facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

  Główną atrakcją Masywu Śnieżnika jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie będąca jednocześnie jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce, której długość sal i korytarzy przekracza ponad 4,5 km. Zwiedzanie w podstawowym programie trwa około 45 minut. Eksploracja jaskini odbywa się wyłącznie w asyście przewodnika prowadzącego nas przez piękne podziemne korytarze obfitujące w niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatę naciekową. W jaskini napotkamy także sporą ilością skamielin kości zwierząt występujących na tych terenach w epoce lodowcowej. Nazwa jaskini pochodzi od licznych szczątków niedźwiedzia jaskiniowego, jakie tu znaleziono. Jest to obowiązkowa atrakcja na mapie turystycznej ziemi kłodzkiej.

Jaskinia Niedźwiedzia — położenie i dojazd

  Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią dotychczas odkrytą na terenie Sudetów. Położona jest w Masywie Śnieżnika, a konkretnie w północnej jego części. Wejście do wnętrza groty zlokalizowane jest na zboczu góry Stroma (1166 m n.p.m.) w dolinie Klęśnicy  i znajduje się 800 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością od jaskini jest wieś Kletno, przez którą to musimy przejechać, aby dostać się na parking. Z parkingu czeka nas krótki 1,5-kilometrowy spacer prowadzący do wejścia. Założyć możemy, że odcinek malowniczej trasy łączący parking z pawilonem wejściowy pokonamy w około 25 minut spokojnym spacerkiem. Parking jest płatny, jednak opłata za miejsce postojowe jest niewielka. Jeśli nie mamy czasu na spacer, to możemy skorzystać z odpłatnej pomocy melexów kursujących w szczycie sezonu pomiędzy parkingiem a jaskinią. Warto jednak się przespacerować, a po drodze będziemy mieli okazje zaczerpnąć świeżego powietrza oraz zaopatrzyć się w pamiątki na jednym ze stoisk handlowych mijanych na trasie. Na dojazd z naszego pensjonatu pokoje Gościnne U Ireny do parkingu pod jaskinią przeznaczyć musimy około 10 minut.

Jaskinia Niedźwiedzia — historia

  Początki powstawania jaskini Niedźwiedzia datuje się na około 50 mln lat temu. Procesy formujące korytarze jaskini sięgają okresu klimatu tropikalnego, przypadającego na późną kredę. Proces forowania się form krasowych trwał aż do końca trzeciorzędu i został zahamowany przez zlodowacenia plejstoceńskie ok. 1,8 mln lat temu. Kolejnym etapem odpowiedzialnym za dzisiejszy charakter jaskini i jej zawartość jest okres zlodowaceń. W tym okresie powstały tu liczne namuliska bogate w szczątki żyjących wówczas zwierząt, a jednymi z najliczniej występujących był szczątki niedźwiedzi jaskiniowych. Wyjaśnia nam to pochodzenie nazwy jaskini, w której odnaleziono kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Odkrycie to stanowi ewenement na skalę światową. Jednak to nie jedyne szczątki, jakie tu zidentyfikowano. Odkryte i zidentyfikowane zostały tu również szczątki lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilków szarych, kun, nietoperzy i innych małych ssaków.

  Jaskinię odkryto przypadkiem przy prowadzeniu prac górniczych 14 października 1964 roku. Na tych terenach pozyskiwano marmur przy zastosowaniu metody odkrywkowej i w następstwie odstrzału górnicy odsłonili wejście do jaskini. Przypadkowi odkrywcy nie mieli pojęcia, z jak cennym odkryciem mają do czynienia. Jednak fachowe oględziny przeprowadzone niespełna 3 dni po odkryciu pozwoliły na wydanie decyzji Ministra Budownictwa i Materiałów Budowlanych, w następstwie której teren przekazano do dyspozycji naukowców. Prace badawcze prowadzone były przez Instytut Geograficzny Uniwersytetu Wrocławskiego, ich kierownikiem był ówczesny rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr Alfred Jahn. W kolejnych latach sukcesywnie prowadzone prace eksploracyjne polegające na udrożnianiu zamulonych korytarzy przynosiły kolejne odkrycia coraz to piękniejszych sal i korytarzy. Jaskinia wciąż posiada ogromny potencjał eksploracyjny. Ostatnie spektakularne odkrycia miały miejsce na przełomie 2011 i początkiem 2012 roku, kiedy to odkryto ogromną salę o długości około 115 m, szerokości około 30 m i wysokości do 30 m, której nadano nazwę Sali Mastodonta. Ogromny rozmiar sali z połączeniem występujących w niej licznie różnorodnych formy naciekowych klasyfikują ją do niepowtarzalnych wyjątkowo pięknych.  

Jaskinia Niedźwiedzia — informacje praktyczne

  Przy pawilonie wejściowym znajduje się ekspozycja Centrum Edukacji Przyrodniczej, kasy biletowe, kawiarnia, toalety oraz sala projekcyjna, gdzie wyświetlany jest  film przedstawiający odkrytą w 2112 roku spektakularną partie Mastodonta. Dla zwiedzających udostępniony został fragment jaskini o długości około 700 metrów. Na trasie wędrówki napotkamy niezliczoną ilość zwisających ze stropów stalaktytów, rosnących z posadzki stalagmitów bądź stalagnatów powstających w momencie połączenia stalaktytu ze stalagmitem. Niewątpliwie zachwycą nas swoim urokiem także misy martwicowe stanowiące szatę naciekową dna jaskini wypełnione wodą, w której tworzą się kwiaty kalcytowe, jeżyki kalcytowe formy podobne do rafy koralowej. Dostrzec możemy także pizoidy bardzo rzadko spotykane tzw. perły jaskiniowe. Naszą uwagę przykują również liczne żyrandole, kopuły, kaskady i draperie. Mając na uwadze delikatny mikroklimat panujący w jaskini, liczba zwiedzających jest ograniczona. Biocenoza jaskini nie jest bogata, gdyż przez dziesiątki tysięcy lat była ona odcięta od świata zewnętrznego. Jedynie wąskimi szczelinami  niewielki stworzenia mogły się dostać w jej głąb. Aktualnie wnętrze groty służy licznym gatunkom nietoperzy za miejsce zimowiska. Występują tutaj między innym: nocka dużego, mopka, nocka rudego czy gacka wielkoucha. Możemy spotkać tutaj również drobne bezkręgowce: głównie Studniczka, ćmy, pająki i chruściki.

  Planując zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia, należy ubrać stosowne ciepłe ciuchy, gdyż we wnętrzu jaskini panuje stała temperatura oscylująca wokół 6 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność powietrza. Do jaskini obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania zwierząt. Ta atrakcja turystyczna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, konieczna jest zatem wcześniejsza rezerwacja miejsc! W okresach zmożonego ruchu turystycznego np. weekend majowy rezerwacja powinna być dokonana nawet kilka miesięcy przed planowanym przyjazdem. Jaskinia jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, które mogą skorzystać z podstawowego programu zwiedzania.

Jaskinia Niedźwiedzia — zwiedzanie ekstremalne

  Osoby poszukujące nieprzeciętnych wrażeń i doznań mogą skorzystać ze szczególnej oferty Jaskini Niedźwiedzia. Jest to zwiedzanie ekstremalne. Wymagana jest dobra sprawność fizyczna i brak przeciwwskazań zdrowotnych, jak np. choroby serca czy klaustrofobia. Znacząca nadwaga również uniemożliwi zwiedzanie jaskini w tej formie, gdyż na trasie są wąskie przejścia i szczeliny do pokonania. Pracownicy Jaskinia Niedźwiedzia przed wyruszeniem na trasę wyposażą nas w odpowiedni strój tzn. kombinezon speleologiczny, kask, oświetlenie i rękawiczki ochronne. Całkowity czas przejścia trasy ekstremalnej wraz z przygotowaniem uczestników wynosi około 3 godzin. Jest to atrakcja przeznaczona dla osób odważnych i o mocnych nerwach.

Jaskinia Niedźwiedzia — cennik, godziny otwarcia

  • bilet normalny 55,00 zł
  • bilet ulgowy 40,00 zł
  • fotografowanie i filmowanie 15,00 zł
  • trasa Estremalna 250 zł

  Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej oraz studentom do 26 roku życia, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom. Wstęp bezpłatny przysługuje opiekunom grup wycieczek szkolnych, dzieciom do 3 lat i przewodnikom.

  Jaskinia Niedźwiedzia w sezonie wysokim (od maja do sierpnia) otwarta jest przez cały tydzień za wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 9:00 do 16:40. W pozostałej części roku Jaskinia Niedźwiedzia zamknięta jest również w czwartki.

Jaskinia Niedźwiedzia — kontakt

Stroński Park Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia" sp. z o.o.
57-550 Stronie Śląskie
Kościuszki 20 a
tel. +48 74 814 12 50
email: rezerwacja@jaskinianiedzwiedzia.pl
Jaskinia Niedźwiedzia Adres: Kletno 18, 57-550 Stronie Śląskie 

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin