Prawa miejskie, które Lądek Zdrój uzyskał w roku 1282, oraz fakt posiadania statusu jednego z najstarszych uzdrowisk w Polsce, zobowiązują to miejsce do zaprezentowania czegoś wyjątkowego. Lądecki rynek jest właśnie takim miejscem. Do dnia dzisiejszego przetrwały tu barokowe i renesansowe kamieniczki, wybudowane pomiędzy XVI a XIX wiekiem. Sukcesywnie remontowane i odświeżane, przenoszą spacerowiczów o kilkaset lat wstecz. Frontowe fasady niektórych kamienic zdobią godła profesji niegdyś tu mieszkających rzemieślników. Możemy tu spotkać między innymi podkowę cechu kowali, kaduceusz cechu kupców czy precel cechu piekarzy. Część budynków stanowią kamienice podcieniowe, dodając niepowtarzalnego uroku całej starówce. Na rynku znajdziemy kawiarnię, herbaciarnię, pizzerię i kilka ciekawych sklepów z antykami czy pamiątkami.
Rynek w Lądku-Zdroju przyjął charakter typowy dla niemieckich i austriackich dziedzińców kurortów uzdrowiskowych. Do dzisiaj zachował się historyczny układ urbanistyczny rynku. Jego unikalny i wyjątkowy klimat tworzy głównie północna pierzeja, składająca się z renesansowych kamieniczek z XVI w. z ich unikatowymi podcieniami (otwarte pomieszczenia podparte filarami ciągnące się wzdłuż lica muru). Równie zjawiskowe, lecz nieco w odmiennym stylu, są barokowe i rokokowe kamienice z XVII i XVIII wieku na pierzei zachodniej. Pozostała zabudowa rynku, włącznie z ratuszem, spłonęła w wielkim pożarze, który nawiedził to miejsce w 1739 roku i co za tym idzie, powstała w późniejszych latach. Warto obejść cały rynek dookoła, przyglądając się wszystkim kamienicom, bowiem każda kolejna jest ładniejsza od poprzedniej. A na cześć kamienic, które nie doczekały się jeszcze prac konserwatorskich i są w gorszym stanie, przymknąć oko, gdyż na pewno niebawem to nastąpi.
Szczególną kamienicą lądeckiego rynku jest budynek, w którym mieszkała rodzina uzdolnionych rzeźbiarzy niemieckiej narodowości, noszących nazwisko Klahr, z jej głównym przedstawicielem Michaelem Klahrem starszym. Obecnie pod adresem Rynek 1 funkcjonuje niewielka galeria muzealna poświęcona jego twórczości. Już wchodząc do kamienicy, mamy okazję podziwiać płaskorzeźbę, która wyszła spod jego dłuta, wiszącą nad portalem głównym i przedstawiającą Matkę Boską. Przez znawców sztuki zaliczany on był do prekursorów twórców barokowych na Śląsku.
Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł Michaela Klahra jest pomnik Trójcy Świętej, posadowiony na lądeckim rynku. Nie sposób przeoczyć tej XVIII-wiecznej barokowej figury wotywnej, gdyż przyjęła ona ciekawą formę obelisku, wysokiego na niemal 7 metrów, otoczonego zdobioną balustradą. Pomnik powstał z piaskowca, a ufundowany był przez Johanna Antona Reichela, miejskiego radcę prawnego i notariusza, w podziękowaniu za uratowanie części miasta Lądek przed wspomnianym wcześniej pożarem w 1739 roku. Michael Klahr Starszy pracował nad nim z pomocą asystentów. Klahr zmarł jednak przed uroczystym odsłonięciem pomnika, który stoi w niezmiennej formie do dziś.
Obelisk zawiera liczne trynitarnie motywy i wykazuje trójstronność. Na dwóch poziomach znajdują się naturalnej wielkości rzeźby świętych, zaprojektowane w dynamicznym stylu barokowym. Na pomniku są przedstawione figury: św. Łukasza Ewangelisty, Jana Ewangelisty i Antoniego Padewskiego, które nie są bezpośrednio związane z tematyką trynitarną lub maryjną, ale z fundatorem pomnika. Dodatkowo, u podstawy filaru znajdują się rzeźby św. Joachima, Anny i Józefa, które mają istotne znaczenie dla Matki Bożej. W centrum pomnika, na konsoli z herbem fundatora, umieszczona jest postać Maryi Immaculaty z wieńcem 12 gwiazd wokół głowy. U jej stóp znajduje się półksiężyc, symbolizujący wniebowzięcie. Na środkowej części cokołu znajduje się tablica fundacyjna z chronostychem, zawierającym zaszyfrowaną datę 1745. Zwieńczeniem pomnika jest, symbolizujący Niebo, siedzący Bóg Ojciec i Jezus Chrystus, z gołębicą - symbolem Ducha Świętego. Wspólnie koronują Maryję Niepokalaną, motyw często spotykany w sztuce kontrreformacji. Pomnik jako całość stanowi theatrum sacrum, czyli spektakl wyznania wiary, popularny w epoce baroku, a także symbol opieki Opatrzności nad miastem.
W centralnej części rynku znajduje się XIX-wieczny ratusz, pełniący nieprzerwanie funkcję siedziby władz miejskich. Codziennie, równo w południe, z wieży ratuszowej rozlega się donośny dźwięk odgrywanego hejnału lądeckiego. Jest to czwarty budynek magistratu wybudowany w tym miejscu. Trzy poprzednie, włącznie z pierwszym wzniesionym już w 1537 roku, spłonęły w pożarach. Obecnie możemy podziwiać bryłę neorenesansowej konstrukcji, która utraciła wiele pierwotnych cech budowli w skutek remontu pogorzeliska w roku 1872. Zachował się jednak nad głównym wejściem do ratusza dawny herb Lądka, jakim był dwuogoniasty lew. Obecnie siedziba władz miejskich Lądka-Zdroju to trzypiętrowy, imponujący obiekt zbudowany na planie prostokąta, pokryty blachą, czteropołaciowym dachem, udekorowanym neobarokowymi szczytami w kształcie trójkąta. Na fasadzie z przodu rośnie ośmiokątna wieża, pokryta blachą, ostrosłupowym hełmem. Budynek jest bogato ozdobiony pilastrami, frędzlami, gzymsami, błoniami i dekoracyjną sztukaterią okienną. Szczególną uwagę zwracają na siebie rozdzielne, bogato zdobione schody prowadzące do głównego wejścia, wykonane z piaskowca. Lądecki ratusz 21.09.1983 r. został wpisany do rejestru zabytków.
Na głównym placu, tuż przy magistracie, znajdziemy także niewielki pręgierz pochodzący z pobliskiej wsi Skrzynka, postawiony na miejsce zaginionego oryginału z XVI wieku.
Oddalając się nieznacznie od rynku w południowym kierunku wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej, natrafimy na dwuprzęsłowy kamienny most św. Jana. Wzniesiony w 1565 roku, stał się gotyckim reliktem miasta. Na moście znajduje się figura św. Jana Nepomucena, kopia figury znajdującej się na Moście Karola w Pradze. Rzeźbę umieszczono na nim w 1709 roku, dzięki staraniom mieszkańców. Za główny budulec mostu posłużył kamień łamany. Spoiwem wykorzystanym przy jego budowie nie była zaprawa wapienna, ale białko kurze. Pomimo wielokrotnych modernizacji, swoją formą i bryłą nie odbiega znacznie od pierwowzoru.
W otulinie surowych, lecz pełnych historii murów zabytkowych kamienic, ukryte są głównie sklepy, stanowiące miejsce codziennych zakupów dla zamieszkujących tu Lądczan. W tych urokliwych budynkach z dawnych lat znajdziemy również lokale gastronomiczne, w tym bardzo popularną pizzerię Abakus oraz lodziarnię z rzemieślniczymi wyrobami, które przyciągają smakoszy lokalnych przysmaków. Nie brakuje tu także miejsca dla miłośników kultury. Funkcjonuje tu bowiem kawiarnia artystyczna Dom Klahra, w której organizowane są liczne imprezy kulturalne, takie jak: wieczorki poetyckie i muzyczne, wystawy i wernisaże. Możemy w niej również podziwiać rękodzieło artystyczne miejscowych twórców. Pod adresem Rynek 7 mieści się ponadto bardzo nietypowa atrakcja kulturalna, jaką jest Teatr "Akademia Wyobraźni", będący teatrem lalek. Został on przeniesiony tu prosto z centrum Krakowa i można w nim zobaczyć zanikającą sztukę lalkarską w pełnej krasie. Tuż obok znajdziemy antykwariat oraz Herbaciarnię pod filarami. Na rynku zaopatrzymy się również w ciekawą pamiątkę z pobytu w Lądku-Zdroju w jednym z sklepików z suwenirami.
Na lądeckim rynku znajduje się również węzeł komunikacyjny głównych szlaków turystycznych regionu. Przebiega tędy czerwony szlak ze Złotego Stoku przez Orłowiec, wiodący na Śnieżnik przez Kąty Bystrzyckie. Kolejnym szlakiem biegnącym tą drogą jest niebieski szlak z Barda, prowadzący również docelowo na Śnieżnik, tyle że przez Nowy Gierałtów i okolicę Bielic. Swój bieg zaczyna tu krótki żółty szlak, prowadzący do przejścia granicznego na Przełęczy Lądeckiej i dalej do czeskiej miejscowości Travná.
Rynek w Lądku-Zdroju jest prawdziwym skarbem Dolnego Śląska, stanowi miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Zabytkowy charakter rynku w Lądku sprawia, że jest on jednym z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych zakątków na Ziemi Kłodzkiej.
Atrakcja dostępna bezpłatnie i całodobowo.
Zapraszamy do kontaktu