna 4 minuty, jest bardzo komfortowy oraz ekscytujący. Opcja wjazdu koleją Luxtorpeda może być atrakcyjną samą w sobie szczególnie dla dzieci i osób starszych. W trakcie wjazdu turyści mają możliwość podziwiać piękne widoki na sąsiadujące z Czarną Górą zachodnie zbocza Rudki, Młyńska, Janowca, a w oddali na malowniczo położone miasteczko Stronie Śląskie. Jest to doskonała opcja dla osób niedołężnych oraz dla rodzin z małymi dziećmi, które mogłyby nie poradzić sobie z wymagającą wędrówką górskim szlakiem. Dzięki kolei nawet inwalidzi mogą zasmakować dreszczyku emocji związanego z turystyką górską. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście konieczność zakupu biletu, który kosztować może kilkadziesiąt złotych od osoby co przy czterodobowej rodzie daje już całkiem odczuwalny wydatek. Aby znaleźć się na samym szczycie Czarnej Góry, po wysiadce na górnej stacji kolei do szczytu pozostanie nam pokonać 200-metrowy odcinek ostrego kamienistego podejścia specjalnie wytyczoną ścieżką.

  Drugim sposobem na szybkie zdobycie wierzchołka Czarnej Góry jest 1,5 km spacer wiodący z Przełęczy Puchaczówka. Jest to alternatywny sposób do wjazdu koleją linową, który wymaga od uczestników wycieczki posiadania dobrej kondycji i sprawności fizycznej. Nie dajmy się zwieść krótkiemu dystansowi bowiem ścieżka, z którą przyjdzie się mierzyć wędrowcom podążającym w kierunku wierzchołka góry, jest stroma i kamienista. Jednym słowem podejście jest wymagające. Obierając tę drogę, przyjdzie nam wspiąć się 310 m w górę i to najlepiej zobrazuje nam ile wysiłku będziemy musieli włożyć, aby osiągnąć cel naszej wędrówki.  Wejście na szczyt wiedzie wzdłuż nakładających się na siebie szlaków czerwonego i zielonego. Realny czas, jaki należy zarezerwować na podejście wyruszając z parkingu na Przełęczy Puchaczówka to około 50 minut. Sam szlak prowadzi pośród gęstego lasu iglastego, co za tym idzie widoczność jest mocno ograniczona i nie uświadczymy pięknych panoram podczas wędrówki. Po pokonaniu około 1 kilometra trasy po prawej stronie mijać będziemy wspomniany wcześniej przekaźnik telekomunikacyjny.

Czarna Góra —  wieża widokowa

  W 2000 roku na samym szczycie wybudowano drewnianą wieżę widokową o wysokości 14 metrów. Wstęp był bezpłatny i możliwy przez całą dobę. Wznosiła się ona delikatnie ponad wierzchołki drzew, co pozwalało na bezproblemowe podziwianie widoków w każdym kierunku. Jednak po 20 latach użytkowania niezaimpregnowana konstrukcja wieży zmurszała i jej zły stan techniczny wymusił jej rozbiórkę. Na dzień dziejesz w miejscu, w którym stała wieża widokowa znajdziemy jedynie ślady po niej w postaci betonowych fundamentów. Pojawiają się pomysły o odbudowanie konstrukcji, co miejmy nadzieję niebawem nastąpi.

  Obecnie na szczycie turyści muszą zadowolić się ławeczką, na której można sobie usiąść ci odpocząć i ewentualnie leżakami położonymi w okolicy górnej stacji kolei Luxtorpeda. Ewentualnie w okolicy szczytu znajdują się skałki, na których można zorganizować siebie mały piknik. Ze szczytu Czarnej Góry rozpościera się fenomenalny widok na Kotlinę Kłodzką i otaczające ją pasma górskie.  Podziwiać stąd można okolice Bystrzycy Kłodzkiej i widać stąd m.in. Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej.

Przełęcz Puchaczówka

  Bardzo popularnym miejscem w okolicach szczytu Czarnej Góry jest Przełęcz Puchaczówka  864 m n.p.m. Stanowi ona granice między pasmem Gór Krowiarek a Masywem Śnieżnika. Przełęcz jest również ważnym węzłem komunikacyjnym, gdzie spotykają się niebieski, żółty, czerwony i zielony szklak turystyczny. Ponadto przebiega tu  wojewódzka droga nr 392 łącząca Stronie Śląskie z Bystrzycą Kłodzką, dzięki czemu jest dogodnym punktem, w którym można zaplanować początek swojej górskiej wyprawy i wpiąć się z tego miejsca w szlaki piesze.

  Historia tej lokalizacji sięga średniowiecza kiedy to wybudowano tu posterunek sygnalizacyjny, a następnie posterunek pogonny, w którym stacjonowały osoby odpowiedzialne za organizacje pościgów za zbiegami i przestępcami. Można tu w łatwy sposób doszukać się genezy dawnej nazwy przełączy zwanej Przełęczą Pogonną. Ludność niemiecka żyjąca na tych ziemiach do czasów po II Wojnie Światowej wybudowała tu również gospodę w 1840 r. Wzrost popularności regionu pod względem turystycznym przyczynił się do późniejszej rozbudowy karczmy i przekształcenia jej w małe schronisko dysponujące 28 miejscami noclegowymi. Został tu posadowiony pomnik Carla Pabla niemieckiego społecznika będącego zarazem członkiem Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. W powojennej Polsce tak gospodę jak i pomnik zniszczono. Do czasów obecnych z dawnych zabudowań nie pozostało tu prawie nic za wyjątkiem kapliczki wybudowanej w 1781 r.

  Przełęcz Puchaczówka to doskonały i co ważne bardzo łatwo dostępny punkt widokowy. Rozpościerają się z tego miejsca wspaniałe panoramy na zachód w kierunku Gór Bystrzyckich i Orlickich, które można podziwiać w pełniej krasie. Na samej przełęczy znajdują się 2 parkingi, gdzie można zaparkować bezpłatnie samochód. Jest to popularne miejsce wśród okolicznych mieszkańców na krótkie spacery. W bliskim sąsiedztwie przełączy, znajdziemy wiatę turystyczną z miejscem na ognisko oraz niewielką bacówkę.  

NAJBARDZIEJ POPULARNE SZLAKI NA CZARNĄ GÓRĘCzarna Góra mapa turystyczna

Szlak ze Stronia Śląskiego na Czarną Górę
  Jeśli chcemy zdobyć Czarna Gór, wyruszając ze Stronia Śląskiego, to podążać musimy zielonym szlakiem, do którego najlepiej wpiąć się na wysokości ulicy Kościelnej. Szlak ten przebiega zaledwie 250 metrów on naszych Pokoi Gościnnych U Ireny i początkowo prowadzi pomiędzy zabudowaniami miejscami ulicą Kościelną, a następnie Turystyczną, aby przed samym Stroniem Śląskim-Wieś odbić ostro w prawo. Jest to zarazem rozdroże łączące drogę asfaltową z utwardzoną kamienistą górką ścieżką, którą to musimy się wspiąć zboczami góry Chłopek w  wyższe partie pasma górskiego Krowiarek. Podejście jest dosyć energochłonne, jednak za trud włożony w pokonywanie kolejnych metrów trasy natura nagrodzi nas pięknymi widokami na przeciwlegle położony Krzyżnik wraz z dawnym wyrobiskiem marmuru i Góry Janowiec. Rozpościera się stąd również częściowa panoram Stronia Śląskiego. Na wysokości 750 m n.p.m. szlak styka się ze szlakiem czerwonym wiodącym dalej w tym samym kierunku. Mijając szczyty Wilczyniec i Pasiecznik dotrzemy pod Przełęcz Puchaczówka, skąd zostanie nam do pokonania ostatni, a zarazem najbardziej wymagający odcinek trasy. Marsz tą trasą  zajmie nam około 3,5 godziny a jej dystans wyniesie prawie 9 kilometrów w jedną stronę. Opcja polecana wprawionym w trekkingu turystom, gdyż suma podejść wyniesie prawie 800 m, co jest już wartością dosyć wymagającą.  

Szlak z Międzygórza na Czarną Górę
  Najciekawszy szlak wiodący na szczyt Czarnej Góry swój bieg rozpoczyna w Międzygórzu i jest to szlak oznaczony kolorem zielonym. Start można zaplanować w centrum miejscowość tak, aby mieć okazje poznania jej licznych walorów architektonicznych i nieprzeciętnego klimatu. Ciekawa zabudowa drewniana odrestaurowanych willi i pensjonatów wywiera ogromne wrażenie niemal na każdym, kto odwiedza Międzygórze po raz pierwszy. Kierując się ulica Wojska Polskie na zachód, na samym początku mijać będziemy Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki, który stanowi główną i niepowtarzalną atrakcję naturalną Sudetów. Warto tu wstąpić i spędzić trochę czasu podziwiając Międzygórskie wodogrzmoty. Po przejściu kolejnych kilkuset metrów szlaku naszym oczom ukarze się zapora wodna na potoku Wilczki, której grzbietem przejdziemy na druga stronę kanionu. Następnie po godzinnej ostrej wspinaczce zboczami góry Igliczna dotrzemy  pod Sanktuarium Maria Śnieżna będącym górskim  XVIII wiecznym kościółkiem stanowiącym sanktuarium maryjne o światowej sławie. Potwierdzeniem tego może być fakt, że kościół ten był odwiedzany przez samego papieża Jana Pawła II. Jest to też miejsce będące świetnym punktem widokowym na Ziemię Bystrzycką, gdzie panoramy są wręcz cudowne. Podążając dalej zielonym szlakiem zdobywamy szczyt Lesieniec 868 m n.p.m. aby podczas dalszej wędrówki przeciąć starodawny dukt zwany Droga Albrechta. Docierając pod Jaworową Kopę, skręcamy w lewo i jesteśmy na ostatniej prostej prowadzącej na wierzchołek Czarnej Góry. Całość przebytej trasy to niewiele ponad 7,5 kilometra a czas potrzeby na jej pokonanie to około 3 godzin. Jednak biorąc pod uwagę ilość atrakcji mijanych po drodze to warto przeznaczyć cały dzień na te wędrówkę, aby bez pośpiechu moc pozwiedzać te interesujące miejsca. 

Szlak z Lądka Zdroju na Czarną Górę
  Dla wytrwałych i zaprawiony w górskich wędrówkach miłośników trekkingu czerwony szlak wiodący z Lądka Zdroju na szczyt Czarnej Góry będzie doskonałą propozycją. Całkowity dystans trasy w jedną stronie wyniesie prawie 15 kilometrów, co stanowi już małe wyzwanie. Czas potrzeby do pokonania tego Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza to około 5 godzin. Najlepiej wędrówkę rozpocząć na samym rynku w Lądku Zdroju, który jest uroczym przykładem XVII wiecznej zabudowy urbanistycznej. Piękne renesansowe i barokowe kamienice oraz XIX wieczny ratusz pełniący nieprzerwanie funkcje siedziby władz miejskich nacieszą nasze oczy i zachęca do dalszej wędrówki. Kierujmy się wzdłuż wojewódzkiej drogi nr 392 w kierunku Kłodzka i na wysokości stacji paliw Orlen odbijamy ostro w lewo. Tu zaczyna się nasza właściwa przygodna na łonie natury w ciszy i spokoju. Po pokonaniu kilku kilometrów dotrzemy do wsi Kąty Bystrzyckie, gdzie jeśli delikatnie zboczymy ze szlaku będziemy mogli zwiedzić Skansen Gottwaldówka oraz "Kuźnię Alchemiczną" będącą szlifiernią kamieni i sklepikiem z minerałami. Kontynuując tułaczkę czerwonym szlakiem, dotrzemy w okolice Stronia Śląskiego. Obejdziemy miejscowość od zachodu, podążając równolegle do trasy rowerowej, jaka tu biegnie o nazwie Pętla Stronie Śląskie. Warto tu zaznaczyć, że w okolicach szkolnego lasku (miejsca popularnie tak zwanego przez mieszkańców) będziemy mieli okazje podziwiać najpiękniejszą panoramę tego uroczego miastecka. Po obejściu góry Chłopek czerwony szlak łączy się z zielonym szlakiem wiodącym na Czarną Górę ze Stronia Śląskiego i pokrywają się w swoim przebiegu aż do samego szczytu. 

Szlak ze Śnieżnika na Czarną Górę 
  Wyruszając z Hali pod Śnieżnikiem, możemy dojść czerwonym szlakiem (Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza) wprost na szczyt Czarnej Góry. Trasa jest bardzo popularna, a co za tym idzie, często można na niej spotkać innych wędrowców. Szlak wiedzie doskonale przetartą i oznakowaną ścieżką, na której nie sposób zbłądzić. Dystans, z jakim przyjdzie się mierzyć to niewiele ponad 6,5 km. Jego pokonanie nie zajmie za dużo czasu, bowiem szlak jest wyjątkowo łagodny i jego przejście powinno zająć nie więcej aniżeli 2 godziny. Suma zejść i podejść oscyluje w granicach 400 metrów co nie stanowi jakiegoś specjalnego wyzwania i mogą pokonać go osoby o słabszej kondycji. Trakt ten jest bardzo malowniczy i przebiega przez Przełęcz Śnieżnicką, Szczyt Żmijowca i Skały Nowowiejskie. W trakcie wędrówki na szlaku mijać będziemy kilka miejsc wyznaczonych do odpoczynku wyposażonych w ławeczki, a nawet wiatę turystyczną. Ogrom pięknych panoram umili nam marsz i doda animuszu.

Czarna Góra — opinie

  W opinii turystów odwiedzających ten zakątek Polski szlaki turystyczne na Czarnej Górze oferują różnorodne trasy, pod względem poziomu trudności i czasu potrzebnego na pokonanie danego szlaku. Niektóre szlaki prowadzą w sąsiedztwie zapierających dech w piersiach punktów widokowych na okoliczne góry i lasy, co czyni Czarną Górę atrakcyjnym miejscem dla miłośników trekkingu i wspinaczki górskiej. Wszystkie szlaki turystyczne są tu dobrze oznakowane i mocno przetarte, co ułatwia poruszanie się po terenie. Ogólnie rzecz biorąc, Czarna Góra cieszy się pozytywnymi opiniami turystów z powodu pięknych krajobrazów, różnorodnych szlaków turystycznych i dobrego znakowania szlaków. Turyści są jednak delikatnie zawiedzeni, że nie ma już wieży widokowej na jej szczycie.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin