facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Sky Bridge 721 Dolni Morava

  Sky Bridge 721 Dolní Morava to jedna z najbardziej fascynujących i niezwykłych atrakcji turystycznych w Czechach, a już na pewno w czeskiej strefie przygranicznej z Polską. Ta nowatorska konstrukcja architektoniczna znajduje się w malowniczym regionie Dolní Morava i oferuje niezapomniane przeżycia dla wszystkich miłośników przygody i piękna natury. Sky Bridge 721 to nie tylko spektakularne widoki i wspaniałe panoramy na malownicze góry Jesioniki otaczające Dolní Morava, ale również unikalna kombinacja ekscytujących atrakcji, które sprawią, że odwiedzający poczują się jak w żadnym innym miejscu na świecie. Poczują dreszczyk emocji, stawiając każdy kolejny krok na moście wznoszącym się niemal 100 m nad gruntem. Tu nawet osoby niemające problemów z lękiem wysokości i przestrzeni mogą odczuć pewien dyskomfort związany z tą imponującą wysokością.

  Sky Bridge 721 jest tak wyjątkowy, ponieważ to najdłuższy wiszący most przeznaczony dla pieszych na świecie. Poprzednim rekordzistą był wietnamski most o nazwie "Biały Smok", który mierzył 632 metry. Jednak Sky Bridge 721 zdetronizował go, oferując spacer na dystansie 721 metrów. Przyjrzyjmy się bliżej tej niesamowitej stalowej konstrukcji i odkryjmy, dlaczego jest tak porywająca dla turystów z całego świata.

 Sky Bridge 721 — lokalizacja, dojazd.

  Sky Bridge 721 znajduje się w malowniczym górskim regionie, w północno-wschodniej części Republiki Czeskiej. Atrakcja mieści się na terenie gminy Dolní Morava, w powiecie Uście nad Orlicą, w kraju pardubickim. Ten przepiękny obszar leży na wschód od Pragi i graniczy z Polską, tworząc czeską strefę przygraniczną. To doskonałe położenie, do którego prowadzą dogodne połączenia drogowe sprawiają, że Sky Bridge 721 jest łatwo dostępny zarówno dla czeskich jak i polskich turystów. Sama kładka rozciągnięta jest pomiędzy dwoma wzniesieniami Slamník i Chlum, a wejście na nią znajduje się nieopodal górskiego schroniska Slaměnka. Warto wspomnieć, że Dolní Morava, do którego należy Sky Bridge 721, to nie tylko miejsce posadowienia mostu wiszącego, ale również ośrodek rekreacyjny i turystyczny. Region ten jest znany z licznych atrakcji i możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. To idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek, narciarzy z uwagi na funkcjonujący tu ośrodek narciarski, rowerzystów odwiedzających tutejszy Bikepark czy osób poszukujących kontaktu z przyrodą. Dolní Morava oferuje również różnorodne zakwaterowanie, restauracje i inne udogodnienia dla odwiedzających.

  Dla turystów z polski istnieje kilka opcji dojazdu do Sky Bridge 721, zapewniających wygodną podróż i szybki dostęp do tego niesamowitego miejsca. Najwygodniejszym środkiem transportu jest podróż samochodem. Najpopularniejszą trasa jest ta wiodąca drogą krajową nr 33 z Kłodzka przez Bystrzycę Kłodzką, Międzylesie do przejścia granicznego w Boboszowie. Tu po przekroczeniu granicy musimy kierować się na Králíky, a następnie droga 321 zgodnie ze wskazaniami znaków po 10 kilometrach trasy dojedziemy do parkingów przeznaczonych dla gości tejże atrakcji. Ułatwieniem mogą okazać się znaki wskazujące dojazd do Ścieżki w Obłokach, która jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie celu naszej podróży.

  Jednak jeśli wyruszamy do Sky Bridge ze Stronia Śląskiego warto jest skorzystać z innej drogi, z uwagi fakt, iż istnieje trasa krótsza w porównaniu do tej prowadzącej przez przejście graniczne w Boboszowie. W dodatku trasa ta prowadzi przez piękne krajobrazowo tereny polskich i czeskich Sudetów w tym przez teren Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wyruszając spod Pokoi Gościnnych U Ireny — noclegi Stronie Śląskie proponujemy kierować się w stronę Przełęczy Płoszczyna zostawiając za sobą urokliwe wsie jak Bolesławów, Stara Morawa i Nowa Morawa. Droga prowadzi serpentyną przez gęsty las, co samą podróż tą trasą czyni ją ciekawą przygodą. Po przekroczeniu granicy przejeżdżamy przez Staré Město pod Sněžníkem, aby następnie przed miejscowością Hanušovice odbić w prawo w kierunku Dolni Morava. Trasa spod naszego Pensjonatu U Ireny mierzy sobie 48 kilometrów, a czas potrzebny na jej pokonanie to około 1 godzina, czyniąc tym samym naszą bazę noclegową idealnym miejscem wypadowym do odwiedzenia najdłuższego wiszącego mostu świata.

Dojazd do Sky Bridge 721:

 • Z Wrocławia zajmuje niespełna 3 godziny, a dystans to 150 km
 • Z  Warszawy zajmuje 6 godzin, a dystans to 555 km.
 • Z Poznania zajmuje niewiele ponad 4 godziny, a dystans to 330 km.
 • Z Kłodzka zajmuje około godziny, a dystans to niecałe 60 km.
 • Ze Szczecina  zajmuje 6 godzin, a dystans to niespełna 500 km.

Najdłuższy most wiszący Sky Bridge — parkingi.

  Parkingi przeznaczone dla turystów odwiedzających most wiszący Sky Bridge, położone są u podnóża Slamník. Przygotowane miejsca postojowe są wyznaczone na 7 dedykowanych parkingach, a oczywiście najlepiej zaparkować jest na najnowszym parkingu oddalonym o około 200 metrów od dolnej stacji kolei linowej Sněžník prowadzącej na szczyt. Najdalej położonym parkingiem jest ten znajdujący się przy głównej drodze, skąd musimy doliczyć 10-15 minut czasu na dojście do wyciągu linowego (jeśli planujemy podróż nim na górę). W szczycie sezonu ruch na parkingach jest kierowany przez obsługę, co znacznie ułatwia zaparkowanie. Parkingi są płatne, a cena wynosi 100 koron czeskich poza sezonem wysokim a 150 w sezonie za całodniowy postój dla samochodu osobowego. Opłatę za parking uiszczamy w parkomatach zainstalowanych przed wjazdem na parking.

Jak się dostać z parkingu pod Sky Bridge?

  Aby dostać się z parkingu pod bramkę prowadzącą na most, musimy zdecydować się na jedną z kilku możliwości.

 • Opcja 1: Wjazd wyciągiem krzesełkowym Sněžník. To najszybszy możliwy sposób dostania się w okolice mostu. Oprócz zaoszczędzonego czasu, mamy również możliwość podróży kolejką linową, co może być dla niektórych ciekawym doświadczeniem. Opcja ta wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, co przy dość wysokich cenach może okazać się zbędnym wydatkiem. Podróż koleją trwa zaledwie kilka minut i towarzyszą jej ciekawe widoki na dolinę, co można potraktować jako przystawkę przed daniem głównym, jakim są rozległe panoramy rozpościerające się z wiszącego mostu.
 • Opcja 2: Spacer zboczem góry na szczyt. Alternatywny sposób dostania się do bramki prowadzącej na most linowy, pozwalający zaoszczędzić pieniądze. Ta opcja jest jednak przeznaczona dla osób posiadających około 2 godzin czasu w zapasie. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, mimo to nie nadaje się on dla wózków dziecięcych. Trasa rozpoczyna swój bieg pod hotelem Vista, znajdującym się obok dolnej stacji kolei Sněžník, i mierzy sobie około 4 kilometry. Najpierw podążamy szlakiem żółtym, a następnie niebieskim, który zaprowadzi nas prosto do celu.
 • Opcja 3: Wjazd rowerem. Szlak jest przeznaczony dla ruchu pieszego, jednak istnieje możliwość wjazdu pod górę rowerem po stoku. Możliwość ta jest często wykorzystywana przez właścicieli e-Bików, którzy za nic mają przewyższenie rzędu niespełna 400 m. Jedynym problemem jest opieka nad rowerami podczas zwiedzania, bowiem na Sky Bridge nie można ich zabrać ze sobą. Pozostaje tu rozdzielić się na 2 grupy (jeśli jesteśmy w większym towarzystwie) i zwiedzać most w dwóch turach.

Sky Bridge 721, najdłuższy most wiszący na świecie — opis atrakcji.

  Ten imponujący most wiszący oddany do użytku 13 maja 2022 roku, o długości 721 metrów, jest wyjątkowy pod wieloma względami. Most jest umieszczony na wysokości 95 metrów nad ziemią w najwyższym punkcie, przez co wznosi się wysoko ponad czubki świerków znajdujących się po nim. Konstrukcja zawisła nad doliną Mlýnský i górskim potokiem. Konstrukcja mostu składa się z 6 głównych lin nośnych i 60 lin wiatrowych o różnych średnicach, które mają za zadanie niwelować kołysanie się mostu na skutek podmuchów wiatru. Każda z 6 głównych lin ma siłę uciągu wynoszącą aż 360 ton. Jeśli się bliżej przyjrzymy tym linom, to zauważymy precyzyjny splot, który w zasadzie daje gładką powierzchnię po obrysie, a średnica takiej liny wynosi około 8 cm. Liny zostały zakotwione w imponujących stalowo-żelbetowych pylonach po obu stronach konstrukcji. Chodnik mostu wykonany jest z kraty pomostowej i ma szerokość 1,2 metra, co pozwala swobodnie spacerować i podziwiać spektakularne widoki. Masa całej budowli to bagatela ponad 400 ton. Ciekawostką techniczną jest fakt, iż elementy wykorzystane do budowy mostu były współtworzone przez polską firmę. Polskie przedsiębiorstwo miało za zadanie ocynkować stalowe elementy przy użyciu najnowszej technologi gwarantującej trwałość powłoki na długie lata. Most jest tworem międzynarodowym, bowiem liny nośne zostały wyprodukowane we włoskiej stalowni. 

  Jak na inwestycje o takim rozmachu została szybko zrealizowana bowiem budowa mostu trwała tylko 2 lata. Kosztorys inwestycji zamkną się w 200 milionach koron czeskich, co daje nam kwotę ponad 8 mln dolarów. Od momentu otwarcia, Sky Bridge 721 cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i poszukiwaczów przygód. W pierwszym miesiącu odwiedziło go ponad 45 000 osób. Tak duże zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania inwestorów, a zarazem przysporzyło odwiedzającym problemów, gdyż ilość osób wpuszczana na kładkę jest ograniczona, co skutkowało tworzeniem się olbrzymich kolejek.

Zwiedzanie Sky Bridge.

Poniżej przedstawiamy garść praktycznych wskazówek, z którymi należy się koniecznie zapoznać, wybierając tę atrakcję na cel swojej przyszłej podróży:

 • Most Sky Bridge ma restrykcyjne ograniczenia związane z siłą wiatru, dlatego warto sprawdzić pogodę pod tym kątem, decydując się na spacer po kładce. Przy silnym wietrze przekraczajacym 12m/s most może być zamknięty dla ruchu turystycznego.
 • Most jest jednokierunkowy, więc po jego przejściu należy powrócić, podążając za znakami wzdłuż ścieżki dydaktycznej „Most Czasu”.
 • Na moście obowiązuje zakaz wstępu dla zwierząt domowych oraz osób z wózkami dziecięcymi, a także osób poruszających się wózkiem inwalidzkim. Poruszanie się rowerem po moście również jest zakazane.
 • Na moście obowiązuje zakaz skakania, wspinania się na elementy konstrukcji i wchodzenia z dużymi plecakami turystycznymi.
 • Całkowity czas przejścia mostem oraz powrót ścieżką dydaktyczną zajmuje około 1,5 godziny.
 • Wstęp dla dzieci na most nie jest ograniczony ani ze względu na wzrost, ani na wiek.
 • Jednoczenie na moście może znajdować się 500 osób. 

Ścieżka dydaktyczna "Most Czasu".

  W celu zapewnienia rozrywki podczas powrotu ze spaceru po moście wyznaczono trasę edukacyjną, na której można zagrać w grę wykorzystującą technologię AR (rozszerzonej rzeczywistości). Ścieżka dydaktyczna ma na celu przybliżyć nam historię tego regionu Czech z lat 1938-2021. Wzdłuż ścieżki zamontowano 9 tablic edukacyjnych, w tym również z polskimi tłumaczeniami. Już na samym początku ścieżki możemy przyjrzeć się z bliska niewielkiemu bunkrowi, który stanowi element fortyfikacji stworzonych przed II Wojną Światową w celu zapobieżenia agresji faszystowskich Niemiec na Czechy. Ten relikt przeszłości wprowadza nas w fabułę opartą na prawdziwej historii 16-letniego Czeskiego chłopca, który odkrywa przed nami tajemnice z dawnych czasów. Aby wziąć udział w interaktywnej zabawie, wystarczy posiadać telefon komórkowy. Dzięki tym urozmaiceniom leniwa i krótka wycieczka stanie się zupełnie wyjątkowym przeżycie. Ścieżka ma 2 kilometry długości i kończy się przy schronisku Slaměnka.

Skay Bridge cennik i godziny otwarcia.

  Według cekina na sezon letni 2023, aby przespacerować się mostem, możemy zakupić bilety wstępu wyłącznie na Sky Bridge lub w pakiecie upoważniającym do wstępu na inne atrakcje jak, chociażby Spacer w Chmurach. Bilety w pakiecie wypadają nieco korzystniej aniżeli kupowane z osobna na poszczególne atrakcje. Istotną rzeczą jest to, że przy zakupie biletów online podajemy konkretną datę i orientacyjną godzinę wejścia. Podana przy zakupie data nie jest możliwa do zmiany i w razie sytuacji losowych nie przyjedziemy w deklarowany dzień na spacer po moście, to bilet po prostu nam przepadną. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kupiliśmy bilety online i przy zakupie utworzyliśmy swoje konto klienta. Sprawa ma się inaczej w przypadku podania orientacyjnego czasu wejścia. Tym nie musimy się aż tak bardzo stresować, iż w razie spóźnienia nie wejdziemy na most bowiem, bilet mimo podania orientacyjnego czasu wejścia ważny jest przez cały dzień. Poniżej przestawiamy szczegółowy cennik.

 • Wejście na Sky Bridge cena biletu dorośli (+ 15 lat) 440 Kč, dzieci (3-14 lat) 245 Kč.
 • Wejście na Sky Bridge + wjazd kolejka linowa na górę cena biletu dorośli (+ 15 lat)  685 Kč, dzieci (3-14 lat) 400 Kč.
 • Wejście na Sky Bridge + wjazd kolejka linowa na górę oraz zjazd w dół cena biletu dorośli (+ 15 lat)  930 Kč, dzieci (3-14 lat) 555 Kč.
 • Pakiet SKY, czyli wejście na Sky Bridge + Spacer w Chmurach + wjazd kolejka linowa na górę cena biletu dorośli (+ 15 lat)  995 Kč, dzieci (3-14 lat) 600 Kč. Pakiet SKY EXTRA, czyli wejście na Sky Bridge + Spacer w Chmurach + wjazd kolejka linowa na górę i zjazd w dół cena biletu dorośli (+ 15 lat)  1220 Kč, dzieci (3-14 lat) 750 Kč.

  Istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego minimum 2 osoby dorosłe plus dziecko, dzięki czemu otrzymamy niemal 20% rabat od całości zamówienia. Dodatkowy rabat przysługuje osobom, które przy zakupie zarejestrowali się, podając swój nr telefonu i adres email.

Sky Bridge 721 czynny jest codziennie w godzinach 9:30 do 20:00. Ostatnie wejścia możliwe są do godziny 19:30, po czym bramki wejściowe zostają zablokowane.

Gdzie kupić bilety na most linowy.

  Bilety upoważniające do wejścia na tę atrakcję turystyczną można zakupić na stronie internetowej Horský Resort Dolní Morava, która posiada polską wersję językową. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, jak na przykład zaoszczędzony czas na staniu w kolejkach i niższe ceny za zakup z wyprzedzeniem. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup biletów na miejscu, do dyspozycji mamy kilka samoobsługowych kas biletowych, gdzie możliwe są wyłącznie płatności bezgotówkowe. Przy dolnej stacji kolejki linowej działa również tradycyjna kasa obsługiwana przez pracowników. Bilety można również zakupić bezpośrednio przy bramce wejściowej na Sky Bridge.

Inne atrakcje, które warto zobaczyć podczas odwiedzin Dolní Moravy, to:

 • Ścieżka w Obłokach (Sky Walk) - nowatorska wieża widokowa o imponujących rozmiarach.
 • Mamucia Kolejka Górska - długi tor saneczkowy zapewniający fenomenalne przeżycia.
 • Adrenalin Park - park ekstremalnych rozrywek, w którym znajdziemy m.in. park linowy oraz ogromną huśtawkę nazwaną wieżą adrenaliny.
 • Park Rozrywki Mamutka - park z ciekawymi atrakcjami dla najmłodszych.
 • Przeszklona restauracja Skalka - restauracja na szczycie góry ze słonecznym tarasem, z którego można podziwiać piękne widoki podczas posiłku.
 • Trail Park - park rowerowy, gdzie do dyspozycji mamy kilkanaście tras zjazdowych o różbnym poziomie trudności.

  Wszystkie te atrakcje stanowią doskonałe uzupełnienie wizyty na Sky Bridge i pozwalają na jeszcze bardziej pełne i różnorodne doświadczenie podczas pobytu w Dolní Moravie.

Kontakt do Skay Bridge Centrum Obsługi Klienta i punktu informacyjnego.

Velká Morava 58
561 69 Dolní Morava, Czechy
e-mail: resort@dolnimorava.cz
tel.: +420 602 378 150

Skay Bridge — opinie.

  Sky Bridge, najdłuższy most wiszący na świecie, cieszy się ogromnym uznaniem wśród odwiedzających. To imponujące dzieło inżynieryjne nie tylko przyciąga turystów z różnych zakątków globu, ale również wzbudza zachwyt i pozytywne opinie. Na szczególne uznanie wśród turystów zasługują zapierające dech w piersiach panoramy, a także fakt, że spacerowanie po tak wyjątkowej konstrukcji jest niezwykle ekscytujące. Turyści wyrażają uznanie dla twórców tego projektu, którzy niewątpliwie musieli borykać się z wieloma problemami przy budowie kładki. Warto tu zaznaczyć, że spacerując po moście, odwiedzający czują się bezpiecznie, bowiem most został tak skonstruowany, że niemożliwe jest z niego wypaść. Opinie odwiedzających jednoznacznie potwierdzają, że Sky Bridge to cel podróży miłośników nieprzeciętnych atrakcji i unikalnych wrażeń. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z Sky Bridge.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin