facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Narciarstwo biegowe

   Na terenie ziemi kłodzkiej dzięki ukształtowaniu terenu, malowniczych zimowych krajobrazów i sprzyjającej infrastrukturze wyznaczono wiele tras narciarstwa biegowego.  Nigdzie w Polsce nie znajdą Państwo tak rozbudowanej sieci tras mierzących łącznie ok. 70 km długości. Dzięki porozumieniu z czeskimi partnerami trasy narciarstwa biegowego przebiegają także przez terytorium Republiki Czeskiej zyskując tym samym na atrakcyjności. W masywie Śnieżnika i Górach Bialskich po polskiej i czeskiej stronie jest łącznie 300 km tras. Szlaki są utrzymane w rzetelny sposób dzięki czytelnemu oznakowywaniu, a także systematycznemu ratrakowaniu.

     Po polskiej stronie Gór Bielskich i Masywu Śnieżnika przygotowano ponad 140 km tras oznaczonych kolorem pomarańczowoczerwonym rozpoczynających swój bieg w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej. Na miejscu rozpoczęcia tras przygotowane zostały tablice informacyjne przedstawiające mapę planowanej wycieczki, profile wysokościowe i inne podstawowe informacje.

     Jeśli nie posiadają Państwo sprzętu można go wypożyczyć przy praktycznie każdym wyciągu narciarskim znajdującym się w okolicy. Dla osób rozpoczynających swą przygodę z tą formą rekreacji pomocą mogą służyć instruktorzy narciarstwa biegowego których znajdziemy przy ośrodku narciarskim Czarna Góra. Gmina Stronie Śląskie organizuje kilka razy do roku imprezy zwiane z tematyką narciarstwa biegowego.

START TRASA DYSTANS/ STOPIEŃ TRUDNOŚCI OPIS
BIELICE Bielice – Dolina Białej Lądeckiej - Pętla Biały Spław- Dolina Białej Lądeckiej - Bielice 14,4 km
ŚREDNI
Jedna z najdłuższych trasa na teranie gminy lecz nie najcięższa. Wiedzie wzdłuż doliny rzeki Białej Lądeckiej wspinając się sukcesywnie na okoliczne wzniesienia.
Dukt nad Spławami – Siodło pod Rudawcem 7,5 km
ŚREDNI
Szlak krzyżujecie z czeskimi trasami przebiegającymi pod Chatą Parsek. Chatka stanowi wiekowe schronisko w którym możemy skosztować czeskiej kuchni i nabrać sił do dalszej podróży. Trasę charakteryzuje mała amplituda poziomu wzniesień.
Bielice - Pętla Stadion 1,2 km
ŁATWY
Pętla przygotowana do nauki jazdy na nartach biegowych.
NOWA MORAWA Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha – Siodło pod Rudawcem 6 km
ŚREDNI
Trasę pokonujemy głównie w leśnym otoczeniu. Podążmy tzw. drogą Marianny na mecie trasa łączy się z czeską trasą którą możemy kontynuować bieg do Chatki Parsek, lub możemy podążać polskim szlakiem do Bielic.
Nowa Morawa – Stacja Narciarska Kamienica 4,2 km
ŁATWY
Trasa biegnie głównie leśną aleją. Meta znajduje się przy stoku Stacji Narciarskiej Kamienica gdzie możemy przekąsić coś dobrego i po krótkim odpoczynku wrócić tą sama drogą.
BOLESŁAWÓW (STACJA NARCIARSKA KAMIENICA) Bolesławów – Przeł. Staromorawska – Kamienica 3,2 km
ŁATWY
Trasa króciutka jednak istnieją dalsze warianty spaceru prowadzące do chaty gilowej (ok. 1 km), lub nie zjeżdżamy do Kamienicy lecz kontynuujemy w kierunku Drogi nad Lejami.
KAMIENICA Kamienica – Droga nad Lejami – Siodło pod Porębkiem – Kamienica 12,1 km
ŚREDNI
Start znajduje się w górnej części wsi przy drewnianym moście. Wiedzie przez liczne punkty widokowe. Trasa zróżnicowana, występują na niej liczne podjazdy i zjazdy.
KLETNO Kletno –Pętla Góry Młyńsko – Kletno 10 km
ŁATWY
Swój bieg arteria rozpoczyna na parkingu PTTK w Kletnie. Na trasie możemy podziwiać piękne widoki na Żmijowiec, Rudkę, Masyw Śnieżnika oraz dolinę Kleśnicy. Pomimo nie najkrótszego dystansu trasa jest łatwa.
Kletno – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” 6,1 km
TRUDNY
Aby pokonać ten krótki dystans trzeba włożyć sporo wysiłku, a to za sprawa 6 km stromego podjazdu. Różnica wysokości wynosi ok. 500 m co może stanowić wyzwanie dla niejednego amatora sportów zimowych.
Kletno – Siodło pod Porębkiem – Droga nad Lejami – Kamienica – Siodło pod Porębkiem – Kletno 15,2 km
ŚREDNI
Najdłuższa trasa wymagająca dobrej kondycji. Przebiega dosyć płasko. Prowadzi przez odcinek widokowy z szeroką panoramą Gór Bielskich i Jesionków.
JANOWA GÓRA Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” 5,7 km
ŚREDNI
Najkrótsza i najłatwiejsza trasa prowadząca do schroniska. Charakteryzuję ja przewaga leśnych krajobrazów oraz ciągły podjazd. Na mecie trasy można podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy.
SIENNA Czarna Góra stacja kolei KLH – Żmijowa Polana – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku” 5,6 km
ŚREDNI
Część trasy wiedzie przez odcinek łączący górne stacje kolei KHL i KL używanej przez narciarzy zjazdowych dlatego też należy zachować ostrożność. Trasa wyjątkowo obfitująca w piękne scenerie.
SCHRONISKO „NA ŚNIEŻNIKU” Schronisko „Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza 5,5 km
ŚREDNI
Trasa biegnie zboczem Małego Śnieżnika na jej szlaku podziwiać możemy piękne widoki na góry Bystrzyckie i Orlickie. Na trasie znajduje się wiata turystyczna.Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl