facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Uzdrowisko Lądek Zdrój

  Wszystkim tym, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, polecamy odwiedzenie uzdrowiskowej części Lądka-Zdroju, w której najbardziej znanym i rozpoznawalnym obiektem jest zakład przyrodoleczniczy "Wojciech". Powstał on w 1680 roku, co czyni go najstarszym obiektem balneologicznym w uzdrowisku. Cała zabudowa zdrojowej części Lądka, wraz z zadbanym, parkowym otoczeniem, tworzy nieprzeciętny obraz pięknego miasteczka o unikalnym charakterze. Występują tu lecznicze, gorące źródła wody mineralnej, w tym wody siarkowo-fluorkowe, za sprawą których możemy poprawić swój stan zdrowia. W swojej ofercie uzdrowisko posiada szerokie spektrum usług, w skład których wchodzą między innymi zabiegi lecznicze oparte na wodzie mineralnej: kąpiele, wirówki, natryski. Uzdrowisko słynie także z różnego rodzaju masaży i maseczek, a sztandarowymi zabiegami jest natomiast fizjoterapia świadczona na najwyższym poziomie. Warto skorzystać tu z basenu leczniczego i udać się do okolicznych kawiarenek na pyszne lody produkcji rzemieślniczej.

 Uzdrowisko Lądek-Zdrój — lokalizacja i dojazd

  Lądek-Zdrój leży niespełna 6 kilometrów na północ od gminy Stronie Śląskie, a dojazd do niego nie jest trudny, gdyż przecina go droga wojewódzka 392 prowadząca w kierunku oddalonego o 25 kilometrów powiatowego miasta Kłodzko. Miejscowość ta leży w Sudetach środkowych, pomiędzy pasmem Gór Złotych, a Pasmem Krowiarek, w dolinie Białej Lądeckiej, na wysokości około 500 m n.p.m. Przylega ona ściśle, a zwłaszcza jej część uzdrowiskowa, do granicy Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Dzielnica uzdrowiskowa miasteczka znajduje się na wschodzie, u stóp charakterystycznych szczytów, jakimi są góra Trojak (776 m n.p.m.) i Królówka (779 m n.p.m.). Uzdrowisko rozlewa się na znacznej części miasta, zajmując niemal połowę jego powierzchni. Aby dojechać do Lądka-Zdroju spod naszego pensjonatu U Ireny w Stroniu Śląskim, musimy pokonać 7-kilometrowy odcinek, co zajmie nam nie więcej niż 10 minut.  Miejscowość znajduje się w tzw. strefie klimatycznej "górskiej dolnej", która uważana jest za jedną z najkorzystniejszych pod względem wartości klimatoterapeutycznych. Malownicze położenie miasteczka oraz walory uzdrowiskowe, jakie tu panują, przyciągają ogromne rzesze turystów i kuracjuszy o każdej porze roku.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój — historia

  Historia Uzdrowiska sięga wczesnego średniowiecza, czyniąc to miejsce jednym z najstarszych uzdrowisk w Europie. Pierwsze wzmianki na temat prozdrowotnego wykorzystywania występujących na tych ziemiach wód termalnych znajdziemy w kronikach Śląska z 1625 roku. Zapisy w niej zawarte jasno wskazują, że po zwycięskiej bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 roku, wojska tatarskie spustoszyły okolicę, niszcząc wiele miejscowości, między innymi Lądek-Zdrój. Zapis wskazuje, iż przy tych grabieżach zniszczono lądeckie urządzenia służące leczniczym kąpielom. Kolejnym wiarygodnym zapisem jest również nota wspominająca o niemal całkowitym zrównaniu z ziemią Lądka-Zdroju w okresie wojen husyckich (1428-1431). Prawdziwy rozkwit działalności uzdrowiska przypisuje się końcówce XV stulecia, kiedy to Hrabstwo Kłodzkie podlegało władaniu czeskiego księcia Jerzego Podiebradckiego, a następnie jego dziedziców. Po okresie prosperity w XVI wieku uzdrowisko ponownie podupadło do jego schyłku, kiedy to w 1571 roku infrastruktura uzdrowiska została odkupiona z prywatnego majątku przez magistralę miejską. Poczyniono wówczas szereg inwestycji, między innymi wybudowano kilka nowych budynków uzdrowiskowych oraz jasno określano zasady korzystania z wód leczniczych. W efekcie Lądek-Zdrój zyskał sławę nie tylko regionalną, ale i europejską. Po publikacji nadwornego lekarza Habsburgów, Jana Crato z Wrocławia, w 1591 roku na temat prozdrowotnych właściwości wód termalnych Lądka, miasteczko zyskało ogromny prestiż, dzięki któremu bywało odwiedzane przez znane osobistości.

Historia lądeckiego uzdrowiska w kolejnych dekadach to okres intensywnego rozwoju i rozbudowy, którego zwieńczeniem stała się budowa, zlecona przez zarządcę Hrabstwa Kłodzkiego, Zygmunta Hoffmanna, zakładu kąpielowego znanego obecnie pod nazwą "Wojciech". Jednak z uwagi na fakt, że część uzdrowiska przynależała do prywatnego majątku, a część podlegała pod jurysdykcję władz miejskich, konkurowały one ze sobą, przechwalając się i kłócąc, które źródła mają lepsze właściwości lecznicze. Od 1736 roku wszystkie źródła stały się własnością miejską, na wskutek transakcji sprzedaży praw do korzystania ze źródła "Marii" przez wnuka Zygmunta Hoffmanna na rzecz władz miejskich. Do chwili obecnej Lądek skutecznie promuje swoje zasoby termalne, zarówno te zawierające radon, jak i te siarkowo-wodorowe.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój — Znani kuracjusze 

  Uzdrowisko Lądek-Zdrój było bardzo znanym w Europie i na świecie miejscem, które przez wieki przyciągało wielu wpływowych kuracjuszy. Bogactwo naturalnych źródeł termalnych oraz wód siarkowo-wodorowych sprawiało, że Lądek-Zdrój zyskał sławę miejsca, gdzie można zadbać o zdrowie, regenerację sił oraz relaksację. Wśród znanych postaci, które odwiedzały uzdrowisko, warto wymienić następujących kuracjuszy:

  • Król Fryderyk Wilhelm III — Monarcha pruski, który przebywał w Lądku w 1795 roku. Jego wizyta przyczyniła się do wzrostu prestiżu uzdrowiska, zwłaszcza wśród arystokracji pruskiej.
  • Johann Wolfgang von Goethe — Wybitny niemiecki poeta i dramaturg, który odwiedził Lądek-Zdrój w 1790 roku, szukając wytchnienia od obowiązków i inspiracji do twórczości.
  • Hrabia von Hoym — Minister ds. Śląska, jego pobyt był zapalnikiem do okresu wzrostu i dobrobytu dla uzdrowiska. Za jego aprobatą utworzono malowniczy park z aleją modrzewiową, która przetrwała do dziś, łącząc stary i nowy zdrój. Wybudowano salę balową i wzniesiono "Leśną Świątynię" nad strumieniem Jadwiżanka.
  • Król Fryderyk Wielki — Wybitny Pruski monarcha był tak zachwycony efektami kuracji w lądeckim uzdrowisku, że po pobycie w kurorcie wydał zakaz korzystania przez obywateli Prus z innych niż sudeckie uzdrowiska.

  Lądeckimi kuracjuszami byli ponadto między innymi: książę Jerzy II Piast z Brzegu, książę Karol Austriacki, kardynał Antoni Brus, królowa Luiza, żona króla pruskiego Wilhelma III, John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, książęta Biro, Orański, Filip Heski, Kumberlandii oraz Radziwiłł, cesarzowa Katarzyna II oraz cesarz Aleksander I, Iwan Turgieniew, Józef Cyrankiewicz, Władysław Gomułka. Współczesne uzdrowisko przyciąga również znane osobistości ze świata filmu, muzyki, sportu oraz polityki. Częstym bywalcem tutejszych term jest, chociażby Prezydent Lech Wałęsa, któremu szczególnie przypadł do gustu lądecki klimat i regularnie powraca w te strony. To wszystko sprawia, że uzdrowisko Lądek-Zdrój w dalszym ciągu utrzymuje swój prestiż i pozycję wśród najważniejszych uzdrowisk.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój — zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”

  Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech stanowi jeden z najstarszych obiektów zdrojowych w regionie śląskim i jest zarazem jednym z najpiękniejszych tego typu budowli. Jego monumentalność i bogactwo form przyciągają wzrok. Obiekt charakteryzuje się wyjątkowymi walorami artystycznymi, będąc dowodem na wysoką jakość twórczości śląskich architektów. Bryła budynku jest najbardziej charakterystyczna w Lądku-Zdroju i nie sposób pomylić jej z żadną inną budowlą.

  Jego korzenie sięgają aż XVII wieku. Zakład, wybudowany nad gorącym źródłem wody mineralnej, przeszedł przez wiele etapów rozwoju, stając się obecnie wspaniałym neobarokowym budynkiem z imponującą architekturą wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza zabudowa o charakterze leczniczym w tym miejscu powstała w 1680 roku. Początkowo nazwana Marienbad, wzorowana była na łaźni tureckiej w Budzie. Dwieście lat później, w latach 1878-1880, obiekt przeszedł gruntowną przebudowę w stylu neobarokowym. Nowy budynek, zbudowany na planie okręgu, został wyposażony w marmurowy basen do kąpieli leczniczych, który stanowi jego centrum. Wokół basenu, w XIX wieku, umieszczono ciąg gabinetów zabiegowych z marmurowymi wannami, nawiązując do oryginalnego wzoru łaźni tureckiej. Od roku 1974 do 1998, budynek był wielokrotnie restaurowany i remontowany. Dzięki staraniom konserwatorów zabytków, "Wojciech" zachował swój wyjątkowy charakter i bogactwo detali architektonicznych. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 22 grudnia 1971 roku, Zakład Przyrodoleczniczy imienia Wojciecha został wpisany do rejestru zabytków.

  W pijalni zlokalizowanej na I piętrze zakładu dostępne są źródła mineralne o właściwościach siarkowo-fluorkowych: "Zdzisław" oraz "Maria Skłodowska Curie". Te wody mineralne pomagają zachować młodość, poprawić kondycję skóry, obniżyć cholesterol, usunąć metale ciężkie z organizmu i przyspieszyć gojenie się kości. Z prozdrowotnych właściwości tych wód można korzystać bezpłatnie. W Wojciechu znajduje się również urokliwa kawiarnia oraz taras, gdzie można cieszyć się świeżym powietrzem uzdrowiskowym, złapać promienie słońca i obserwować przechadzających się kuracjuszy po okolicznych parkowych alejach. Basen termalny, który może pomieścić do 30 osób, jest zasilany przez wodę ze źródła "Wojciech" o temperaturze 29,6 stopni Celsjusza. Ta woda cechuje się niskim stężeniem minerałów (0,02%), jest hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa i radoczynna. Na parterze budynku przeprowadzane są terapie fizyczne oparte na wodach mineralnych, obejmujące między innymi kąpiele perełkowe, natryski, wirówki oraz inne zabiegi balneologiczne, w tym z użyciem borowiny. Na wyższym piętrze obiektu, poza pijalnią, znajduje się hotel.

Uzdrowisko Lądek Zdrój — inne obiekt

  Na obszarze Uzdrowiska Lądek-Zdrój istnieje wiele obiektów leczniczo-rehabilitacyjnych. Każdy z nich proponuje nieco odmienną gamę zabiegów oraz standard i charakter miejsc noclegowych. Poza najbardziej rozpoznawalnym Wojciechem, osoby korzystające z kuracji mają możliwość wyboru spośród zakładów takich jak Adam, Jan, Jubilat, Józef, Stanisław i Urszula.

  • "Adam" to historyczny obiekt z 1900 roku, pierwotnie pełniący funkcję "Nowego Wojskowego Zakładu Kuracyjnego" dla weteranów wojennych. Obecnie funkcjonuje jako Zakład Przyrodoleczniczy oraz siedziba Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy w Lądku Zdroju. Położony jest w malowniczym, odrestaurowanym parku zdrojowym, urządzonym w stylu angielskim. Kompleks "Adam" oferuje szereg usług, takich jak basen termalny z wodą siarczkowo-fluorkową, salę gimnastyczną wyposażoną w nowoczesny sprzęt do kinezyterapii, dział fizykoterapii z pełnym wachlarzem zabiegów fizykalnych oraz poradnie leczenia osteoporozy i rehabilitacyjne. W obiekcie znajdują się również pokoje dla gości, dwie jadalnie, kawiarenka oraz sala konferencyjna. Kompleks tworzy zabiegowo-hotelowy zespół z budynkami "Stanisław" i "Józef", połączonymi łącznikami, gdzie dostępne są dodatkowe.
  • "Jan" to Sanatorium Uzdrowiskowe, znajdujące się w pobliżu Zakładu Przyrodoleczniczego "Jerzy" na ulicy Paderewskiego 7. W budynku dostępne są masaże klasyczne i aquavibron. Obiekt oferuje 236 miejsc noclegowych z dostępem do Wi-Fi, a pokoje są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Posiłki serwowane są w jadalni urządzonej na wzór palmiarni. Na miejscu dostępne są opieka medyczna i winda dla niepełnosprawnych.
  • "Jubilat" to budynek szpitala uzdrowiskowego, oferujący oddziały sanatoryjne i rehabilitacyjne. W obiekcie znajduje się 236 miejsc noclegowych. Pokoje dzielą się na trzy kategorie: Standard (174 miejsca) z łazienką, telewizorem i czajnikiem; Premium (62 miejsca) z łazienką, telewizorem, czajnikiem, lodówką i częściowo z aneksem kuchennym oraz De Lux o najwyższym standardzie, z łazienką, telewizorem, czajnikiem, lodówką i częściowo z aneksem kuchennym.
  • "Józef" to zabytkowy, komfortowy szpital uzdrowiskowy z 43 miejscami noclegowymi w pokojach dwu- i trzyosobowych. Część pokoi przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Na miejscu dostępne są: sala konferencyjna dla 60 osób, baza zabiegowa obejmująca basen termalny, salę gimnastyczną, hydroterapię, fizykoterapię i masaże. Obiekt oferuje całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską.
  • "Stanisław" to zabytkowy szpital rehabilitacyjny w Lądku-Zdroju, zmodernizowany obiekt z oddziałami szpitalnymi i uzdrowiskowymi, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Oferuje 64 miejsca noclegowe w pokojach z łóżkami rehabilitacyjnymi, łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością oraz lodówkami, telewizorami i czajnikami. Na miejscu znajduje się całodobowa opieka lekarska, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, zakład przyrodoleczniczy, sale gimnastyczne, terapia zajęciowa, pracownia psychologiczna i logopedyczna.
  • "Urszula" to kameralny obiekt noclegowy o charakterze hostelu w Lądku-Zdroju, położony w centrum uzdrowiska, przy Parku Zdrojowym. Wybudowany w 1932 roku, odnowiony kilkanaście lat temu, dziś oferuje 58 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych z łazienkami.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój — zabiegi

  W malowniczym Uzdrowisku Lądek-Zdrój oferowane jest mnóstwo zabiegów terapeutycznych, które wspomagają leczenie różnorodnych schorzeń. Szeroka gama terapii obejmuje leczenie: schorzeń ortopedycznych i urazów, chorób reumatologicznych, osteoporozy, chorób układu nerwowego, problemów dermatologicznych, zaburzeń naczyń obwodowych oraz chorób kobiecych. Każdy pacjent może liczyć na indywidualne podejście oraz profesjonalizm, co przyczynia się do skuteczności leczenia i poprawy jakości życia.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój to prawdziwy raj dla miłośników zdrowego stylu życia. Oferuje ono nie tylko tradycyjne zabiegi uzdrowiskowe, takie jak kąpiele w termalnych wodach, hydroterapię czy masaż, ale także wiele innowacyjnych terapii i urządzeń, które pozwalają na skuteczną rehabilitację i poprawę kondycji fizycznej. W uzdrowisku Lądek-Zdrój można skorzystać z wielu rodzajów kąpieli, takich jak kąpiel radonowo-siarczkowa, perełkowa, siarczkowo-fluorkowa czy siarczkowo-borowinowa. Ponadto, dostępna jest półkąpiel wirowa oraz masaż podwodny i masaż wirowy, które pozwalają na zrelaksowanie mięśni i poprawę krążenia. W uzdrowisku można również skorzystać z wielu urządzeń i technologii, takich jak Aquavibron, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, lampy Bio-V, Bioptron, Solaris, Dermalight 1000, Sunlamp 70 UVA czy Terapuls. Ponadto, dostępna jest galwanizacja, jonoforeza, magnetoterapia, laseroterapia, ultradźwięki oraz sauna, które pozwalają na efektywne leczenie różnych dolegliwości zdrowotnych. Uzdrowisko Lądek-Zdrój oferuje również gimnastykę grupową oraz indywidualną, a także materac wibracyjny, który pozytywnie wpływa na mięśnie i stawy.

  Wszystkie te zabiegi wykorzystują naturalne surowce i ćwiczenia fizyczne, które mobilizują system obronny i adaptacyjny organizmu, co sprzyja samoleczeniu. Nie ma wątpliwości, że uzdrowisko Lądek-Zdrój to idealne miejsce dla osób poszukujących kompleksowego podejścia do swojego zdrowia i kondycji fizycznej. Dzięki bogatej ofercie zabiegów i urządzeń każdy może znaleźć coś dla siebie i cieszyć się pełnią zdrowia i energii.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój — Parki

  Jak na szanujące się uzdrowisko przystało, lądecki kurort posiada na swoim terenie piękne parki i skwery. Głównym i zarazem centralnie położonym jest Park Zdrojowy im. Jana Pawła II o powierzchni 1,2 ha. Usytuowany jest on frontalnie w stosunku do Zakładu Przyrodoleczniczego "Wojciech". Park ozdabiają marmurowe rzeźby, które są efektem pleneru rzeźbiarskiego z 1980 roku. Ponadto w parku znajduje się również kaplica zdrojowa pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, fontanna zdrojowa oraz źródło mineralne na wolnym powietrzu "Dąbrówka". Ciekawostką są tu charakterystyczne białe ławeczki opatrzone tabliczkami, na których widnieją najróżniejsze przymiotniki nadające im swoistego charakteru. W parku nasadzane są piękne kompozycje kwiatowe, tworząc wiosną i latem spektakularne rabaty. Do Parku Zdrojowego przylega również miejski basen rekreacyjny oraz ciesząca się długoletnią tradycją Kawiarnia Wiedeńska - Albrechtshalle, w której można skosztować pysznych lodów i deserów produkcji rzemieślniczej.

  Na zachód od Parku Zdrojowego rozpościera się Park 1000-lecia, który niegdyś nosił nazwę Parku Marii. Założony został na łagodnym zboczu w latach 1861-65. To zielony zakątek o charakterze angielskiego parku krajobrazowego. W jego obszarze rośnie aż 65 gatunków drzew i krzewów. Warto zwrócić uwagę na purpurowe odmiany buków oraz egzemplarz tulipanowca angielskiego. W latach 2008-2011 przeprowadzono gruntowną rewitalizację parku, odświeżając jego urok poprzez renowację alejek, wymianę zniszczonych ławeczek i instalację nowego oświetlenia. Na terenie Parku 1000-lecia w Lądku-Zdroju znajduje się Pomnik Orła Białego, wzniesiony w połowie lat 80-tych na miejscu wyburzonego wcześniej pomnika, poświęconego poległym mieszkańcom Lądka i okolicznych miejscowości podczas I wojny światowej. Park 1000-lecia to idealny cel spacerów dla rodzin z dziećmi, bowiem znajduje się na jego terenie duży plac zabaw dla dzieci. Przy głównym wejściu do parku rozkładają się charakterystyczne kramiki z pamiątkami i antykami.

Uzdrowisko Lądek Zdrój — kontakt, cennik

Rezerwacja zabiegów komercyjnych możliwe jest w punkcie informacyjnym w budynku Wojciecha
Czynny codziennie godziny 10:00 do 18:00
lub pod nr tel. 74 811 54 74, +48 74 814 62 27
e-mail: informacja@uzdrowisko-ladek.pl

Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.
57–540 Lądek Zdrój
ul. Wolności 4
Sekretariat:  tel. +48 74 814 64 34

  Nie sposób przedstawić tu pełnego cennika, jaki obowiązuje w uzdrowisku Lądek-Zdrój, gdyż jest on bardzo obszerny i zróżnicowany, a ponadto często ulega modyfikacjom. Warto jednak zaznaczycie, że ceny tu obowiązujące nie są wygórowane i należą do przystępnych. Przy zakupie pakietów leczniczych bądź pojedynczych zabiegów należ zwrócić uwagę, że koszty za usługi uzdrowiska mogą być pokrywane przez NFZ jeśli posiadamy skierowanie od lekarza. Część zabiegów ponadto bez ordynacji lekarskiej nie może zostać wykonana. Uzdrowisko oferuje również liczne promocje i rabaty, które podobne jak i aktualny cennik warto śledzić na stronie domowej Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. Natomiast stałe zniżki przysługują:

• 10% rabatu dla osób zameldowanych w obiektach Uzdrowiska Lądek – Długopole S.A.
• 10% rabatu dla emerytów, rencistów, inwalidów na podstawie okazanej legitymacji.
• 10% rabatu dla mieszkańców Gminy Lądek-Zdrój

Uzdrowisko Lądek-Zdrój — opinie

  Uzdrowisko Lądek-Zdrój to popularne miejsce wypoczynku i leczenia wielu chorób. Na podstawie opinii internautów można stwierdzić, że Lądek-Zdrój to miejsce o unikalnym klimacie i atrakcyjnym otoczeniu. Jednym z atutów uzdrowiska jest jego spokojna i malownicza okolica. Wiele osób podkreśla piękno krajobrazów, które można podziwiać podczas spacerów po okolicy. Innym ważnym elementem, o którym użytkownicy piszą, jest z pewnością woda mineralna. Woda ta ma wiele pozytywnych właściwości i jest stosowana w leczeniu wielu chorób. Lądeckie uzdrowisko posiada bardzo bogatą ofertę zabiegów leczniczych i jest chwalone za profesjonalizm personelu oraz komfortowe warunki pobytu. Kuracjusze chwalą również jakość leczenia i terapii, które przeprowadzane są w uzdrowisku. Osoby odwiedzające to miasteczko zwracają jednak uwagę na fakt, że w części zdrojowej można spotkać niszczejące pustostany pięknych willi oraz zaniedbany teren. To niestety smutny widok i kontrast dla piękna, które oferuje Lądek-Zdrój. Zjawisko to jest pokłosiem przemian ustrojowych lat 80. i nieefektywnego zarządzania ówczesnych władz. Wiele osób wyraża nadzieję, że władze miasta zainteresują się problemem i podejmą działania mające na celu ochronę i rewitalizację tych historycznych budynków oraz poprawę estetyki zaniedbanego terenu.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin