Góra Trojak, dogodnie usytuowany szczyt w sercu Gór Złotych, jest jednym z najpopularniejszych szczytów gminy Lądek-Zdrój. To relatywnie łatwo dostępne miejsce, na które można szybko się wspiąć. Ta ciekawa góra jest cenioną przez miłośników przyrody, entuzjastów sportów na świeżym powietrzu oraz poszukiwaczy unikalnych panoram. Trojak zachwyca swoją różnorodnością krajobrazu - począwszy od bujnych lasów, przez ciekawe formacje skalne, aż po przepiękne widoki rozciągające się ze szczytu. Największym wabikiem dla szukających przygód turystów stanie się niewątpliwie otwarta w maju 2023 roku platforma widokowa na jego szczycie.
Ale Góra Trojak to nie tylko widoki. To także miejsce, które oferuje wiele możliwości do aktywnego wypoczynku, zarówno dla tych, którzy lubią spokojne wędrówki po górskich szlakach, jak i dla tych, którzy szukają większych emocji, np. w postaci wspinaczki skałkowej czy kolarstwa górskiego na specjalnie przygotowanych ścieżkach singletrackowych.
Trojak wznosi się na wysokość 715 m n.p.m., jest częścią malowniczych Gór Złotych w Sudetach Środkowych. Ten szczyt znajduje się na terenie gminy Lądek-Zdrój, w powiecie kłodzkim, wpisując się w piękno jednego z najstarszych uzdrowisk w Europie. Trojak, mimo że jest mniej popularnym szczytem Ziemi Kłodzkiej, zdobywa na znaczeniu ze względu na swoje świetne położenie na obrzeżach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i jednocześnie niewielką odległość od centrum Lądka-Zdroju. Coraz częściej staje się kierunkiem pieszych wędrówek, zwłaszcza dla turystów mniej zaprawionych w trekingu. Trojak otoczony jest przez mniejsze wzgórza, do najbliższych należą: Królowa i Karpia. Szczyt znajduje się również w niewielkiej odległości od granicy polsko-czeskiej.
Szczyt Trojaka, już od setek lat, był popularnym celem spacerów lądeckich kuracjuszy i miłośników górskich wędrówek odwiedzających ten zakątek Ziemi Kłodzkiej. Otwarta w maju 2023 roku platforma widokowa na Górze Trojak stała się nowym, silnym magnesem przyciągającym jeszcze więcej turystów. Ta nowoczesna, nieco futurystyczna konstrukcja doskonale wkomponowuje się w krajobraz, nie naruszając jego harmonii. Platforma widokowa posadowiona jest na wierzchołku potężnej skały zdobiącej szczyt Trojaka i wysuwa się częściowo poza jej obręb. Wcześniej na miejscu platformy znajdowały się gołe skały z zamontowanymi niezbyt estetycznymi barierkami, które nie gwarantowały pełnego bezpieczeństwa. Obecnie, miejsce to zmodernizowano, dzięki czemu kwestie bezpieczeństwa i komfortu uległy diametralnej poprawie.
Dziś na platformę prowadzą stalowe schody ułatwiające dostęp, których wcześniej brakowało. Platforma jest dosyć spora i podzielona na trzy odrębne sekcje. Najciekawszą sekcją jest środkowa, ponieważ jest najbardziej wysunięta w przód i góruje wysoko nad ziemią, dodając silnego poczucia przestrzeni, które jest potęgowane przez przeszklone płyty wykończeniowe zamontowane w końcowej części platformy. Stojąc na krańcu, odnosi się wrażenie, jakby się lewitowało, unosiło wysoko nad górami. Ta ogromna przestrzeń może stwarzać problemy dla osób z lękiem wysokości i lękiem przestrzeni. Wielką zaletą tego miejsca jest fakt, że platforma widokowa na szczycie Trojaka jest ogólnodostępna i wejście na nią jest bezpłatne.
Przy barierkach znajdują się estetycznie wykonane tablice informacyjne. Te pomocne przewodniki służą do dokładnego objaśnienia otaczającej panoramy, co w sposób przystępny wzbogaca doświadczenie podróżników podziwiających widoki. Z platformy rozpościera się fenomenalny widok na niemal całą Kotlinę Kłodzką. Ten punkt widokowy pozwala podziwiać na pierwszym planie takie szczyty jak: Śnieżnik, będący najwyższym szczytem w okolicy, Czarną Górę, stanowiącą najpopularniejszą bazę narciarską regionu czy Czernicę oraz Łysiec, charakterystyczne góry leżące w paśmie Gór Bialskich. Wprawne oko bystrego obserwatora lub osoba zaopatrzona w lornetkę przy dobrej widoczności może podziwiać na dalszym planie Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stołowe, a nawet Karkonosze z wyraźnie widoczną Śnieżką. Spoglądając na północny-zachód dostrzec można Góry Kamienne i Góry Sowie otaczające Wałbrzych oraz Góry Bardzkie. Panorama jest naprawdę rozległa, stanowiąc tym samym, że jest to jeden z najlepszych punktów widokowych na całej Ziemi Kłodzkiej. Przeczesując panoramę można rozpoznać tu sylwetki takich szczytów jak: Jagodna, Orlica, Szczeliniec Wielki, Wielka Sowa, Kłodzka Góra.
Platforma widokowa jest idealnym miejscem do przyodziewania zachodu słońca. Jeśli chciałbyś podziać wschód to niestety nie jest to możliwe bowiem zasłania go gesty las. W sumie, platforma widokowa na Trojaku to prawdziwa perła dla miłośników górskich widoków, turystów, fotografów, Cieszy się ogromnym zainteresowaniem i na pewno zasługuje na miejsce na liście "musisz zobaczyć" podczas wizyty w tej części Polski. Ten punkt widokowy stanowi świetne miejsce na zorganizowanie przystanku na trasie swojej wędrówki po Górach Złotych.
Formacje skalne na Trojaku to jeden z bardziej interesujących elementów tego górskiego krajobrazu. Wędrując po ścieżkach i szlakach przecinających zbocza Trojaka, można natrafić na różnorodne formy skalne, które zachwycają swoją urodą i unikalnym kształtem. W ujęciu geologicznym, góra ta zbudowana jest ze skał metamorficznych, gdzie możemy odnaleźć kilka odmian gnejsów, a to właśnie z nich zbudowane są wyrastające ze stoku atrakcyjne turystycznie skalne monumenty. Wszystkie te formacje skalne oraz podobne skały na okolicznych wzniesieniach znane są pod nazwą Skałki Lądeckie.
Jedną z najbardziej znanych formacji skalnych na Trojaku jest oddalona o 300 metrów od szczytu "Skalna Twierdza", w skład której wchodzą "Skalna Brama" i "Trzy Baszty". Aby się do nich dostać, wystarczy podążać niebieskim szlakiem ze szczytu w kierunku Rozdroża Zamkowego. Po pięciominutowym spacerze naszym oczom ukażą się najpierw tzw. "Trzy Baszty" po lewej stronie. Jest to skalna Grań o długości 19 m wnosząca się 9 metrów nad poziom gruntu. Zaraz za nią dotrzemy do "Skalnej Bramy". Ten twór geologiczny wywiera największe wrażenie, bowiem przypomina rozpłataną na pół wielkim ostrzem jeszcze większą skałę. Spacer kontynuujemy przez przesmyk pomiędzy dwoma częściami skały, gdzie najwyższa z nich sięga 30 metrów. Sama szczelina ma długość 27 metrów, a w najwęższym punkcie ma niespełna 3 metry szerokości. Ten twór natury zdecydowanie warto zobaczyć.
Na zboczach Trojaka możemy spotkać ponadto formację skalną znaną pod nazwą "Szyb", będącą 10-metrową basztą przypominającą maczugę. Na uwagę zasługuje również "Skalny Mur", przybierający formę skalnej kurtyny, długi na ponad 100 metrów i sięgający 14 metrów wysokości. Platforma widokowa na szczycie Trojaka jest posadowiona na skale o tej samej nazwie tzn Trojak, mierzącej ponad 27 metrów wysokości.
Trojak stanowi wyjątkowe tło dla wielu aktywności sportowych. Dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu oraz różnorodności terenów, Trojak oferuje nieskończenie wiele możliwości dla entuzjastów różnych dyscyplin sportowych. To prawdziwa gratka zarówno dla miłośników trekkingu, biegów górskich, jak i dla tych, którzy wolą bardziej ekstremalne formy rekreacji, takie jak wspinaczka skałkowa czy kolarstwo górskie. Góra Trojak to prawdziwe centrum sportów na świeżym powietrzu.
Wspinaczka skałkowa: Trojak to doskonałe miejsce dla entuzjastów wspinaczki skałkowej, a wspomniane wcześniej formacje skalne są niezwykle atrakcyjne pod tym względem. Skałki Lądeckie na zboczach Trojaka oferują różnorodne trasy wspinaczkowe, które przyciągają zarówno początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Wytyczono tu dziesiątki tras wspinaczkowych, gdzie wzdłuż nich umieszczone zostały stałe punkty asekuracyjne, znane jako "spity". Dla miłośników wspinaczki skałkowej Trojak stanowi prawdziwą gratkę i doskonałe miejsce do realizacji swojej pasji. Wspinaczka po formacjach skalnych na Trojaku to niezapomniane przeżycie, które dostarcza nie tylko emocji, ale także możliwość zbliżenia się do natury i zanurzenia się w piękno tego unikalnego miejsca.
Trojak rowerem: Po zboczach góry prowadzi rowerowy szlak Singletrack Glacensis, co jest wspaniałą okazją dla pasjonatów jazdy na dwóch kółkach do zdobycia szczytu, bowiem ścieżka biegnie bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Różnorodność tras dostępnych na Trojaku sprawia, że jest to idealne miejsce dla cyklistów na każdym poziomie zaawansowania. Wyróżnić tu możemy Pętlę Zdrój, Trojak i Samotnik. Aby dotrzeć się na szczyt, korzystając z tych ścieżek rowerowych, musimy wystartować przy stawach Biskupich w Lądku Zdroju. Tutaj swój bieg rozpoczyna najłatwiejsza pętla spośród wszystkich Singletracków - Pętla Zdrój. Jest ona położona w dolnych partiach Trojaka i charakteryzuje się krótkimi podjazdami i prostymi do pokonania zjazdami na tyle, że świetnie nadaje się nawet dla młodszych dzieci. W połowie Pętli Zdrój wjeżdżamy na Pętlę Trojak, ta już jest nieco bardziej wymagająca, ponieważ podjazdy są bardziej strome i dłuższe, a zakręty mają bardziej profilowany charakter, jednakże są również dość ciasne. Aby dotrzeć pod platformę widokową, musimy wybrać się w połowie pętli Trojak na trudny odcinek o nazwie Samotnik. Odcinek o długości około 5 km jest uważany za bardzo trudny, zwłaszcza na kamienistych chodnikach, gdzie trzeba wykazać się świetną techniką jazdyi. Osoby, które nie chcą rezygnować z wjazdu na szczyt, mogą podjąć wyzwanie i w najtrudniejszych momentach po prostu poprowadzić rower. Kiedy już nasycimy swoje łaknienie piękna i zaspokojony apetyt na górskie panoramy pozwoli nam to na powrót odcinkiem zjazdowym, który jest fenomenalny.
Podsumowując, Trojak to prawdziwy raj dla miłośników rowerów górskich. Zarówno profesjonalistom, jak i amatorom, Singletrack Glacensis oferuje szereg tras do wyboru. Szlaki są dobrze oznakowane, a ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Szlak z Lądka-Zdroju na Trojak
Niebieski szlak międzynarodowy, oznaczony jako E3, wiodący z Lądka-Zdroju na szczyt Trojaka, jest najpopularniejszym, a zarazem najszybszym szlakiem, pozwalającym wspiąć się na tę górę. Dogodnym miejscem, w którym warto rozpocząć wędrówkę, jest parking przy ulicy Leśnej w Lądku-Zdroju, który znajduje się tuż za hotelem Trojan. Dystans, z jakim przyjdzie się nam zmierzyć, jest niewielki, bowiem wynosi niespełna 2 kilometry. Jednak prowadzi on częściowo przez fragmenty dosyć strome, a w zasadzie jest ciągłym podejściem, gdzie jego suma wynosi 260 metrów. Aby zdobyć szczyt, wyruszając z tego miejsca, musimy przeznaczyć około 1 godziny. Na starcie możemy zapoznać się z tablicami informacyjnymi dotyczącymi fauny i flory oraz różnych ciekawostek powiązanych z tym wzniesieniem. Szlak jest przyjemny, dobrze przetarty i bardzo dobrze oznaczony. Praktycznie nie ma możliwości, aby po drodze gdzieś zbłądzić. W początkowej fazie wiedzie przez bukowy las, aby następnie wyprowadzić nas na otwartą przestrzeń, gdzie skrajem boru świerkowego wespniemy się pod samą platformę widokową. Szlak jest idealny dla osób w każdym wieku oraz dla dzieci. Mimo wszystko jest to górski szlak i niestety nie ma możliwości pokonania go z wózkiem z uwagi na kamieniste wybije, więc jeśli planujesz zdobyć Trojak z całkiem małym dzieckiem, musisz zaopatrzyć się w nosidełko turystyczne.
Szlak z Przełęczy Lądeckiej na Trojak
Z Przełęczy Lądeckiej prowadzi zielony szlak w kierunku szczytu Trojaka. Dystans do pokonania wynosi 6 kilometrów w jedną stronę. Aby zdobyć wyznaczony cel i powrócić na Przełęcz Lądecką, musimy zarezerwować około 4 godziny. Przełęcz Lądecka to bardzo charakterystyczny węzeł komunikacyjny, wznoszący się na wysokości 665 m n.p.m. Znajduje się tu dogodny parking, gdzie bezpłatnie możemy zostawić samochód i ruszyć w kierunku Trojaka. Pierwszy fragment trasy prowadzi wzdłuż drogi asfaltowej, gdzie przed niewielką kopalnią bazaltu skręcamy w lewo do lasu, aby okrążyć wyrobisko od strony północnej. Następnie maszerujemy wzdłuż granicy polsko-czeskiej, a w bliskim sąsiedztwie Góry Trawieńskiej skręcamy w prawo. Przez gęsty las kierujemy się do Rozdroża Zamkowego. Ciekawostką, którą mijamy po drodze, jest wymarła wieś Karpno, gdzie wprawni obserwatorzy spostrzegą pozostałości po dawnej zabudowie w postaci rumowisk. Szlak biegnie bezpośrednio przy jedynej ocalałej budowli, jaką jest niewielki Kościół pw. Matki Bożej od Zagubionych. Docierając do Rozdroża Zamkowego, skręcamy na niebieski szlak, którym pozostaje nam do pokonania półkilometrowy odcinek, a to właśnie na tym odcinku będziemy mogli podziwiać wspomniane wcześniej formacje skalne, takie jak "Skalna Brama" i "Trzy Baszty". Jest to szlak dla średnio zaawansowanych entuzjastów trekingu górskiego.
Szlak ze Starego Gierałtowa na Trojak
Niebieski szlak prowadzący ze Starego Gierałtowa na szczyt Góry Trojak mierzy sobie 5,5 kilometra. Suma podejść wynosi 372 metry, natomiast suma zejść to 144 metry, co czyni go niezbyt wymagającym pod względem kondycyjnym. Miejsce postojowe dogodne do zaparkowania samochodu znajduje się przy Wiacie Pod Bocianem. Jest to ogólnodostępna, spora wiata turystyczna, idealna na zorganizowanie niedzielnego pikniku. Ruszamy na szlak, pokonując najpierw 500-metrowy odcinek asfaltu w kierunku Stronia Śląskiego, a następnie odbijamy ostro w prawo, gdzie przywita nas dość strome podejście. Po kilometrze wspinaczki warto obrócić się za siebie i spojrzeć na uroczą panoramę miasteczka Stronie Śląskie z Czarną Górą na drugim planie. W postawiono tu nawet niewielką ławeczkę przy której można zorganizować sobie krótki postój. . Ruszamy dalej szlakiem, wiodącym głównie leśną utwardzoną drogą. Jest to mało popularny szlak, zatem istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nikogo nie spotkamy podczas wędrówki. Mała popularność nie oznacza małej atrakcyjności tej trasy, bowiem jest ona bogata w ciekawe krajobrazowo punkty widokowe. Szlak wiedzie bezpośrednio przez ruiny Zamku Karpień, a dalej na Rozdroże Zamkowe. Stąd dzieli nas krótki spacer na szczyt, między innymi przez "Skalną Bramę". Przejście szlaku w jedną stronę zajmuje około dwóch godzin.
Opinie na temat Trojaka są z reguły bardzo pozytywne. Ludzie chwalą tę górę za jej atrakcyjne położenie, różnorodność terenów oraz możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Od momentu udostępnienia platformy widokowej na szczycie, popularność Trojaka tylko rośnie. Obecnie ciężko trafić w tak dogodny moment, aby być na szczycie bez towarzystwa innych turystów. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, a wartość tego doświadczenia wynagradza wszelkie trudy wkładane w dotarcie na szczyt. Widoki są niesamowite!
W bliskim sąsiedztwie szczytu Trojaka znajdują się ruiny Zamku Karpień. Jest to fascynujące miejsce, które przyciąga wielu miłośników historii. Ruiny zamku oferują nie tylko piękne widoki na okolicę, ale także możliwość zgłębienia historii i kultury tego regionu. Zwiedzając te ruiny, można przenieść się w czasie i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w zamku w przeszłości. To doskonałe uzupełnienie wędrówki po Trojaku i ciekawa atrakcja dla poszukiwaczy przygód. Aby dotrzeć w pobliże ruin Zamku Karpień należy podążać niebieskim szlakiem ze szczytu Trojaka w kierunku południowo wschodnim. Dystans wyniesie 1,5 km a pokonać go można w pól godziny.
Zapraszamy do kontaktu